Pondělí 19. květnaSvátek má Venku je 9 °C, Zataženo Déšť

Válka jako morbidní videohra: Ukrajinci sbírají za likvidaci Rusů body. Za ty mohou nakupovat

CNN Prima News Před 4 hodinami

Ve válce jako ve hře? Ukrajinští piloti dronů za bitevní úspěchy nově sbírají body. Stačí mít zásah zaznamenaný na videu, bodování se pak liší podle cíle. Zatímco za zabití nepřátelského vojáka je šest bodů, za poničení tanku je bodů dvacet. Za úplné zničení tanku pak vojáci dostanou 40 bodů. Nejhodnotnějším cílem jsou však protiletecké systémy, úspěšný voják za ně může získat až 50 bodů.

ČTĚTE TAKÉ: Rusko podniklo největší dronový útok od počátku invaze. Na ukrajinském nebi jich byly stovky

Nejúspěšnější z jednotek na začátku května nasbírala přes 16 tisíc bodů. Nejde jen o soutěžení, vojáci body utrácejí na speciálním e-shopu. „Bude to jako armádní Amazon. Umožní jednotkám přímý nákup vybavení, které na frontě potřebují. Pomůže nám to s problémem efektivního rozdělení technologií,“ popsal novinku ukrajinský ministr digitální transformace Mychajlo Fedorov.

Za body se dá nakoupit lepší munice nebo drony – například bombardovací dron Vampire s přezdívkou Baba Jaga stojí 43 bodů. „Pro lidi, kteří nežijí v nějaké zóně konfliktu, to může znít možná až morbidně. Ale v lidské historii vojenství to zdaleka není nic nového. Za druhé světové války sovětští vojáci dostávali zvláštní příděl vodky, američtí vojáci nebo letci dostávali také speciální příděly za úspěšně splněné mise,“ uvedl bezpečnostní analytik Milan Mikulecký.

Znalost videoher výhodou

Systému pomáhá i skutečnost, že v dronařských jednotkách často slouží lidé, kteří mají zkušenosti s videohrami. „Armáda musí být založena na nějakém systému motivací a ten musí být přizpůsoben generacím, se kterými pracuje. Ale asi bych to úplně nepřeceňoval,“ vyjádřil se k tématu odborník na vojenskou etiku z Katedry bezpečnostních studií FSV UK Tomáš Kučera.

„Pro současnou generaci, pro lidi od 20 do 30 let, je tohle mnohem čitelnější a srozumitelnější přístup. Takže je to asi cesta, kterou se armády budou do budoucna ubírat,“ dodal Mikulecký. Česká armáda systém sice sleduje, inspiraci v něm ale prý nehledá.

Podle některých odborníků ve výsledku nemusí dělat dobrotu. Vojáci by se na sbírání bodů prý mohli soustředit víc než na plnění vojenských cílů.

„Herní systém zapojený do zabíjení lidí má v sobě jakousi pachuť. Pachuť toho, že se tím snižuje hodnota lidského života,“ doplnil Kučera. Problémové jsou podobné systémy třeba v konfliktech, kde je těžké rozeznat vojáky od civilistů. Zkušenosti s tím měli například Američané ve Vietnamu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trump chystá další pokus o zastavení „krvavé lázně“ na Ukrajině. S Putinem projedná i obchod

Pokračovat na celý článek