Vliv Elona Muska je nepopiratelný. Je evidentní, že mu staronový americký prezident naslouchá a je součástí jeho nejužšího okolí spolupracovníků. Jihoafrický magnát s americkým pasem od Trumpa dostal velikou moc, kterou nyní náležitě využívá. Jeho proponovaný cíl je jednoduchý – co nejvíce ušetřit na federálních výdajích.
ČTĚTE TAKÉ: Kdo je Trumpova Karoline? Nejmladší mluvčí v historii USA je 27 let, vzala si multimilionáře
Jedním z prvních cílů jeho resortu zvaného zkráceně DOGE je postupně ukončit činnost USAID. Organizace zajišťující humanitární aktivity po celém světě nejenže potřebuje značné částky na své projekty a materiál, ale také pro své zaměstnance. Těch je nyní kolem 10 tisíc, ale podle portálu Politico má jejich počet klesnout na pouhých 300. Nemluvě o tom, že se americké humanitární úsilí značně omezí, ne-li zmizí úplně.
To však vyvolává protesty řady lidí. Ti vyšli do amerických měst s transparenty, na kterých zdůrazňují, že Muska, kterého občas označují za „prezidenta“ vzhledem k jeho obrovskému vlivu a moci, nikdo nezvolil. Dokonce na něj vládní zaměstnanci podali žalobu, ve které uvádějí, že rozpustit USAID může pouze Kongres, nikoliv Musk s Trumpem. Proti jmenované dvojici se nakonec v sobotu postavil i federální soud, který rozhodl, že Muskův úřad DOGE nemůže mít přístup k citlivým údajům ministerstva financí.
Muska naopak podporuje muž, který si jej do zcela nové funkce dosadil – skutečný prezident Trump. „Elon získal přístup pouze k tomu, že může vyhodit špatné lidi, pokud s tím my souhlasíme. Elon nemůže a ani neudělá nic bez našeho souhlasu. Ten mu dáme, když to bude potřebné. Tam, kde nebude, tak souhlas nedáme. Pokud si budeme myslet, že někde hrozí nějaký konflikt, tak jej k tomu nepřipustíme,“ prohlásil Trump na tiskové konferenci v Bílém domě podle deníku The Hill.
Jeho lidé z DOGE mezitím pronikají do různých složek vlády a vynucují si zmíněné přísně střežené informace či přístup do platebních systémů. Sám Musk se na své sociální síti X chlubí, že jeho DOGE „maže“ celé úřady a dává byrokracii do „drtičky na dřevo“.
Snyder: Musk dělá převrat, na takové kroky nemá právo
S ostrou kritikou Muskova působení přišel známý americký historik a spisovatel Timothy Snyder. Ten dokonce na svém blogu píše, že se miliardář se svými lidmi de facto dopouští převratu. „Probíhající aktivity Muska a jeho přívrženců jsou převratem, protože jednotlivci, kteří přebírají moc, na ni nemají vůbec žádné právo. Musk nebyl zvolen do žádného úřadu a žádný (jím vedený) úřad mu nedává autoritu dělat to, co dělá. Je to všechno nelegální,“ píše Snyder.
Svoji tezi vyslovil kvůli tomu, že Musk získal přístup – nakolik a na jak dlouho jej omezí výše zmíněné rozhodnutí federálního soudu, se teprve ukáže – k tajným informacím, s nimiž může zastavit platby v rámci celé federální vlády USA, ale oproti běžným ministrům neprošel žádným schvalovacím procesem v Senátu, který by mu k tomu dal mandát. Musk vede resort, který ustanovil pouze Trump. „Je to puč ještě z toho důvodu, jaké má efekty – zneplatnit demokratické rozhodnutí a porušit lidská práva,“ uvádí historik.
Proti Muskovi se staví také Demokratická strana. Podle magazínu Newsweek se členové aktuálně opoziční strany pokusí zmobilizovat a v Kongresu zastavit Muskovy aktivity spjaté s informacemi k federálnímu finančnictví či přímo k USAID.
PODÍVEJTE SE: Válka skončila, prohlásil Trump a zakázal transgenderům soutěžit ve sportech se ženami