"Korektnost rodičovských práv dostává v České republice dlouhodobě přednost před ochranou ohrožených skupin dětí. Novela je napsaná tak, že jde o fatální zásah do rozhodování soudů o svěření do péče," říká zakladatelka platformy Forum Iuris.
Oslavované "odnálepkování" rozvodů podle ní neznamená nic víc než změnu terminologie. "Ten boj zůstane stejný a střídavé péči se bude říkat rovnocenná. Na tu bude mít ale stejné právo alkoholik, feťák nebo osobnostně narušený rodič a soudy to tak budou muset posuzovat."
Rezignovala česká justice na zodpovědnost za prostředí, v jakém budou děti vyrůstat? Zaostává v tomto ohledu česká justice? Přebíráme zastaralé principy ze zahraničí, aniž bychom si zjistili, jaké měla dopady střídavá péče z konfliktních rozvodů na děti, které jí prošly?
Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?
Co mohou způsobit "rodičovská práva" a kdy jimi dítě trpí? Je správné, aby na rovnocennou péči měli právo i narušení rodiče? Proč novela rezignovala na propojení domácího násilí?
Co je vlastně zájmem dítěte? A proč se "odnálepkování" rozvodů nepovedlo? Nešvary české opatrovnické justice a co způsobuje novodobá korektnost v rámci rodičovských práv. Je matka ještě matka a otec otec?
Přestaly mít soudy schopnost rozhodovat spory? Vzdávají se zodpovědnosti
za "nekompetentní rodiče"? Jak se případy násilných rodičů řeší v zahraničí? Proč v ČR defektním rodičům soudy nebrání, aby měli vliv na své děti? A co znamená standardizace života dětí ve dvou světech?
Dopady života ve dvou světech na děti. Přenášení konfliktu na děti a proč u nás, na rozdíl od zahraničí, neexistují kvalitativní studie dopadů života ve dvou světech? Proč se nikdo neptá dětí, které prošly střídavou péčí, na jejich zkušenosti?