Neviditelná, nebo fixní rovnátka. Ta napevno jsou častější u mladších dětí. Vždy však záleží na druhu vady, na její závažnosti a zároveň na ceně. „U těch nejmenších dětí často preferujeme rovnátka napevno, a to z toho důvodu, že neviditelná rovnátka se musí nosit 22 hodin denně, což je velmi náročné na disciplínu pacienta,“ přiblížila ortodontistka polikliniky AKESO Eva Colella Purkarová.
ČTĚTE TAKÉ: Konec zohyzděných obličejů? Ministerstvo chce, aby botox píchali zdravotníci, ne kosmetičky
Barevné gumičky. To je důvod, proč si děti v posledních letech velmi oblíbily fixní rovnátka. Na ta neviditelná si mohou zase nechat nalepit samolepky s různými vzory. „Ty gumičky se mění při každé návštěvě ortodontisty, kontroly jsou většinou po šesti až osmi týdnech, takže zhruba každé dva měsíce může mít novou barvu. V dnešní době spousta lidí bere rovnátka jako šperk, který roste na oblibě,“ dodala Purkarová pro CNN Prima NEWS.
A to potvrzuje i Jéňa, který rovnátka nosí už od září. „Je to všechno otázka zvyku a teďka si zvykám na druhý aparát, proto mluvím, jak mluvím. Vybral jsem si jednu barvu a tu si většinou nechávám, na každý kontrole se to vlastně mění. Berem to v pohodě, kdo to potřebuje, tak je nosí,“ popsal.
Podobně to vidí i dvanáctiletá Gabča. „Ta barva tam vlastně zůstává docela dlouho. Není to, že každý den si dám k jinému oblečení jiné barvy, takže prvně jsem si tam dala myslím modrou a červenou, aby to tak sedělo s hodně oblečením,“ řekla. Na nápravu zubů není prý nikdy pozdě. Mezi dospělými roste obliba neviditelných rovnátek, která jsou ale často dražší.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vzácné záběry. Vlk na Rychnovsku přebíhal silnici, řidiči se podařilo šelmu natočit