Středa 21. květnaSvátek má Venku je 22 °C, Oblačno

Sekání Turkovy ruky? V pořádku, zaujmout na sítích je náročné, říká šéf Mladého Pirátstva

CNN Prima News Před 6 hodinami

Budete z hlediska Mladého Pirátstva radit Pirátům, čím při podzimních volbách oslovit voliče?
Neřekl bych přímo radit. Ale mnoho členů a členek Mladého Pirátstva je zapojeno v kampaňovém týmu. A když někdo nějakému tématu rozumí, může se na něm podílet. Například náš člen Šimon Raizer, který psal program k duševnímu zdraví. Zároveň máme vlastní kampaňové výstupy, jako je Cyklus není luxus nebo Vejška k nezaplacení.

DÁLE ČTĚTE: Nejsme strana důchodců. Od Babiše chodím nabitý a s poznámkami, říká šéf Mladého ANO

Ale fungujete jako nějaká sonda Pirátů do mladé generace?
Určitě ano, jsme zapojeni i v mediálním týmu. Mnoho z nás dělá asistenty poslancům a poslankyním. Se spoustou věcí se na nás seniornější straníci obracejí. Zároveň je ale třeba říct, že i ti jsou vlastně pořád spíše mladí.

Zmínil jste programový bod duševní zdraví. O co konkrétně jde?
O vyčlenění peněz na prevenci a kontaktní centra v každém bývalém okresním městě. Je to i návrh zákona o psychoterapii. Problémy s duševním zdravím se totiž týkají velkého množství lidí a je důležité, aby toto téma nebylo tabu.

Funguje ta spolupráce i tak, že přijdete za seniorními členy a řeknete: ‚Tohle děláte špatně a nám se to nelíbí'?
Jak kdy a jak u čeho. Dochází k tomu třeba u jednotlivých věcí. Například u nějakých postů na sociální sítě umíme říct, že by měly být třeba trochu opatrnější. Že se to mladé generaci nemusí líbit. Ale já fakt věřím, že Piráti nemusí dělat speciální program pro mladé lidi. Máme své programové priority, jako jsou dostupné bydlení a snížení životních nákladů, které se dotýkají přímo mladé generace.

Spolupráce Zelených s Piráty dává smysl

Jak se vyvíjí jednání o spolupráci se Zelenými? Budete kandidovat společně?
Jednotlivé kraje si v primárních volbách mohou na své kandidátky zvolit i nestraníky nebo zástupce jiných politických subjektů. V některých probíhá jednání se Zelenými, v jiných ne. Členové Zelených tedy budou na našich kandidátkách figurovat jakožto odborníci na svá témata. Nepůjde ale o celostátní spolupráci ve smyslu koalice nebo o nějaké ideologické spojování.

Vy jste tuším z Jihočeského kraje. Tam se to vyvíjí jak?
V Jihočeském kraji jsme se, myslím, nedohodli. Nedošlo ke konsenzu z obou stran, a tím to zhaslo. Ale je možné, že ještě nějaké jednání probíhá.

DÁLE ČTĚTE: Šéfka Mladých starostů: Změny ministrů uškodily školství. STAN nemá rozkoly jako Spolu

Udělali Piráti nějaký průzkum, co by vlastně mohla ta spolupráce přinést?
Máme průzkum, který říká, že našim voličům a voličkám by takové spojení nevadilo.

Jedna věc je, že to vašim voličům nebude vadit, a druhá, zda tím získáte nové. To jste řešili? Získáte?
Zda dlouhodobě, to těžko říct. Co ale slyšíme od politologů, je, že lidé mají rádi, když se politici a političky umí spojit. A toto spojení dává smysl. Máme se Zelenými spoustu neshod, jako je třeba jaderná energie a část zahraniční politiky. Ale na řadě věcí se dokážeme shodnout a jsme si na tom politickém poli nejblíže.

Na čem byste se neshodli v zahraniční politice?
Myslím, že jsou Zelení mnohem více orientováni na nekritické přijímání regulací z Evropské unie.

Neobáváte se opakování toho, co Piráti zažili v roce 2021? A sice kroužkování, které jim hodně ubralo?
Toto dilema jsme řešili. Chceme, aby kampaň probíhala poctivě. Každý, kdo bude na kandidátce Pirátů, se musí řídit jednotnými pravidly, která se týkají i osobní kampaně. Vyzývat ke kroužkování tedy nebudou ani Piráti, ani Zelení. Ale samozřejmě se může stát, že někdo bude vykroužkován. Rozhodně se ale neobáváme, že by se opakoval debakl z roku 2021.

Video, v němž Zdeněk Hřib usekl ruku Filipu Turkovi

Nedávno vznikla Asociace mládežnických politických organizací. Co dělá?
Hlavní účel je se spojovat v politickém spektru a vést spolu nějakou konstruktivní debatu. To, co se děje v Poslanecké sněmovně, je často úplně šílené. Politici na sebe osobně útočí. My, ač jsme z jiných politických subjektů a na mnoha věcech se neshodneme, k sobě máme bazální respekt a úctu. Normálně se pozdravíme a bavíme se spolu. Snažíme se také zvyšovat občanskou angažovanost u mladých lidí a pořádáme debaty.

Neměli byste se pokusit zvednout politickou kulturu i u svých mateřských seniorních stran? Budete jim doporučovat, aby trochu ubraly na té agresivitě?
Takhle přímo jsme se o tom nebavili. Ale troufnu si říct, že zrovna u Pirátů tento problém není. Nevybavuji si, že by se někdo z jejich představitelů snížil k osobním útokům nebo by odmítal ostatní byť jen pozdravit. Je prostě na jednotlivých stranách, aby je reprezentovali ti, co se umí chovat a mají bazální respekt. Aby se ta politická kultura vrátila tam, kde byla dříve.

Zmiňoval jste bazální respekt, který máte mezi sebou napříč mládežnickými organizacemi a který by vůči sobě měli mít i seniorní politici. Jak na vás například působilo video předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba, když se vymezoval vůči europoslanci Filipu Turkovi a byla tam ta nadsázka se sekáním jeho ruky?
Mně to přišlo naprosto v pořádku. Projevy nacismu a hajlování je třeba naprosto odmítnout. Koneckonců zaujmout na sociálních sítích, zvláště z pozice politika nebo političky, je velmi náročné. Podle mě to video splnilo svůj účel a každý pochopil, o co tam šlo.

Čili snaha pragmaticky zaujmout na sociálních sítích a zároveň se respektovat při osobním setkání dohromady jdou?
Myslím, že jdou. Nechci ale mluvit za Zdeňka Hřiba nebo Filipa Turka. My můžeme říct, že do sebe sice nějakým způsobem s mládežníky ANO nebo ODS šijeme, ale pak se normálně potkáme, pozdravíme a promluvíme si.

Nicméně je to takto v pořádku? Protože lidé nevidí slušné chování v osobním setkání, ale vidí výstupy na sociálních sítích. Utváří si z toho nějaký dojem, nebo si z toho nedej bože berou příklad. Rozumíte mi? Neměl by naopak i na sociálních sítích být cítit ten bazální respekt?
Ale co se týče mládežnických organizací i Pirátů jako takových, tam i přes přestřelky a reakce stále funguje bazální respekt. Politické boje opravdu držíme jenom na politické úrovni a rozhodně nezasahujeme do osobní roviny.

Účastníte se pirátské kampaně Máte přání, kdy se Piráti na ulici ptají kolemjdoucích, co je trápí a co by si přáli?
Účastním. Nejvíce vyjíždím do Jihočeského kraje, kde kandiduji do Poslanecké sněmovny ze třetího místa kandidátky. Ta kampaň je strašně skvělá. Vlastně mě až překvapilo, jak moc se s námi lidé baví. Máme tisíce podnětů, které zpracováváme s odborníky a následně je zakomponujeme do našeho programu. Nejvíce lidi trápí nedostupné bydlení.

Piráti u svých zástupců vyžadují dodržování pravidla nekumulovat funkce. Neukazuje praxe, že propojenost sněmovní a komunální politiky je naopak žádoucí? Že vašim politikům třeba chybí, že je lidé v krajích neznají coby zastupitele nebo starosty?
Nemyslím si, že by pozice zastupitelů nebo starostů byla pro tu viditelnost nutná. Třeba v Jihočeském kraji kandiduje jako lídr místostarosta Písku. Věřím, že se toho mandátu vzdá, jelikož prostě není možné vykonávat funkci poslance a třeba post starosty. Vždyť v soukromém sektoru by se prostě nikdy nestalo, aby byl někdo ředitel a ještě regionální šéf někde na pobočce ve městě.

Piráti mají šanci získat protestní hlasy

Voliči jsou celkem pevně rozdělení na opoziční a koaliční tábor. Čili vnímáte to tak, že právě Spolu nebo STAN jsou sice vaši potenciální koaliční partneři po volbách, ale zároveň tvrdí konkurenti?
Nechci říkat, kdo je náš potenciální koaliční partner. Koalice se dělají po volbách. Jsme ale schopni a ochotni jednat po volbách takovým způsobem, abychom mohli co nejlépe plnit sliby, které lidem dáme. Červenou linií je samozřejmě jakákoliv spolupráce s trestně stíhanými nebo s extremisty. To, že je společnost rozdělená, je nicméně realita. Piráti ale třeba mají mnohem větší šanci získat nějaké protestní hlasy nebo hlasy zklamaných voličů než vládní strany.

A budete se tedy v kampani vymezovat vůči koaličním stranám?
Konstruktivně a v daných mezích. Myslím si, že se nám dařilo alespoň vymezovat a částečně upozorňovat na nějaké kroky a přešlapy například ministrů Stanjury nebo Blažka, už když jsme byli ve vládě. Děláme to i nyní, plníme opoziční roli. Ale jsme konstruktivní a na spoustě věcí se se současnou vládou stále shodneme.

Kampaň Cyklus není luxus

Na sociálních sítích jsem si všimla vaší aktivity v kampani Cyklus není luxus. Chápu, že menstruační chudoba je seriózní téma, které je potřeba probírat. Nicméně nebyla forma, kdy jste se navlékli do kostýmů vložek, přehnaná?
Vůbec ne, mně to přišlo úplně adekvátní. Přece jenom jsme mládežnická organizace, snažili jsme se na toto téma upozornit vtipným formátem, kterého si lidé všimnou. Myslím si, že se to povedlo. Potom jsme jako Mladé Pirátstvo společně s naším poslaneckým klubem vystupovali na tiskové konferenci a náš poslanecký klub k tomu podával návrh změny hygienické vyhlášky, která by vyčlenila 13 milionů korun. Zajistily by zdarma vložky na všech školách v ČR.

A jak to s vyhláškou dopadlo? Změnila se?
Zatím ne. Proto jsme nedávno kostým vytáhli znovu a šli v něm na ministerstvo školství. Vzali jsme symbolicky balíček s vložkami, abychom panu ministrovi připomněli, aby s tím něco udělal. Když už jsme se jako společnost shodli, že máme na záchodech toaletní papír, papírové utěrky a mýdlo, tak proč by tam neměly být menstruační potřeby? Ženy si úplně nevybraly, zda budou menstruovat, nebo ne. Přijde mi to jako nějaká základní lidská slušnost, když víme, že menstruační chudobou trpí až 38 tisíc dívek. Nechodí kvůli tomu do školy a zameškávají výuku.

A co vám na to ministr řekl?
Ministr nám na to neřekl nic, nechali jsme mu to na recepci. Nicméně i Mladí starostové (ministr školství Mikuláš Bek patří ke STAN , pozn. red.) by chtěli zdarma menstruační potřeby na školách. Tak třeba bude pan Bek naslouchat.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Influencer Jan Špaček u STAN nebyl vítaný. Rakušan mu udělil divokou kartu a usmířili se

Pokračovat na celý článek