Diskuze v nedělní Partii se od důchodové reformy a úvah o sektorové dani stočila k možným koalicím po podzimních sněmovních volbách. Mohlo by dojít k obnovení spolupráce ANO a SOCDEM? Juchelka si to podle svých slov představit dovede, některé programové body mu jsou ale proti srsti.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vláda má ukázat úspěchy, jenže nemá co. Povedl se jim majstrštyk, prohlásil Nacher. Kupka vytáhl tabulky
„Říká se, že když se strany shodnou na daních, shodnou se na všem a mohou spolu vládnout. Paní Maláčová říká, že by chtěla vyšší daně i z hlediska důchodů. Já si nedokážu představit sektorovou daň, ale dokážu si představit vládnutí, které se dělá až po volbách,“ řekl poslanec ANO ve vysílání CNN Prima NEWS.
Naopak problém má s komunisty. „Osobně s nimi mám velký problém, z Poslanecké sněmovny jsme je naštěstí vyprovodili,“ nechal se slyšet Juchelka. Vládní politika by je ale podle něj mohla do dolní komory parlamentu vrátit.
Přitom to byli právě komunističtí poslanci, kteří v minulosti pomohli vládě ANO a ČSSD svými „tolerančními“ hlasy. Expremiér Andrej Babiš také během posledního týdne udělal několik názorových otoček, kdy se nejdříve vymezil proti vládě s KSČM. Jen o pár dní později uvedl, že koalice Stačilo! europoslankyně Kateřiny Konečné je nová značka, se kterou by si v případě programových průniků dokázal představit možnou spolupráci. Na CNN Prima NEWS pak znovu obrátil, že vládnutí se Stačilo! nebude v případě hnutí ANO na stole.
Juchelka hájil toleranci Babišova kabinetu ze strany komunistů s tím, že bylo hnutí ANO do takové vlády zahnáno. Stranám chyběly hlasy a nikdo nechtěl vládu odborníků tehdejšího prezidenta Miloše Zemana. Další strany, které se dostaly do Poslanecké sněmovny, označil stínový ministr práce a sociálních věcí za „sraby“, protože s Babišovým hnutím vládnout nechtěly. „Bohužel umožnili to, aby mohli komunisté nějakým způsobem mluvit do vlády a – jak říká náš předseda – ji i vydírat,“ hájil pozici svého hnutí.
Stačilo! a SOCDEM? Víc řeknu v lednu, uvedla Maláčová
Šéfka SOCDEM Jana Maláčová byla ve svých odpovědích týkajících se komunistů výrazně vyhýbavější. Na dotaz, zda by spolupracovala s hnutím ANO, které sociální demokraty v minulém volebním období „vysálo“, nebo s komunisty pod značkou Stačilo!, reagovala, že podrobnou strategii odhalí až v lednu příštího roku.
„V tuto chvíli je důležité se dostat do Poslanecké sněmovny, pak se můžeme bavit o sestavování vlády. Až budeme mít v průzkumech třikrát po sobě osm procent, potom si myslím, že bude adekvátní začít stavět vzdušné zámky,“ sdělila v nedělní Partii Terezie Tománkové. Než se tak ale stane, chce se podle svých slov soustředit na konsolidaci strany.
Na přímou otázku, zda zvažuje spolupráci s koalicí Stačilo!, ale stále nedokázala jednoznačně odpovědět. „To zajímá úplně každého. Vím, že to vzbuzuje spoustu obav, zejména u našich politických konkurentů – že by se tady mohla dělat politika, která prospívá ekonomice a že by se lidé mohli ze své výplaty uživit. Hledáme programové průniky a v tuto chvíli ekonomika a domácí politika musí mít přednost,“ utíkala Maláčová z třaskavého tématu.
Po opakovaném dotazu Terezie Tománkové ale nakonec potvrdila, že na poli zahraniční politiky bude chtít spolupracovat pouze s takovými levicovými subjekty, které nezpochybňují české členství v NATO a v Evropské unii.
„Nebojíte se jít do koalice s prokremelskou KSČM, a to si myslím, že je zcela zásadní pro všechny voliče. Nejste ochotná to pojmenovat jednoznačně. KSČM kouká do Moskvy,“ komentovala kličkování šéfky sociálních demokratů místopředsedkyně ODS Eva Decroix.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: VZP docházejí peníze. Situaci může zachránit centralizace, prevence nebo spoluúčast pacientů