Sobota 19. červenceSvátek má Venku je 25 °C, Polojasno

Zelenskyj i Netanjahu. Co víme o prvních Trumpových hovorech se světovými lídry?

Forbes Před 8 měsíci

Zvolený prezident Donald Trump přijal od vyhlášení výsledku ve volbách sérii gratulačních telefonátů od několika předních světových lídrů. Diskutoval s nimi o globálních otázkách včetně konfliktů na Ukrajině a Blízkém východě. Hovor, na který byli zřejmě všichni zvědaví nejvíc, se však vůbec neuskuteční.

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua uvedla, že byl mezi prvními světovými lídry, kteří zavolali Trumpovi. Dodala, že oba vedli „vřelý a srdečný“ rozhovor a „dohodli se na spolupráci pro bezpečnost Izraele“ a diskutovali o íránské hrozbě.

Rovněž úřad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona uvedl, že měl s Trumpem „velmi dobrý pětadvacetiminutový rozhovor“, během něhož Macron „zdůraznil význam role Evropy“ a řekl zvolenému prezidentovi, že je připraven spolupracovat na otázkách včetně „Ukrajiny a Blízkého východu“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který měl s Trumpem v minulosti napjaté vztahy, tweetoval, že měl se zvoleným prezidentem „výborný hovor“, kde se oba shodli na „udržení blízkého dialogu“ a „prohloubení spolupráce“.

I had an excellent call with President @realDonaldTrump and congratulated him on his historic landslide victory—his tremendous campaign made this result possible. I praised his family and team for their great work.

We agreed to maintain close dialogue and advance our…

— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) November 6, 2024

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol pogratuloval Trumpovi tím, že zopakoval prezidentovo heslo „Make America Great Again“ („Udělejme Ameriku opět skvělou“), a poté diskutovali o nových severokorejských mezikontinentálních balistických raketách a volali po „dokonalé bezpečnostní pozici“ mezi Jižní Koreou a USA.

Kanadský premiér Justin Trudeau se při hovoru s Trumpem zaměřil na obchod. Řeč byla zejména o dohodě mezi Kanadou, Spojenými státy a Mexikem, která byla vyjednána během prvního funkčního období zvoleného prezidenta. Probírali i  dodavatelské řetězce a možná řešení nespravedlivých obchodních praktik v globální ekonomice.

Japonský premiér Šigeru Išiba novinářům sdělil, že jeho hovor s Trumpem byl „přátelský“ a údajně plánuje setkání se zvoleným prezidentem osobně koncem tohoto měsíce během „zastávky“ v USA po účasti na summitu G20 v Brazílii.

Kancelář britského premiéra Keira Starmera se nechala slyšet, že v hovoru s Trumpem diskutovali o „speciálním vztahu“ mezi USA a Velkou Británií a řešili také „situaci na Blízkém východě s důrazem na důležitost regionální stability“.

Trump přijal i gratulační hovory od dalších lídrů, včetně indického premiéra Naréndry Módího, faktického vůdce Saúdské Arábie prince Mohammeda bin Salmána a italské premiérky Giorgie Meloni.

Podle čínských státních médií zaslal prezident Si Ťin-pching Trumpovi gratulační zprávu a uvedl: „Stabilní, zdravý a udržitelný vztah mezi Čínou a USA je v zájmu obou zemí a očekávání mezinárodního společenství.“ Podle CNN, která citovala dva nejmenované zdroje, měl Si telefonický hovor s Trumpem, ale dosud neexistuje žádné oficiální potvrzení.

Maďarský krajně pravicový premiér Viktor Orbán, jeden z Trumpových nejvýraznějších veřejných podporovatelů, tweetoval: „Mar-a-Lago volá. Právě jsem měl první telefonický rozhovor s prezidentem Donaldem Trumpem od voleb. Máme velké plány do budoucna!“

Reakce ruské vlády na Trumpovo vítězství byla zatím vlažná. Ve středu řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům, že není obeznámen s žádnými plány ruského prezidenta Vladimira Putina na gratulaci Trumpovi k vítězství.

„Nezapomeňme, že mluvíme o nepřátelské zemi, která je přímo i nepřímo zapojena do války proti našemu státu,“ řekl Peskov. Mluvčí Kremlu odmítl myšlenku, že by absence gratulačního hovoru od Putina zhoršila vztahy mezi USA a Ruskem, a uvedl: „Je téměř nemožné je dále zhoršit, vztahy jsou na historicky nejnižším bodě.“

Pokračovat na celý článek