Ostrá kritika se snáší na snahu vlády rozdělit skupinu ČEZ a ovládnout její klíčovou část výroby energií. Ministerstvo spravedlnosti přišlo s návrhem v novele zákona o přeměnách obchodních společností. Pro firmy s veřejně obchodovatelnými akcemi by to znamenalo, že se mohou přeměnit, pokud to odsouhlasí 75 procent všech akcionářů přítomných na valné hromadě. Současná pravidla umožňují rozdělení nebo fúzi při souhlasu 90 procent akcionářů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Experti: Premiér požadavkům odborů neuhne. Mohou si povídat o počasí, výsledek bude stejný
Vláda návrh odsouhlasila a novela nyní leží v Poslanecké sněmovně. Veřejně ji kritizuje například bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). „K návrhu mám zásadní připomínku. Je to účelový zákon, který znevěrohodní investiční prostředí v České republice. Navíc je to rok, co premiér slíbil, že do poloviny roku 2023 přijde s plánem restrukturalizace ČEZ. Není nic, jen tento kontroverzní návrh,“ řekl pro CNN Prima NEWS stínový premiér Havlíček.
Nesouhlas s návrhem je ale slyšet i z odborných kruhů. Velmi kritický je k návrhu o rozdělování společnosti bývalý člen legislativní rady vlády a právník Petr Bezouška. Ten odmítá argumenty vlády, že nižší podíl akcionářů je běžný v ostatních evropských zemích. Podle něj to není pravda, protože všechny státy mají na rozdělení podobně velkých společností limit alespoň 90 procent.
Podle něj se dokonce jedná o protiústavní návrh. „V podobě, v jaké jej schválila vláda, dle mého soudu, ano. Z nálezu Ústavního soudu, který zkoumal ústavnost pravého squeeze-outu (vytěsnění minoritních akcionářů, pozn. red.) vyplývá, že zásah do vlastnického práva lze ospravedlnit u velmi malé minority (nemají na nic vliv, jen komplikují). Zde se ale bavíme o minoritě, která je daleko větší, až 49 procent,“ uvedl Bezouška.
Stejně jako Bezouška je značně kritický i minoritní akcionář Michal Šnobr, podle kterého se jedná o nedůvodný návrh. Své výtky nastínil i během rozhovoru pro CNN Prima NEWS. „Se vším důrazem říkám, že navržený zákon je skutečný bizár. Nedokážu si představit, že by v současném znění mohl projít. To by nás opravdu posouvalo na úroveň banánového státu... Nechtěl bych urazit Afriku. To je naprosto šílený návrh, který odporuje všemu,“ řekl Šnobr.
Sněmovna může návrh kdykoliv probrat
Česká republika drží ve skupině ČEZ téměř 70 procent prostřednictvím ministerstva financí. Pokud by byl návrh schválen, tak by vytlačení minoritních akcionářů bylo velmi jednoduché. V případě odsouhlasení 75 procent přítomných akcionářů při dvoutřetinové účasti znamená, že na tzv. squeeze-out stačí ministerstvu financí 51 procent.
Premiér Petr Fiala ale návrh hájí. Podle něj se jedná o obecnou úpravu a nemíří na žádné konkrétní společnosti. „Vládní návrh zákona vlastně nemá konkrétní směřování. Je to obecná úprava, která se týká všech společností daného typu. Úprava srovnává situaci u nás se situací ve zbytku Evropy,“ řekl na setkání Svazu měst a obcí předseda vlády.
Poslanci mohou návrh kdykoliv probrat. Novela je před prvním čtením a jako garanční výbor je navržen ústavně-právní výbor. Zpravodajem novely byl vybrán člen klubu ODS a právník Karel Haas, který se taktéž k zákonu vyjádřil s pochybami. „Na rovinu říkám, že jako právník mám stále jistou míru pochybností, zda i tento návrh je v souladu s českým ústavním právem, zejména s nálezem Ústavního soudu, kdy testem ústavnosti procházel squeeze out,“ řekl v rozhovoru pro iRozhlas.