Sakovou podle Denníku N doprovází i šéf státní společnosti Slovenský plynárenský průmysl (SPP) Vojtech Ferencz. Schůzku k dodávkám ruského plynu na Slovensko listu potvrdil i zdroj blízký SPP.
ČTĚTE TAKÉ: Slovensko vyhostilo dvě osoby. Podezřívá je z plánování útoku na kritickou infrastrukturu
Slovensko odebírá plyn od Gazpromu na základě dlouhodobého kontraktu. Vývoz by však mohly zkomplikovat nové americké sankce uvalené na ruskou banku Gazprombank, která zpracovává mimo jiné platby za ruský plyn. Na konci letošního roku také skončí platnost smlouvy o tranzitu ruského plynu do EU přes Ukrajinu a nepočítá se s jejím prodloužením.
O dodávkách ruského plynu tento týden jednal v Moskvě také maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Maďarsko rovněž pokrývá podstatnou část své spotřeby plynu dovozem z Ruska.
Rusko mají v úmyslu navštívit v příštích měsících i další slovenští politici. Slovenský premiér Robert Fico oznámil, že se příští rok v květnu zúčastní moskevských oslav výročí konce druhé světové války a přijme tak pozvání od ruského prezidenta Vladimira Putina. V lednu by pak měl podle médií do Ruska odcestovat místopředseda slovenského parlamentu Andrej Danko.
Rusko, které bylo před zahájením invaze na Ukrajinu největším dodavatelem plynu do Evropy, ztratilo většinu evropských odběratelů v souvislosti se sankcemi a snahou EU snížit závislost na ruských energiích. Od konce února 2022, kdy Moskva zahájila vojenskou invazi na Ukrajinu, západní státy postupně uvalily na Rusko řadu sankcí, které se týkají i energetiky. Vnitrozemské státy ve střední Evropě dostaly výjimku na dodávky plynu, aby získaly více času najít si alternativní dodavatele.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Fico na Rudém náměstí? Vyprosil si to u Putina, Slovensko je pro Rusy nepodstatné, říká Just