„Dnes vysílá Evropská unie Rusku jasnou zprávu,“ okomentoval plán při jeho prezentaci ve Štrasburku eurokomisař pro energetiku Dan Jørgensen. „Už mu nedovolíme využívat proti nám energetické zdroje jako zbraň, naše státy se už nenechají vydírat a už nebudeme nepřímo pomáhat plnit kremelské pokladny,“ řekl.
ČTĚTE TAKÉ: Pence ostře o Trumpovi: Jeho činy Rusko jen podpořily. Putin nechce mír, chce Ukrajinu
Přestože evropské státy podle Komise radikálně snížily své odběry uhlí a plynu od Ruska, hodnoty stále nejsou na nule. „Minulý rok jsme v EU Rusku zaplatili 23 miliard eur za importované energie,“ uvedl Jørgensen. „To musí přestat.“
Cestou k řešení by proto měl být návrh Komise, který nově nabízí plán, jak efektivně ukončit evropskou energetickou závislost na Rusku. Zahrnuje tak kromě jiného zákaz uzavírat evropským společnostem nové kontrakty s ruskými dodavateli, ale také povinnost ukončit ty dlouhodobé do roku 2027.
Klička před proruskými vládami v EU
Jedná se o pokračující snahu EU zbavit se ruských fosilních paliv. Zatímco ruská ropa a uhlí podléhají přísným sankcím, Unie se potýká s problémy při zákazu dovozu plynu kvůli odporu Rusku nakloněných vlád, jako je Maďarsko a Slovensko, které tvrdí, že by to zvýšilo ceny energií.
Bez jednohlasné podpory dalších energetických sankcí – které by právě Bratislava a Budapešť zablokovaly – hledá většina evropských států alternativní možnosti, jak se od Ruska odpoutat. Zpochybňování jasně odmítavého postoje vůči ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi se opakovaně ozývá také z Washingtonu.
Návrh byl podle informací listu Financial Times do zveřejnění pečlivě střežen vyššími představiteli EU kvůli obavám z jeho možného dopadu na energetický trh.
Konec dlouhodobých kontraktů
Čtyři úředníci obeznámení s dokumentem Komise podle listu uvedli, že plán bude vyžadovat, aby firmy ukončily všechny kontrakty na spotovém trhu s ruskými dodavateli do konce tohoto roku a všechny dlouhodobé kontrakty do roku 2027.
Podle evropských diplomatů systém navrhne nové pravomoci pro soukromé společnosti, které se budou moci zbavit svých aktivit v Rusku, umožní jim předčasně ukončit smlouvy a vyzve je k zastavení jakýchkoli budoucích obchodů, píše server Politico.
Opatření ještě musí dostat zelenou od členských států a Evropského parlamentu. Návrh nicméně má obejít nutnost jednomyslného souhlasu napříč EU při uvalování sankcí na ruský plyn. Maďarsko a Slovensko totiž v minulosti již vícekrát uvedly, že jakýkoli sankční krok proti Rusku zablokují.
Dokument Komise má částečně signalizovat Washingtonu, že EU je připravena nakupovat více amerického LNG v rámci dohody o snížení obchodního deficitu, uvedli podle Financial Times úředníci Komise.
Jaderné palivo
Plán na postupné ukončení se bude týkat také jaderného paliva a náhradních dílů. Finsko, Bulharsko, Česká republika, Slovensko a Maďarsko jsou v různé míře závislé na ruské jaderné technologii.
Všechny tyto země kromě Maďarska podepsaly smlouvy s americkou jadernou společností Westinghouse na nahrazení ruských palivových tyčí, ale náhradní díly zůstávají obtížně dostupné, protože jen málo neruských výrobců vyrábí náhradní díly pro staré sovětské reaktory.
Jeden úředník EU podle Financial Times uvedl, že plán byl navržen tak, aby členské státy „narazily na obtíže“, pokud si ruské kontrakty ponechají.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vláda tříská z návštěvy Zelenského, co jde, myslí si Kolář. Lidi spíš zajímá cena másla, říká Mlejnek