Ohledně samotného zničení vodního díla Zeman sdílí názor generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, dle kterého je primární příčinou katastrofy ruská agrese na Ukrajině. „Kdyby nebylo agrese, nebyla by ani katastrofa,“ poznamenala někdejší hlava státu.
ČTĚTE TAKÉ: Žádné nedopatření, Rusové museli dostat jasný rozkaz, míní expert
Ukrajina musela dosud kvůli protržené Kachovské přehradě evakuovat více než dva tisíce lidí, informovala agentura Reuters s odkazem na středeční prohlášení ukrajinské prezidentské kanceláře. Tamní úřady doufají, že voda přestane stoupat do konce dne. Ruské okupační úřady v Chersonské oblasti uvedly, že zvýšená vodní hladina na jejich straně Dněpru vydrží tři až deset dní, napsala agentura TASS.
Útok na mohutnou hráz nad obydlenými oblastmi je dle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) srovnatelný s použitím zbraně hromadného ničení proti civilistům. Resort zahraničí na pomoc s evakuací civilistů a s důsledky zničení přehrady vyčlení deset milionů korun.
Ze sabotáže přehrady se obviňují obě strany válečného konfliktu navzájem. Dle odborníků oslovených listem The New York Times (NYT) katastrofu nejspíše způsobila exploze výbušnin umístěných uvnitř hráze a vodní elektrárny. Ty mělo v době výbuchu pod kontrolou Rusko. Za méně pravděpodobné, i když ne nemožné, experti považují, že by hráz zničilo ostřelování nebo by se zbortila kvůli dřívějšímu poškození.