Sobota 17. květnaSvátek má Venku je 14 °C, Zataženo Déšť

Roboti přebírají od lidí dojení krav. Farmáři si je chválí, nahrazují chybějící personál

CNN Prima News Před 3 měsíci

Příjemné prostředí zvyšuje dojivost krav – tak by se dala shrnout slavná Pláničkova metoda z filmu Slunce, seno, jahody. V reálu dojnice místo hudby ke spokojenosti potřebuje několik jednoduchých věcí. Patří k nim prostor, krmení, voda, světlo, vzduch a odpočinek. Tedy, čím více je kráva v klidu, tím více nadojí.

ČTĚTE TAKÉ: Kriminalisté jsou blízko dopadení řidiče, který v Ústí nad Labem srazil strážnici a ujel

„Ve stáji je naprostý klid. Zvířátka si dělají, co chtějí, dojdou si do dojícího robota, kdy se jim zlíbí,“ popsal farmář Petr Kopecký pro CNN Prima NEWS.

Díky robotické dojírně navíc farmáři vědí o dané krávě první poslední, a to včetně toho, kolik nadojí. A další plus – roboti na farmě pana Kopeckého se 150 kusy skotu nahradí jednoho zaměstnance.

„Spousta farem je na tom dnes tak, že v případě zaměstnanců se bavíme spíše o podstavech. Není to o tom, že by lidé ztráceli práci, ale je to spíš o tom, že se narovná pohoda zvířat i lidí,“ sdělil spolumajitel firmy AGRO-partner Tomáš Hrůša.

V Česku je automatizovaně dojeno 10 až 11 procent krav, a to pomocí zhruba 600 dojících robotů. „Česko bohužel stále zaostává, jsme pět až šest procent za průměrem Evropy,“ popsal Hrůša.

Automatizaci chovů zvažují i velké podniky. „Do budoucna nad tím uvažujeme, protože problém s pracovní silou je a asi i bude,“ řekl předseda společnosti JTZE Jan Šimek. Ministerstvo zemědělství na automatizaci kravínů nabízí investiční dotace, na které resort letos vyčlenil více než miliardu korun.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Slon zastavil auto a vykradl z něj ovoce, ukazuje video. Posádka musela čekat, až zvíře dojí

Pokračovat na celý článek