Richterová předkladatele návrhu obvinila z toho, že tímto krokem zbytečně děsí lidi. „Sami přiznávají, že s ním nejspíše neuspějí. Současně ignorují změny, které již přináší flexibilní novela zákoníku práce,“ opřela se do vlády zákonodárkyně.
Současně označila tuto možnost za krajní krok. „Půjde jen o debatní šarádu. Voláme po skutečné modernizaci trhu práce,“ podotkla rovněž.
Odmítavé stanovisko zdůraznila na brífinku STAN i Pivoňka Vaňková. „Pozměňovací návrh v této chvíli a u této novely nepodpoříme, kategoricky stojíme proti němu. Přinesl by nestabilitu a mohl by přinést diskriminaci či zneužití,“ uvedla.
Při výpovědi bez udání důvodu by zaměstnancům náleželo podle úpravy nejméně dvojnásobné odstupné, tedy zpravidla aspoň dva až šest měsíčních výdělků podle doby zaměstnání. Nesměli by ji dostat těhotné zaměstnankyně, lidé na mateřské, otcovské nebo rodičovské dovolené, pracovníci se zdravotním postižením a ti, kterým zbývá pět a méně let do řádného starobního důchodu. Podle předkladatelů by změna umožnila zaměstnavatelům pružněji reagovat na situaci na pracovním trhu.