Bývalý zvláštní agent kontrarozvědky FBI Jonathan Buma uvedl, že ruští agenti prováděli speciální operace, které zaměřili na ovlivňování šéfů technologických firem ze Silicon Valley, jako je Musk a investor Peter Thiel.
GRU na ně mimo jiné shromažďovala kompromitujících informace, které by mohla později použit k vydírání. "Muskovu záliba pro promiskuitní ženy a užívání drog, zejména ketaminu, považovala ruská rozvědka za příležitost," uvedl Buma v dokumentu německé televizní stanice ZDF. Na otázku, zda proběhla ruská operace zaměřená na Muska a Thiela, Buma odpověděl: "Ano." Dodal, že pro to existují jednoznačné důkazy, o kterých nemůže mluvit, protože by čelil trestnímu stíhání.
Agent vysvětlil, že Muskovu zálibu v pouštním rave festivalu Burning Man, zábavě pro dospělé a hazardních hrách považovali ruští bezpečnostní agenti za jeho možnou slabinu, která jim umožní se k němu dostat. Podle listu Wall Street Journal je Musk údajně v přímém kontaktu s Putinem nejméně od roku 2022.
Bumu, který 16 let pracoval u kontrarozvědky FBI, v březnu zatkli a obvinili z vyzrazení důvěrných informací, které měl poskytnout vydavatelství. Buma je v současné době na svobodě na kauci 100 000 dolarů.
Elon Musk ovlivnil i agresi Ruska na Ukrajině. Zpočátku napadenou zemi podporoval a zdarma její armádě poskytl svou satelitní internetovou službu Starlink. Už v roce 2022 ale nastal zlom.
Později se připojil k současnému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Hrozil, že Starlink vypne, začal Ukrajinu ostře kritizovat a zpochybňovat americkou pomoc.