Středa 14. květnaSvátek má Venku je 14 °C, Skoro Zataženo

Záchranáři odmítli Jozefa převést do nemocnice, údajně kvůli obezitě. Poté zemřel

CNN Prima News Před 3 měsíci

Problémy začaly v pátek 17. ledna, kdy se Jozefovi náhle přitížilo. „Vyvracel se, přestal mluvit, měl skelný pohled, vůbec nereagoval,“ popsal jeho bratr František pro deník Nový Čas. Již několik dní předtím Jozefa trápily potíže s uchem, lékař mu diagnostikoval zánět a předepsal antibiotika.

ČTĚTE TAKÉ: VZP loni zrušila na dva tisíce akutních lůžek. Nejvíce jich zaniklo ve dvou krajích

Když dostal i křeče, František zavolal záchranku. Ta přijela, provedla vyšetření, ale do nemocnice Jozefa nevzala. „Posádka tvrdila, že ho nemůže odnést, protože váží 175 kg. Já si spíš myslím, že se jim jen nechtělo,“ poznamenal František.

Jelikož se Jozefův stav nelepšil, zavolal záchranku podruhé. „Neudělali o nic víc, ačkoli bratr byl už ve velmi vážném stavu. Prý jsou jen dva a abychom ho se ženou odnesli do sanitky sami,“ sdělil nechápavě František.

Pomoc přišla pozdě

Nad ránem musel volat záchranáře znovu. „Už přijeli i policisté. Byly tam dvě příslušnice, asi si myslely, že budu agresivní,“ uvedl František. Jozef byl prý tehdy už „úplně mimo“. Když navrhl, aby záchranáři zavolali hasiče, bylo mu řečeno, ať je zavolá sám. „Hasiči mi však řekli, že to musí udělat lékař nebo záchranář,“ tvrdí František.

Nakonec tedy hasiče přivolali. Když silní muži přesunuli Jozefa do sanitky, František doufal, že teď už bude vše v pořádku. „Bohužel, v nemocnici těsně před vyšetřením bratr skonal,“ podotkl.

Zdravotnické složky mlčí

Podle výsledků pitvy byla příčinou smrti infekce mozku a velké množství hnisu. „Nechápu, co je to za zdravotní péči. To když je člověk obézní, tak se jim s ním nechce zabývat?“ tázal se František.

Rodina zvažuje podání stížnosti na Úřad pro dohled nad zdravotní péčí. Mluvčí záchranné služby se k případu odmítla vyjádřit s odkazem na ochranu osobních údajů. „Operační středisko zdravotnické záchranné služby poskytnout žádné informace o konkrétních osobách nebo zákrocích,“ sdělila deníku mluvčí Operačního střediska slovenské záchranné služby Danka Capáková.

Převozy obézních pacientů jsou komplikované

Podle mluvčího Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy Karla Kirse nebývá obvyklé, že by situaci s obézním pacientem, který potřebuje převoz, nevyřešili okamžitě.

„Je to pro nás běžný výjezd jako ke komukoliv jinému. Přijedeme k pacientovi, vyšetříme ho a pokud je nutný transport do nemocnice, tak dojde k tomu, že přivoláme hasiče a naši XL sanitku a následně ho transportujeme na příslušné lůžko, které předem avizujeme do nemocnice, aby to lůžko toho člověka uneslo,“ uvedl pro CNN Prima NEWS s tím, že se vše zpravidla vyřeší během jednoho výjezdu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Odškodnění za vakcínu vítám, máme se o co opřít, řekl Válek. Peníze místo Pfizeru uhradí stát

Pokračovat na celý článek