18. květnaSvátek má Venku je 14 °C, Oblačno

Rybova mše přilákala na Hlavní nádraží v Praze davy posluchačů. Zpíval celý vestibul

CNN Prima News Před 4 měsíci

I po téměř 230 letech je stále mimořádně populární. Česká mše vánoční, také uváděná jako mše Hej mistře nebo lidově „Rybovka“, je v tuzemsku jednou z nejoblíbenějších vánočních melodií. To se potvrdilo i v pondělí 23. prosince na Hlavním nádraží, kde bylo díky této skladbě doslova narváno.

ČTĚTE TAKÉ: Stačí chvíle a pohoda Vánoc je pryč. Stromek mohou zapálit i elektrické svíčky, varují hasiči

Už půl hodiny před začátkem akce lidé obsadili schodiště a ochoz knihkupectví. První tóny Rybovy mše se Hlavním nádražím rozezněly s úderem 13.00. K profesionálnímu orchestru pod vedením dirigenta Lukáše Prchala se tradičně přidávala i řada amatérských zpěváků.

„Jsme tu už asi posedmé, je to pro nás vždy takový odpočinek od vánočního shonu,“ uvedla jedna z návštěvnic, která na nádraží přišla s rodinou. K poslechu se zastavovali i někteří cestující.

Rybova vánoční mše poprvé zazněla na svátky narození Ježíše Krista roku 1796 v katolickém kostele Povýšení svatého Kříže v Rožmitále pod Třemšínem, v němž Jakub Jan Ryba působil jako učitel. Oblibu si jeho mše získala v první polovině 19. století, kdy se podle historiků hrála hlavně na venkovských hudebních kůrech z nesčetných opisů a téměř zlidověla.

Přestože je stavěná stejně jako latinská hudební mše (části Kyrie, Gloria etc.), jedná se o pastorální hru aplikovanou na liturgii tradiční mše; příběh vypráví o zvěstování Kristova narození a příchodu pastýřů k jesličkám. Česká mše vánoční má ryze pastorální ráz, je zasazená do českého prostředí, pro svou prostotu i radostnou a svěží atmosféru byla a stále je srozumitelná a přístupná širokému obecenstvu.

Po Rybově mši zazněla na Hlavním nádraží v Praze koleda „Narodil se Kristus Pán“. To už posluchači odložili noty a ve větším počtu se připojili ke zpěvu. Orchestr na závěr koncertu ocenil bouřlivý potlesk.

Pokračovat na celý článek