Středa 21. květnaSvátek má Venku je 18 °C, Zataženo

Řetězec Okay má další problémy, ztrácí klíčové dodavatele. Majitel přepsal auta i letadlo

CNN Prima News Před 6 měsíci

Majitel Okay Jindřich Životský chtěl ústup společnosti do pozadí zastavit tím, že se od počátku roku poohlížel ve spolupráci s poradenskou společností KPMG po novém investorovi, který by do řetězce vdýchl nový život a nalil kapitál, ale to se mu podle aktuálních informací HN stále nepovedlo, ačkoliv podle informací deníku byla v létě v pokročilém stadiu jednání s německou společností Mutares. Právě tato společnost se zaměřuje na akvizice firem v krizových situacích.

ČTETE DÁLE: Český řetězec v problémech: Okay zavírá pobočky a propouští zaměstnance. Nesehnal investora

Do firmy mělo podle navrhované dohody přitéct 15 milionů eur, jenže z toho nakonec sešlo. Mohly za to obavy z úprku klíčových dodavatelů, k čemuž na konci prázdnin skutečně došlo. Jeden z nich zmínil platební morálku, která podle něj prakticky přestala u Okay existovat.

„Výrazně propouští a podle zdrojů z trhu je v prodlení s platbami za zboží. V některých případech jde o desítky milionů korun. Velké množství zastoupení a distributorů jim už zastavilo dodávky,“ napsal časopis Sell s tím, že se to dotklo i firem Beko a Gorenje, pro které Okay fungovaly v roli klíčových odběratelů. Nákupní oddělení řetězce se údajně smrsklo z desítek lidí na osm zaměstnanců. Pětina obchodů se chystá zavřít a další zaměstnanci by podle stejného zdroje měli z firmy odejít.

Přepis aut i letadla

Již během léta proběhla hodně kontroverzní kampaň pod názvem Zavíráme – vše musí pryč. Podle marketingového ředitele Jana Vyletěla, který se před časem vyjádřil pro CNN Prima NEWS, ale šlo o normální reklamní kampaň, která se opakuje už více než deset let.

„Dosud jsme ji prováděli pouze na lokální úrovni, nyní poprvé na úrovni republikové. To, že z názvu akce Zavíráme – vše musí pryč, 4. 7. v 20:00 někdo vydedukoval, že naše prodejny již znovu neotevřeme, nebudeme komentovat,“ sdělil v červenci s tím, že víc vysvětlovat nebude. Akce měla mezi zákazníky negativní odezvu. Věc řešila i Česká obchodní inspekce (ČOI), která dostala tři podněty.

Dalším alarmujícím signálem je podle HN přepis luxusních vozidel a Životského letounu na nástupnickou firmu. Z notářského zápisu v obchodním rejstříku, na který deník odkazuje, lze vyčíst, že došlo k rozdělení Okay Holding formou odštěpení vybrané části a jejímu sloučení s již existující nástupnickou společností Prosperity wave s.r.o. Ta sídlí na stejné adrese v brněnských Horních Heršpicích jako samotný Okay Holding.

Časopis Sell uvedl, že další velká vlna propouštění má nastat k 1. lednu 2025. Celkem se má firma dostat pod 50 zaměstnanců. Zavřít se má i pětina prodejen, které fungují na franšízovém modelu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nákupy potravin před expirací? Motivace zákazníků je prostá, experti radí pravidlo „tří O“

Pokračovat na celý článek