Realitního magnáta Witkoffa pověřil Donald Trump vyjednáváním o ukončení války na Ukrajině. Ten kvůli tomu letěl několikrát do Ruska za prezidentem Vladimirem Putinem: poprvé spolu oba aktéři mluvili na moskevském jednání v půlce února, pak se viděli ještě třikrát - jednou v březnu a dvakrát v dubnu.
Podle nejmenovaných západních představitelů a úředníků, které v sobotu citovala americká televize NBC, využíval Trumpův přítel Witkoff při svém posledním jednání s Putinem - poslední proběhlo 25. dubna - služeb ruských tlumočníků. Tím porušil zavedená pravidla a navíc se dostal do nevýhody. "Pokud spolu mluví rusky, tak Witkoff neví, co říkají," shrnul situaci pro NBC nejmenovaný americký úředník.
Dva bývalí američtí velvyslanci uvedli, že používáním kremelských tlumočníků Witkoff riskoval, že některé nuance v Putinových zprávách zůstanou skryté a on by si nebyl schopen nezávisle ověřit, co mu bylo řečeno. Přítomnost amerického tlumočníka také zajišťuje přesnější písemný záznam o schůzce pro zbytek vlády. "Mluvím rusky a na stejné schůzce jsem poslouchal kremelské i americké tlumočníky a jazyk nikdy nebyl stejný," uvedl bývalý velvyslanec USA v Rusku Michael McFaul.
Zástupkyně tiskového mluvčího Bílého domu Anna Kellyová na dotaz NBC reagovala tak, že podle ní Witkoff "dodržuje všechny bezpečnostní protokoly ve spolupráci s ministerstvem zahraničí". Witkoffův tým, americké ministerstvo zahraničí ani Kreml na dotazy NBC nereagovaly.
Detaily ze schůzky prozradilo video
Z poslední schůzky zveřejnil Kreml krátké video, na kterém je vidět usmívající se Witkoff, který vstupuje do místnosti a podává si ruku s Putinem. Na rozdíl od běžných zvyklostí Witkoffa nedoprovázejí žádní poradci ani experti, kteří obvykle podporují americké představitele u složitých jednání.
Když si k Witkoffovi na jeho straně stolu přisedla žena, ukázal na ni a řekl: "Tlumočnice? Z ambasády? Dobře." Ženu pro televizi NBC nedokázali zástupci administrativy identifikovat, podle investigativního novináře Christa Grozeva ze serveru The Insider jde ovšem o tlumočnici pro klíčové ruské politické osobnosti, jako jsou Putin, Lavrov a Medveděv nebo šéf ruské zahraniční rozvědky Sergej Naryškin.
Grozev na základě uniklých záznamů sociálního pojištění zjistil, že žena, kterou pomocí několika nástrojů identifikoval jako Nataliju Koškinovou, kromě zaměstnání na ministerstvu zahraničních věcí pracuje také pro holdingovou společnost Russia Today, hlavní troubu kremelské propagandy.
Není to první skandál, který Trumpova administrativa řeší. Už před časem americký poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz omylem přidal do skupinového chatu v aplikaci Signal novináře z listu The Atlantic. Ministr obrany Pete Hegseth pak ve společném chatu sdílel citlivé vojenské plány o americkém útoku na jemenské povstalce, novináři z německého listu Der Spiegel tak zjistili, že citlivé kontaktní údaje některých z nejvyšších představitelů americké administrativy jsou veřejně přístupné na internetu.