„Nejméně 15 lidí zatím zemřelo. Další jsou ošetřováni,“ řekl nejmenovaný lékař agentuře AFP. Agentura Reuters píše o obavách, že si incident vyžádal četné oběti, konkrétní bilanci ale neuvádí. Podobně o situaci informuje stanice BBC. Podle Reuters se ráno místního času prolomila během posvátné koupele bariéra, na místě jsou přinejmenším zranění.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Česku žije již přes milion cizinců. Jejich počet roste, někteří jsou z exotických zemí
Při více než 40 dní trvajícím svátku se noří do řeky Gangy desítky milionů poutníků z řad hinduistů, asketů i zahraničních turistů. Hinduisté věří, že sváteční koupelí ze sebe smyjí hříchy a uspíší tak cestu ke konci reinkarnace na tomto světě a dosažení nirvány. Od roku 2017 je svátek zapsán na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Kumbh mélá se koná čtyřikrát za 12 let a místo jejího konání se střídá ve městech Prajágrádž, Hardvár, Nášik a Udždžain. Jednou za 12 let má navíc přívlastek „mahá“ (velká), protože jde o největší ze čtveřice poutí. Letos svátek připadá na Prajágrádž v indickém státě Uttarpradéš. V tomto městě je soutok pro hinduisty posvátných řek Gangy, Jamuny a mystické podzemní řeky Sarasvatí. První rituály letošní poutě Mahá kumbh mélá začaly v polovině ledna.
V roce 2013 zahynuly podle BBC tři desítky lidí při tlačenici na nádraží v Prajágrádži, když se ve městě shromáždili poutníci. Podobné smrtelné incidenty na náboženských shromážděních nejsou v Indii nezvyklé a jejich příčinou je často nedostatečná kontrola davu a chybějící bezpečnostní opatření. Letos byla podle úředníků v Prajágrádži zavedena mimořádná bezpečnostní opatření na ochranu návštěvníků.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Děsivé záběry smrtelné nehody. Míchačka plná betonu v Indii rozdrtila dvě ženy na skútru