13. červenceSvátek má Venku je 21 °C, Polojasno

Propuštěný ruský politik Jašin se chce vrátit do Ruska. Je to vyhoštění, tvrdí

Aktuálně.cz Před 11 měsíci

 Reuters

"Nedal jsem svůj souhlas, aby mě poslali mimo Rusko," řekl Jašin novinářům v Bonnu. "Co se stalo 1. srpna, není výměna. Je to mé vyhoštění z Ruska, proti mé vůli. Mým prvním přáním v Ankaře bylo koupit si letenku a vrátit se do Ruska," prohlásil Jašin, který dále uvedl, že odmítl podepsat žádost o milost adresovanou ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Podle jeho slov mu však naznačili, že jeho návrat do vlasti by zabránil jakékoliv další výměně a jiní političtí vězni by přišli o šanci dostat se na svobodu.

Také Kara-Murza podle ruské služby BBC uvedl, že žádost o milost nepodepsal. A naznačil, že by se chtěl do vlasti vrátit. Bývalý ředitel hnutí Otevřené Rusko a opoziční politik Pivovarov poděkoval všem, kteří se na výměně podíleli, a uvedl, že výměna dala naději dalším politickým vězňům. Ten podle agentury Reuters řekl, že je propuštění uchránilo od smrti. Kara-Murza uvedl, že o chystané výměně dopředu nevěděl.

Čtvrteční výměna je označována za největší mezi Moskvou a Západem od konce studené války. Její součástí bylo 26 lidí. Do Ruska se dostalo deset osob včetně v Německu usvědčeného vraha a důstojníka ruské tajné služby FSB Vadima Krasikova. Ve skupině bylo osm dospělých a také dvě děti.

Z Ruska pak zamířili tři lidé včetně Američanů Evana Gershkoviche či Paula Whelana do USA a 13 do Německa. Mezi nimi byli ruští opoziční politici Jašin, Kara-Murza a Pivovarov, obránce lidských práv Oleg Orlov a další kritici ruského režimu nebo jeho války na Ukrajině.

Pokračovat na celý článek