Blázen, tupec, hlupák nebo loser. Pár příkladů nadávek, kterými v posledních týdnech Donald Trump častuje šéfa americké centrální banky Jeroma Powella, který podle něj odvádí „nejhorší možnou práci“.
Trump se ho marně snaží přimět ke snížení úrokových sazeb, zatímco jeho poradci zkoumají možnosti, jak by šlo šéfa Fedu vyhodit ještě před koncem jeho oficiálního mandátu. Nejnověji to zkoušejí přes údajně předraženou rekonstrukci washingtonské centrály Fedu za dvě a půl miliardy dolarů.
Za jiných okolností by útoky na guvernéra a nezávislost nejdůležitější centrální banky světa vyvolávaly výrazné otřesy na světových trzích a sešup kurzu dolaru. Trumpovy útoky na Powella se ovšem staly natolik častými, že už na ně trhy prakticky nereagují. Podobně jako na Trumpovo vyhrožování nejrůznějšími cly.

Nezávislost Fedu je v amerických zákonech pevně ukotvená. Právní experti i ekonomové se shodují, že prezident nemá žádnou pravomoc jak šéfa centrální banky před koncem mandátu odvolat. Také sám Powell na veškeré dotazy k jeho případnému odvolání v reagoval konstatováním, že jednoduše není možné.
A že ve své funkci hodlá zůstat až do konce svého mandátu, tedy do 15. května 2026. Na Trumpovy osobní urážky Powell v posledních měsících nijak nereagoval.
Téma odvolávání šéfa Fedu tento týden zvedl deník The New York Times, který informoval o středeční schůzce v Bílém domě, na níž měl Trump mávat před skupinou republikánských zákonodárců návrhem dopisu, který Powella odvolává z funkce.
Trump ve čtvrtek odmítl, že by sepsal návrh dopisu, připustil však, že s republikány probíral „koncept“ propuštění šéfa Fedu.
Bílý dům už v dubnu potvrdil, že jeho právníci aktivně zkoumají možnosti, jak se Jeroma Powella zbavit. Zástupci Trumpovy administrativy od té doby ve veřejných prohlášeních stupňují svůj tlak, nicméně sám prezident přiznává, že to s Powellem zatím ani v nejmenším nepohnulo.
„Nadávám mu všemi možnými jmény a snažím se ho k něčemu přimět. Dělám to všemi možnými způsoby. Jsem zlý. Jsem hodný. Nic nefunguje,“ posteskl si Trump v polovině června.
Jeho poradci se však nevzdávají a v posledních týdnech to zkoušejí přes právě probíhající rekonstrukci dvou historických budov v srdci Washingtonu, D.C., kde má Fed svou centrálu. Projekt představuje vůbec první kompletní renovaci budov z roku 1930, jejíž účet se vyšplhá na 2,5 miliardy dolarů. Tuhle astronomickou částku se nyní Trump a jeho tým pokoušejí prezentovat jako důkaz Powellova údajného podvodného jednání.
„Věřili byste tomu, že si nechal postavit hnízdečko za 2,5 miliardy dolarů?“ obrátil se Trump během středečního tiskového brífinku v Oválné pracovně na vedle sedícího korunního prince z Bahrajnu, který přišel vyjednávat o uspořádání na Blízkém východě.
Princ Salman bin Hamad Al Khalifa si tak během novinářských otázek musel poslechnout několikaminutovou Trumpovu tirádu na Jeroma Powella, kterou zakončil slovy, že nevylučuje jeho propuštění. „Nic nevylučuji, ale myslím si, že je to velmi nepravděpodobné, pokud nebude muset odejít kvůli podvodu,“ řekl Trump.
Sám Powell se k renovaci sídla Fedu vyjádřil na konci června, během slyšení v Kongresu. „Není tam žádný nový mramor, žádné speciální výtahy, žádné nové vodní prvky či okrasné úly,“ uvedl Powell pod přísahou. Reagoval tak na dotaz jednoho se zákonodárců citujícího dřívější články některých amerických médií o údajném předražení projektu.
Tento čtvrtek navíc Powell zaslal do Bílého domu dopis, v němž detailně rozepsal proč se účet za renovaci vyšplhá na 2,5 miliardy. „Zřídili jsme na našich veřejných webových stránkách sekci s informacemi o historii projektu, jeho cílech, spolupráci se státními a federálními subjekty, nákladech a specifických rysech,“ napsal Powell a připomněl, že celý projekt už v roce 2021 prošel kompletním auditem.
Reagoval tak na dřívější dopis šéfa rozpočtu Bílého domu Russella Voughta, kterým mu Vought tlumočil Trumpovu nespokojenost s nákladnou renovací.
Powella jmenoval do čela Fedu právě Trump, a to koncem roku 2017. O čtyři roky později ho na druhé funkční období navrhl Trumpův nástupce Joe Biden.
Aktuální vlnu útoků na Powella Trump odstartoval už v polovině dubna. Jádrem sporu je, že Fed v posledních měsících drží úrokové sazby relativně vysoko, na rozdíl od většiny centrálních bank světa. Důvodem je obava z dopadů dovozních cel, která by mohla v USA zvýšit míru inflace.
Fed naposledy snížil sazby v prosinci minulého roku, základní úrokovou sazbu od té doby drží v pásmu 4,25 až 4,5 procenta. Podle většiny z 19 nejvyšších zástupců Fedu (dvanáct členů Rady guvernérů + sedm prezidentů regionálních divizí Fedu) jsou momentálně na stole dvě snížení do konce roku, nicméně jejich načasování a rozsah bude záležet na vývoji ekonomických dat.
Sedm z nich ovšem nečeká žádné osekávání sazeb až do konce letošního roku.
The post Trump stupňuje útoky na šéfa Fedu. Jeromu Powellovi i trhům je to jedno appeared first on Forbes.