Čtvrtek 15. květnaSvátek má Venku je 13 °C, Oblačno

ČEZ jedná s Rolls-Royce o výstavbě továren na jaderné moduly. V Česku mohou vzniknout až dvě

Forbes Před 2 měsíci

V Česku by v budoucnu mohly vzniknout až dvě továrny na moduly pro malé jaderné elektrárny. Společnost ČEZ o tom nyní jedná s britskou firmou Rolls-Royce SMR, s níž loni uzavřela strategické partnerství. Na čtvrteční tiskové konferenci k loňským výsledkům polostátní firmy to uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. První blok by měl vzniknout v první polovině 30. let v Temelíně. Společnost zároveň pokročila také v přípravě modulárního reaktoru v Tušimicích.

ČEZ se se společností Rolls-Royce SMR dohodl na strategické spolupráci při vývoji modulárních reaktorů loni na podzim. ČEZ postupné převezme zhruba pětinový podíl britské firmy, za který zaplatí několik miliard korun. Spolupráce počítá s tím, že ČEZ se bude přímo podílet na vývoji nové technologie modulárních reaktorů i na jejich výrobě v globálním měřítku. Technologii modulárních reaktorů od Rolls-Royce SMR chce v budoucnu ČEZ využívat i v Česku.

„Probíhá jednání s Rolls-Royce SMR o výstavbě až dvou továren na moduly SMR v České republice. To s sebou přinese další pracovní místa a pozitivní přínos pro Českou republiku,“ řekl ve čtvrtek Beneš. Člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač v prosinci uvedl, že plánované továrny by v příštích dvaceti až třiceti letech mohly zaměstnat až osm tisíc lidí.

První modulární reaktor připravuje ČEZ poblíž jihočeské jaderné elektrárny Temelín, vzniknout má podle současných plánů v první polovině 30. let. Loni v listopadu společnost podala oznámení EIA, podání dokumentace očekává začátkem příštího roku, schválena už byla také aktualizace zásad územního rozvoje Jihočeského kraje.

Kromě toho společnost připravuje pro případnou výstavbu modulárních reaktorů i další lokality. Nejdál z nich je v Tušimicích na Chomutovsku na místě současné uhelné elektrárny. V únoru podnik rovněž podal oznámení EIA, která zkoumá dopady projekty na okolní životní prostředí.

Beneš dále upozornil, že pokračují monitorovací práce i v Dětmarovicích na Karvinsku, ČEZ podle něj mapuje možnosti využití také dalších lokalit. Společnost plánuje do roku 2050 postavit modulární reaktory o souhrnném výkonu tři gigawatty. Stávající jaderné elektrárny v Dukovanech a Temelíně mají každá výkon asi dva gigawatty.

Cena modulárního reaktoru by podle skupiny měla být obdobná jako u velkých bloků s tím, že bude poměrem odpovídat nižšímu výkonu modulárního reaktoru. ČEZ nyní připravuje stavbu dvou velkých reaktorů o výkonu každého přes tisíc megawattů v Dukovanech, náklady by při současných cenách měly podle vlády vyjít dohromady na 400 miliard korun.

Modulární reaktory je možné vyrábět sériově v továrnách a po jednotlivých blocích jich postupně víc soustředit na jednom místě. Podle expertů na jadernou energetiku se liší od velkých jaderných bloků především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou. Naopak provoz by mohl být podobný.

Beneš zároveň oznámil, že podpis finálních smluv o výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech mezi společnostmi ČEZ a KHNP se oproti původním plánům zřejmě zpozdí. Důvodem je čekání na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kromě toho zbývá také vyřešit zapojení českého průmyslu do projektu. Původně měly být dohody uzavřeny do konce března.

Korejská společnost KHNP loni uspěla v tuzemském jaderném tendru, vláda její nabídku upřednostnila před EDF a Westinghousem. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Skupina ČEZ, která má tendr na starosti, nyní s KHNP jedná o finálních smlouvách k projektu.

Uzavření finálních smluv se nyní podle Beneše očekává v první polovině letošního roku. Podle něj jsou přitom smlouvy téměř hotové a technicky by je bylo možné podepsat v původně plánovaném termínu. Uzavření dohod však zatím blokuje opatření antimonopolního úřadu, který zakázal podepsání smluv do doby, než rozhodne o námitkách neúspěšných uchazečů z tendru. V současnosti řeší námitky EDF.

Kromě toho je podle Beneše ještě při jednáních s KHNP potřeba doladit některé detaily, o kterých s Korejci jedná i česká vláda. Jde například o zapojení českého průmyslu. KHNP v minulosti přislíbila, že české firmy se budou účastnit až na šedesáti procentech projektu.

https://forbes.cz/vytvorila-silnou-firmu-ted-chce-alexandra-kala-dostat-cesko-mezi-technologickou-elitu/

The post ČEZ jedná s Rolls-Royce o výstavbě továren na jaderné moduly. V Česku mohou vzniknout až dvě appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek