Středa 09. červenceSvátek má Drahoslava Venku je 21 °C, Oblačno

Chodím pozdě a jsem polobordelář. Druhému nejbohatšímu Čechovi je padesát

Forbes Před 7 hodinami

Sfinga v Egyptě je stará několik tisíc let, Česká sfinga slaví právě dnes padesátiny. Českou sfingou nazval Daniela Křetínského zahraniční tisk, protože veřejně téměř nemluví. Klíčové je ovšem slůvko „téměř“, protože druhý nejbohatší Čech se přece jen o své myšlenky občas podělí – díky tomu lze k byznysmenovým padesátinám sestavit jeho padesát výroků.

Jde mnohdy o velmi zajímavé citáty, inspirující k přemýšlení. Jasná většina z nich zazněla ve velkém rozhovoru, který dal Křetínský Forbesu v červenci 2023, tuto většinu doplňují investorovy názory odjinud.

Než ale citovat začneme, sluší se popřát hodně štěstí a zdraví. To je zásadní pro každého a tím spíš pro Křetínského, neboť na vše ostatní má MasterCard.

Hodnota majetku muže, který se před půlstoletím narodil v Brně, lze vyčíslit na 284 miliard korun.

Budeme-li se bavit čistě o materiálních darech, je prakticky nemožné věnovat jubilantovi něco, co by si sám nemohl koupit. Hodnotu majetku muže, který se před půl stoletím narodil v Brně, vyčíslil Forbes na 284 miliard korun.

Křetínského hlavní firma EPH zahrnuje desítky společností po celé Evropě a v rámci kontinentu je přední energetickou skupinou. „Křetínského impérium, generující ziskovost EBITDA v miliardách eur, nadále dává druhému nejbohatšímu Čechovi křídla k nanejvýš nečeským obchodním operacím,“ napsali jsme ve Forbesu.

Oslavenci patří kupříkladu také britská pošta Royal Mail nebo fotbalová Sparta, ve výčtu by se dalo pokračovat. A teď už nastal čas, aby ten, komu je čerstvě padesát, padesátkrát promluvil.

1. „Nejdůležitější věci v životě máme všichni stejné. Zdraví nejbližších, vědomí, že jsou v pořádku a že se jim daří, a vztahy s nimi.“

2. „Musíte dělat to, co vás nejvíc zajímá. Zakažte si orientovat se na peníze. Kdo chce začít ve dvaceti podnikat jen pro peníze, dělá hroznou kravinu.“

3. „Nemůžu být všude – ale říkám bohužel.“

4. „Jakkoli je dobré maximu věcí rozumět, hlavní je chápat, čemu nerozumíte.“

5. „Nesmím nikdy rozhodovat sám. Bez někoho, kdo má detailní znalost.“

6. „Co neměříte nebo nemáte kvantitativně popsáno, to neřídíte.“

7. „V oborech, za které odpovídáte konkrétně, musíte chápat všechny klíčové souvislosti.“

8. „Pořád trochu platí stereotyp, že když jste z východní Evropy a jste bohatý, je to podivné.“

9. „Máme zájem spojovat se s tiskem a podporovat tisk, protože je důležitý pro společnost.“

10. „Slovo elita je zkratkovité v tom, že nikdo nemá odznak příslušnosti k ní, je to trošku fluidní záležitost.“

11. „V Česku se logicky, protože tomu ani nemohlo být jinak, oddělila po listopadu 1989 kulturní, nebo řekněme intelektuální, a ekonomická elita. Postupem času dochází ke kultivaci ekonomické elity.“

Bohatství není základním kritériem příslušnosti k elitě.

12. „Bohatství není vůbec základním kritériem příslušnosti k elitě. Většina členů elity bohatá ve smyslu výrazného osobního majetku ani není.“

13. „Pouze přes peníze se člověk ani neprosadí, ani nezíská autoritu.“

14. „Pokud člověk uspěl v podnikání, je to velmi důležitou referencí, ale není to samo o sobě dost.“

15. „V dnešním světě přestává existovat pravda, protože není nikdo, kdo by měl autoritu rozhodnout, že je něco nesmysl.“

Výrazně roste počet lidí, kteří si myslí, že Země je placatá.

16. „Chápu složitost kategorie objektivní pravda a v některých kategoriích, jako jsou třeba ty hodnotové, není správné ji hledat. Ale například v oblasti faktů ano. Ani v ní ovšem není v dnešním chaosu možné dosáhnout obecného konsenzu.“

17. „Můžete vykládat jakýkoli nesmysl a máte na to právo. Takže výrazně roste počet lidí, kteří si myslí, že Země je placatá.“

18. „Napíšete třeba kultivovaný článek, kde budete hodnotit vládní hospodářskou politiku, a pod něj vám někdo, kdo má na Facebooku půl milionu lidí, napíše, že jste zaplacení, protože jste dělali to a tamto. Tím končí diskuse – a ještě si ten jeho příspěvek přečte víc lidí, protože je krátký.“

19. „Tím, že nám sociální sítě ukradly čas trávený konzumací profesionálně strukturovaného obsahu, jsme vytvořili situaci, kdy poprvé v dějinách demokracie nemá volič vůbec žádnou průpravu.“

20. „V roce 1994 se na naší chalupě byli chlapi schopní pohádat o metodě privatizace, jestli mají být zaměstnanecké akcie nebo kuponová privatizace. Umíte si to představit dneska? Začíná se tu objevovat třeba dvacet až třicet procent populace, která o veřejných věcech neví v podstatě zhola nic.“

21. „Kampaně a prezentace politiků se vůbec nebudou moci dotýkat racionální části, protože to nikdo nebude schopný vnímat. Bude to čistě emoční marketing. Ten posun vidíme v každých volbách.“

22. „Volí se lidé, které by před deseti patnácti lety nikdo nepustil k mikrofonu.“

23. „Není možné, že někdo může říct něco strašného na internetu a vy nejste schopni ho žalovat, že vás poškodil.“

24. „Londýn je podle mého chápání jediné skutečně mezinárodní město na světě, které v mnoha ohledech nabízí něco, co žádné jiné. Míra svobody je tam obrovská.“

V byznysu se dá pokazit úplně cokoli.

25. „Osobně preferuji francouzské prostředí i způsob, jakým fungují, tu míru sofistikovanosti, informovanosti, znalosti. K tomu cítím velkou afinitu.“

26. „Ani v nejmenším bych nepřipouštěl, že jsou v byznysu snadné věci. Pokazit se dá úplně cokoli.“

27. „Mám obavu o pokles konkurenceschopnosti Evropy, specificky kvůli nastavování pravidel na úrovni Unie, která nás budou výrazně znevýhodňovat.“

28. „Se směřováním Evropy na hodnotové úrovni většinou souhlasím, ale způsob implementace a realizace, celkově způsob lead by example, může skončit strašnými problémy. Potřebujeme přinášet praktická řešení, nejen myslet v gestech.“

29. „Jsme podnikavý, pragmatický a dost pracovitý národ a tendence k nižší pracovitosti a ideologičnosti, která ohrožuje konkurenceschopnost, jsou u nás proti západní Evropě zpožděné.“

30. „Musíme pro naše politiky nalézt nový princip a étos, protože je to třeba jak pro naše ekonomiky, tak pro nalezení sociálního kompromisu v našich společnostech, které začínají být příliš polarizované.“

31. „Nezpochybňuji, že otázky změny klimatu je potřeba řešit. Nesouhlasím však s postupy a metodami, které uplatňujeme.“

32.„Evropský autoprůmysl jsme si regulacemi emisí vzali na mušku jako nepřítele, kterého je třeba umravnit. K podobné chybě se schyluje v ocelářském a chemickém průmyslu, kde tlak na používání zeleného vodíku přichází příliš brzy a bez přípravy.“

33. „Pro Česko je naprosto zásadní schopnost přitahovat a udržet co nejlevnější kapitál, a tedy vytvářet kvalitní investiční prostředí, především legislativu a regulaci. Nemyslím, že toto vnímáme jako dostatečnou a programovou hodnotu.“

34. „Petr Kellner byl v mnoha ohledech naprosto určující postavou české podnikatelské scény. A byl člověkem, s nímž nás pojilo velmi úzké partnerství. Především jsme společně založili EPH. Bez něj by EPH v podobě, v jaké je dnes, neexistovalo. Měl jsem ho moc rád.“

35. „Mě de facto vytvořil Patrik Tkáč (slovenský podnikatel, finančník, spoluzakladatel firmy J&T – pozn. red). Nebýt jeho, nikdy nedělám to, co dělám. A já doufám, že jsem mu důvěru, kterou mi dal, dokázal vrátit. Náš vztah je relativně výjimečný, to se neděje v životě často.“

36. „Docela dost lidí, kteří jsou úspěšní, trpí subjektivní interpretaci světa, která zvyšuje vaši roli a snižuje roli ostatních.“

37. „Ve chvíli, kdy mi někdo svěří důvěru, chci ji naplnit na sto procent.“

38. „My si můžeme dovolit podnikat na vlastní účet. Kdybych tu možnost neměl, budu klidně dělat asset management.“

39. „Nemám rád konflikty zájmů. V takovém světě nechci žít.“

Měli jsme spoustu štěstí, ale nikdy to nebylo tak, že by nás štěstí zachránilo od krachu.

40. „Jsme ve firmě jako velká smečka. Jedním z důvodů našeho úspěchu je extrémně týmová práce. Já jsem jeden z členů týmu.“

41. „Nesázíme. My počítáme a řídíme riziko. Tím neříkám, že při téhle strategii nehraje ohromnou roli štěstí. Historicky jsme ho měli spoustu, ale nikdy to nebylo tak, že nás štěstí zachránilo od krachu.“

42. „Chodím strašně často a všude pozdě, jsem polobordelář.“

43. „Jediná dvojka, kterou jsem dostal na vysoké škole, byla paradoxně z předmětu Peníze, bankovnictví a úvěry.“

44. „Na přijímačky na VŠE jsem se nepřipravoval, a když mě vzali, řekl jsem si, že to tedy asi nebude nic moc.“

Za pár let o mně nikdo neuslyší, ale Sparta tu bude navždy.

45. „Nikdy se nestaneme investory, kteří trefí další Google.“

46. „Při návštěvě výstavy věnované objevům Leonarda da Vinciho mě zaujalo, jak je možné, že takový génius nevynalezl parní stroj. To nebyl nikdy v kuchyni? Neviděl, jak poklice nadskakuje nad kastrolem? Víte, co je odpověď? V patnáctém století, kdy Leonardo žil, neexistovaly poklice.“

47. „U fotbalové Sparty plním jen určitou roli v dlouhé historii, která mě přesahuje. Za pár let o mně nikdo neuslyší, zatímco Sparta tu bude navždy.“

48. „Musíme udělat pro Spartu to, co je potřeba. I kdyby to mělo znamenat kvůli našim chybám nějakou výraznou finanční ztrátu, jsme povinni ji udělat.“

49. „Každý víkend rozhodujeme se Spartou o emocích spousty lidí a to je obrovský závazek. Kdyby měl stát dvě miliardy korun, dáme dvě miliardy, kdyby měl stát víc, dáme klidně víc.“

50. „Všechny věci, na nichž pracujeme, mě baví.“

The post Chodím pozdě a jsem polobordelář. Druhému nejbohatšímu Čechovi je padesát appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek