Středa 09. červenceSvátek má Venku je 16 °C, Oblačno

Kam poslat děti po maturitě? Tady je deset nejlepších vysokých škol světa

Forbes Před 7 hodinami

Pro ty, kteří nevědí, kam po maturitě, připravila společnost Quacquarelli Symonds srovnání nejlepších univerzit na světě. Dřívější premianti žebříčku přitom ztrácejí a mezi nejprestižnější školy se dostávají jiná jména. Které školy toho dají do života nejvíce a ohromí zaměstnavatele, když se objeví v životopise?

10. Kalifornský technologický institut

info Foto Canon.vs.nikon / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)
California Institute of Technology

Je jednou z nejvyhledávanějších škol, na kterou se každoročně hlásí kolem čtrnácti tisíc studentů, ale jen zhruba třem stovkám z nich rozešle Kalifornský technologický institut dopis o přijetí – řadí se tak mezi nejvybíravější školy ve Spojených státech.

Mezi světovou špičku patří hlavně v oblastech vesmírných a geologických věd. Server USNews ji dokonce hodnotí jako tu vůbec nejlepší volbu pro všechny, kdo by se v rámci kariéry rádi záhadami prostoru nad námi zabývali.

Mezi nejúspěšnější žijící absolventy institutu tak patří třeba astronaut NASA Harrison Schmitt, ale také loňský držitel Nobelovy ceny za fyziku John Hopfield nebo John F. Clauser, držitel Nobelovy ceny za fyziku z roku 2022.

9. University College London

info Foto Diliff / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)
University College London

Je jednou ze čtyř evropských škol, které se do nejlepší desítky žebříčku QS World University Rankings dostaly, a jména jejích absolventů tomuto umístění dávají za pravdu. Kromě významných politiků ji vystudoval i generální ředitel TikToku Shou Zi Chew, zakladatel Google DeepMind Demis Hassabis či filmař Christopher Nolan.

Na světě je škola podle žebříčku EQ nejlepší ve vzdělání pedagogů a architektů. Její absolventi pak loni získali hned dvě Nobelovy ceny – společně s Hopfieldem získal cenu za fyziku Geoffrey Hinton a za chemii pak již zmíněný Hassabis.

„Přístup, který při studiu na UCL panuje, si odnášíte dál. Přístup, kdy se nesmiřujete s tím, co je, nesmiřujete se se současným stavem, ale snažíte se věci zlepšovat, hledáte lepší způsob, snažíte se o pokrok ve všech oblastech,“ prohlásil o škole Nolan.

8. Národní univerzita Singapuru

info Foto Sengkang / Wikimedia Commons (Copyrighted free use)
National University of Singapore

Přestože se v posledních letech dokázaly zejména čínské školy v žebříčku výrazně vyšplhat, tu nejlepší vysokou školu v Asii najdeme podle QS v Singapuru. Podle srovnání společnosti Emerging jsou navíc její absolventi ze všech vysokoškoláků devátými nejžádanějšími u zaměstnavatelů.

Devět z deseti absolventů tak do půl roku od dokončení studia získá práci a v oborech účetnictví a stomatologie jsou to podle dat školy dokonce všichni absolventi. Podle květnové studie Altrata je navíc Národní univerzita Singapuru takřka manufakturou na ultrabohaté – na 3400 ze žijících absolventů má majetek v hodnotě nad třicet milionů dolarů (asi 628 milionů korun).

7. Spolková vysoká technická škola v Curychu

info Foto ETH-Bibliothek / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
ETH Zurich

Nejlepší škola v kontinentální Evropě, vysoká technická škola v Curychu, se již potřetí v řadě umístila na sedmé příčce a drží se tak jedenáctým rokem v desítce nejlepších vysokých škol.

Mezi obory vyniká hlavně ve vědách o Zemi a moři, geologii, geofyzice či stavebním a konstrukčním inženýrství. A zatímco každá ze škol by chtěla vychovat dalšího Einsteina, této se to podařilo už s originálním géniem. I když ten prý na přednášky nechodil a učitelé si na jeho chování stěžovali vedení.

6. Univerzita v Cambridgi

info Foto Jean-Christophe Benoist / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
University of Cambridge

Jedna z nejstarších univerzit na světě si dodnes zachovává prestiž, akademici se však její ztráty obávají. Škola, která se v nedávných srovnáních pyšnila titulem druhé nejlepší školy na světě, loni klesla na páté a letos na šesté místo.

Mezi obory, které se na škole vyučují nejlépe, patří archeologie, moderní jazyky, anglická literatura, anatomie nebo matematika. Škola v posledních měsících také dostala několik grantů za stovky milionů korun na výzkum rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění nebo polovodičů nové generace.

Jinak však škole finance docházejí a ta oznámila, že bude muset polevit s plány do budoucna. Navíc omezuje fondy pro doktorandy, což vnímá vicekancléřka univerzity Deborah Prentice jako velkou výzvu, která může negativně ovlivnit nejen školu, ale i vědu v celé zemi.

5. Harvardova univerzita

info Foto Meihe Chen / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
Harvard University

Pokud je Národní univerzita Singapuru manufakturou na ultrabohaté, je Harvard celou továrnou – podle srovnání Altrata nashromáždilo více než třicet milionů dolarů (628 milionů korun) na osmnáct tisíc jeho absolventů.

Není však jasné, zda se škole a jejím absolventům bude takto dařit i nadále. Právě se nachází ve sporu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který školu nařkl z ignorování údajného antisemitismu studentů.

Na konci června pak přišel Trumpův vyšetřovací tým s tím, že škola porušila federální zákon o občanských právech, protože dostatečně nechránila židovské studenty na kampusu. Podle této zprávy měla dokonce škola být „úmyslným účastníkem“ na antisemitismu.

Prezident univerzity, žid Alan Garber, nařčení z podpory antisemitismu odmítá. Naopak za aktuálním honem na vysokou školu vidí jiný důvod – odmítnutí podřídit se Trumpově nařízení, aby škola už nepřijala jediného zahraničního studenta a všechny dosavadní vyhodila.

4. Oxfordská univerzita

info Foto Chensiyuan / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
University of Oxford

Podobně jako Cambridge, i Oxford se ve srovnání propadl. Loni a předloni držel třetí příčku, letos ale o jedno místo přišel.

Ne nutně špatné, ale ani nijak vynikající výsledky má i v počtu studentů na zaměstnance, kterých je zhruba deset ku jedné. Je však nejlepší na světě ve vyučování anglické literatury, geografie, anatomie a fyziologie.

Studium anglického jazyka a literatury je na ní dokonce tak dobré, že se v něm drží jako nejlepší již devět let, a v geografii let dokonce patnáct. Jako nejlepší univerzitu vůbec ji letos již podeváté za sebou umístil žebříček Times Higher Education.

3. Stanfordova univerzita

info Foto King of Hearts / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)
Stanford University

Je to škola, o které se spíše než v souvislosti s jejími úspěchy píše v souvislosti s těmi, kteří ji nedokončili. Třeba Sam Altman z OpenAI, zakladatel společnosti Bolt Ryan Breslow, tvůrci aplikace DoorDash Stanley Tang a Andy Fang nebo i nejbohatší muž světa Elon Musk.

Už dostat se na tuto školu tak bývá důkazem toho, že člověk něco dokáže – z více než pětapadesáti tisíc přihlášek z roku 2025 Stanford přijal pouhá čtyři procenta zájemců.

Počty odpadlíků z řad budoucích miliardářů však nezpůsobuje špatná úroveň vzdělání, to je naopak jedno z nejlepších na světě v oblastech inženýrství, počítačových věd, psychologie a byznysu.

2. Imperial College London

info Foto Shadowssettle / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
Imperial College London

I když klesá Cambridge a Oxford, nedá se říci, že by byla akademická sféra ve Velké Británii ztracená. Imperial College London, která dlouho oscilovala mezi devátým a šestým místem, se již druhým rokem drží na druhé příčce. Vystřídala tak proslavený Cambridge a stala se nejlepší univerzitou na ostrově.

Láká hlavně zájemce o medicínu, ale i matematiku či ropné, letecké a kosmické inženýrství. Dává navíc velký prostor mezinárodním studentům, kterými je zhruba polovina ze všech studujících.

1. Massachusettský technologický institut

info Foto Mys 721tx / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)
Massachusetts Institute of Technology

Číslo jedna ve srovnání QS, ale i v žebříčků zaměstnavateli nejvíce vyhledávaných absolventů vysokých škol. Přitom má také excelentní výsledek tří studentů na jednoho zaměstnance.

Přístup ke studentům má institut specifický – například během prvního roku nedává klasické hodnocení, ale pouze známky P, D a F. Studenti se tak mohou v klidu aklimatizovat na nový způsob učení, protože se nemusejí hnát za áčky, ale stačí jim pro úspěšné složení zkoušek mít jen lepší prospěch než C.

Škola je světovým lídrem ve výuce téměř všech oborů v rámci konceptu STEM, tedy přírodních věd, technologií, techniky a matematiky. O tom, že zde učí špičkoví učitelé a že z této školy také vycházejí špičkoví absolventi, svědčí pohled na laureáty minulého ročníku Nobelových cen – čtyři ze třinácti oceněných jsou s touto univerzitou spojeni.

265. Univerzita Karlova

info Foto VitVit / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
Univerzita Karlova

V porovnání s americkými, ale i evropskými školami ty české zaostávají. I letos se jako nejlepší z nich ukázala Univerzita Karlova, která si přesto pohoršila a spadla z 246. na 265. místo. Stále však zůstává nejlepší univerzitou ve východní Evropě.

Srovnávací portál EduRank udává za její nejlepší oblasti například astrobiologii, neurochirurgii či lingvistiku.

Přestože podle dat QS kvalita nejen Univerzity Karlovy, ale i dalších českých škol roste, nestoupá tak rychle jako u zahraničních univerzit. V důsledku toho tak ztrácejí v žebříčku pozice.

416. České vysoké učení technické v Praze

info Foto Petr Kadlec / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)
České vysoké učení technické v Praze

Jednou z mála českých vysokých škol, které se v žebříčku polepšily, je České vysoké učení technické v Praze. To se od srovnání z roku 2023 vyšplhalo o osmatřicet příček i díky sledované kategorii udržitelnosti a většímu zapojení školy do mezinárodních výzkumných sítí.

Vynikat má podle EduRank v letectví, robotice či počítačové grafice.

V příštím roce se chce ČVUT vrátit do první čtyřstovky, kde bylo v roce 2023, a podle svého prohlášení musí zapracovat na počtu vědeckých citací.

430. Masarykova univerzita

info Foto Profimedia

Mezi pět stovek nejlepších vysokých škol na světě se dostala i Masarykova univerzita. I ona ale podobně jako Univerzita Karlova v meziročním srovnání klesla, za poslední dva roky dokonce o třicet pozic.

Podle EduRank jsou mezi jejími nejlepšími obory religionistika, ekonomie, toxikologie či mezinárodní právo.

Polovina z českých vysokých škol se pak nedostala ani do první tisícovky nejlepších univerzit. Nejhorší možné hodnocení získala Západočeská univerzita v Plzni, která se v žebříčku umístila mezi stovkou nejhorších vysokých škol vůbec.

The post Kam poslat děti po maturitě? Tady je deset nejlepších vysokých škol světa appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek