Úterý 13. květnaSvátek má Venku je 17 °C, Skoro Jasno

Vandráci se vracejí na obrazovky: Na Papuu Novou Guineu vzali i loutku Miroslava Stingla

CNN Prima News Před 2 měsíci

Pavel Liška, Jan Révai a Hynek Bernard pokračují v seriálu Vandráci ve svých výpravách do neznámých a odlehlých míst, která jsou většině lidí zcela neznámá. Tentokrát se rozhodli vydat na Papuu Novou Guineu, což je podle Pavla Lišky „jedno z nejméně probádaných míst na naší planetě“.

Uctění památky Miroslava Stingla

Ostrov je proslulý svou rozmanitou faunou, flórou a bohatstvím etnických kultur. To vše bylo důvodem, proč si toto místo tolik oblíbil cestovatel Miroslav Stingl.

„On to miloval, protože byl etnolog,“ vysvětlil Liška a dodal, že díky nepřístupnému terénu jednotlivé kmeny nemigrovaly a znaly jen své bezprostřední okolí. „Kultura tam zůstala zakonzervovaná, pro etnology je to doslova ráj,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ: Nasypali mi do těla žabí jed, svěřila se Timková. Po děsivém rituálu jí začaly vypadávat vlasy

Když se prý Miroslava Stingla ptali, kam by se chtěl ještě naposledy v životě podívat, bez váhání zmínil právě tento výjimečný ostrov. „Úplně se mu tehdy rozzářily oči a řekl ‚Papua Nová Guinea‘,“ uvedl Liška.

Po Stinglově smrti se trojice cestovatelů rozhodla uctít jeho památku a vzít s sebou na výpravu alespoň jeho loutku. „Vyřezali jsme si ji a on byl s námi,“ sdělil Liška.

Náročné chvíle v džungli

Cesta skrze divokou přírodu Papuy Nové Guiney se nevyhnula problémům. Místní terén byl extrémně náročný nejen pro motorky, ale i pro samotné cestovatele. Během expedice strávili tři dny v džungli, přičemž jeden den putovali 23 hodin v kuse.

„Rádi překonáváme překážky, máme rádi dobrodružství, ale tohle už bylo opravdu hodně. Zároveň nás ale motivovalo, že jsme věděli, že nic není zadarmo a že nás čeká odměna,“ podotkl Liška.

A skutečně přišla, když dorazili k jednomu z místních kmenů. „Konečně jsme dostali tu odměnu. Bylo to nádherné, vítali nás, dali nám náhrdelník z květin a řekli ‚vítejte doma‘,“ popsal Liška chvíli, kdy byli vřele přivítáni v jednom z kmenů.

Do této vesnice s nimi cestoval i místní muž Santy, který se po 13 letech vrátil domů. „My jsme mu umožnili tu cestu a on nám umožnil vidět příběh, zažít něco, co bychom jinak nikdy nezažili. Bylo to opravdu dojemné,“ dodal Liška.

O dalších překážkách, které museli v těžkém terénu překonat, jak jejich rodiny snáší jejich výpravy a jak místním obyvatelům bylo divadelní představení s loutkami, se dozvíte v rozhovoru, který si můžete přehrát ve videu výše.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Lepší, zábavnější, tajemnější. Na co se diváci mohou těšit ve druhé řadě detektivních Zrádců?

Pokračovat na celý článek