Pondělí 19. květnaSvátek má Venku je 9 °C, Zataženo Déšť

Problémoví lidé dokola dělají jeden přestupek. Policie je na ně krátká, politici zvažují změnu

CNN Prima News Před 5 měsíci

Plzeň, Aš nebo Mladá Boleslav. Města, která si v poslední době stěžují na zhoršené bezpečí v ulicích. „Nejvíce nás trápí, že určitá skupina lidí stále dokola páchá přestupky a my nevíme, jak si s tím poradit,“ řekl pro CNN Prima NEWS velitel plzeňské městské policie Petr Nováček.

ČTĚTE TAKÉ: Taxikáři jen s českým řidičákem? Městům došla trpělivost. Neukázněné cizince nelze potrestat

Za přestupky proti veřejnému pořádku totiž hrozí jen pokuta. To by se ale mohlo změnit. „Pojďme se bavit o tom, když někdo opakovaně páchá přestupek proti veřejnému pořádku, zda se z toho nestane trestný čin. Musí se to ošetřit legislativně,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Opoziční politici nejsou proti a mají i další recepty. „Nemáme moc možností, jak vykázat z Česka lidi, kteří tu činnost páchají. To je chyba a mělo by se to změnit,“ řekl poslanec Radek Koten (SPD).

„Jako senátor bych proto ruku zvedl. Bavme se ale také o alternativních trestech. Například o veřejně prospěšných pracích a podobně,“ sdělil senátor Robert Šlachta (Přísaha).

O podobných změnách zákonů politici mluvili v minulosti už několikrát a nikdy je nakonec neprosadili. A čas jim utíká i teď, současné sněmovně zbývá do konce volebního období necelý rok. „Vzhledem k zásadám trestního práva nebude vůbec jednoduché to do něj vtělit. Bude to vyžadovat odbornou debatu a myslím si, že se to do voleb nestihne,“ řekl advokát Jan Černý.

V minulosti chtěli politici zavést pravidlo „třikrát a dost“, tedy když někdo spáchá přestupek počtvrté, bude to již trestný čin.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Rvačky, alkohol a vandalové. Brno řeší problém s nádražím, strážníci tam zasahují 50krát denně

Pokračovat na celý článek