Na reklamu na jedné sociální síti, která se týkala nabídky vymáhání pohledávek, zareagovala žena letos v únoru. „Jelikož se koncem roku 2023 stala obětí podvodného investování, nabídka ji zaujala a vyplnila registrační formulář. Následně byla telefonicky kontaktována dosud neznámou osobou, která poškozené nabídla, že ji jejich společnost bude zastupovat ve věci vymáhání podvodně získaných finančních prostředků. S tímto souhlasila,“ uvedla mluvčí.
ČTĚTE TAKÉ: Motiv k zabití lékařky v Plzni? Jsou tři možnosti, míní experti. Varují před „vražedným raušem“
Pachatel po ženě poté pod různými záminkami vylákal nejprve 146 tisíc korun. „Poté od června do srpna poškozená postupně vložila prostřednictvím bitcoinmatu částku v celkové výši 1,5 milionu korun. Jelikož do současné doby žena neobdržela žádné peníze a pachatel přestal komunikovat, pojala podezření, že se stala obětí podvodníka a obrátila se s celou věcí na policii,“ uvedla policejní mluvčí.
Policisté v souvislosti s přibývajícími případy v oblasti kriminality znovu apelují na obezřetnost. Obdobné podvody, při kterých pachatelé připravují lidi o peníze, jsou podle kriminalistů stále sofistikovanější. Důvěřivosti lidí zneužívají pachatelé nejen jako údajní investoři jejich peněz, ale i jako falešní bankéři, objevují se i takzvaná deepfake videa. Oběťmi podvodníků jsou často i lidé nabízející k prodeji různé věci, údajní kupci je připravují o peníze internetovými odkazy na kurýry. Rozšířené jsou i podvodné SMS zprávy ohledně hrazení pokut.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Slovenský Hannibal a bratr slavného muzikanta prý jedl ženy. Mohl jich zabít až třicet