Donald Trump říkal, že Spojené státy budou za jeho vlády těžit fosilní paliva jako o závod. Američtí těžaři ropy tehdy heslu „drill baby drill“ tleskali. Nyní jim však vrtání Trumpova politika spíš komplikuje.
Americký prezident sice zrušil řadu ekologických omezení a vpustil těžaře i do dosud nepřístupných oblastí (např. do arktické přírodní rezervace na Aljašce), ale také rozjel celní válku s celým světem. Hrozba obchodních sporů ve stylu oko za oko přepisuje ekonomické výhledy do budoucna a poptávka po ropě klesá.
OPEC+ navíc ruší svá těžební omezení mnohem rychleji, než se čekalo. V květnu mělo uskupení podle původního plánu zvednout produkci o 138 tisíc barelů denně. Nakonec však členové kartelu denně pumpují na trh o 411 tisíc barelů ropy více než v dubnu a dalších 411 tisíc chtějí přidat v červnu.
Minulý týden se kvůli tomu cena barelu americké lehké ropy WTI propadla pod šedesát dolarů. Což je hluboko pod hranicí profitability pro většinu nových pevninských vrtů v USA. „To, co dělá Trump, úplně nepomáhá. Je zatraceně chytřejší než já, ale nejsem si jistý, zda se každé ráno budí se slovy – Bože, doufám, že je ropa zpět na sedmdesáti dolarech. – Já ano,“ konstatuje Terrel Hardin, šéf těžařské firmy King Well Service.

Spojené státy jsou největším producentem ropy na světě, ale jsou i nejvíc citlivé na propady její ceny. Těžba z amerických ložisek je totiž mimořádně drahá.
„V Saúdské Arábii se bavíme o těžbě ropy z podzemní kapsy, kterou stačí postupně odsát. U nekonvenční těžby, která v USA zažívá boom posledních patnáct let, jste závislí na konstantním vrtání. Navrtáte vrstvu sedimentu, rozdrtíte ji, aby mohl uhlovodík uniknout, a pak navrtáte další,“ vysvětluje Martin Jirušek z Masarykovy univerzity.
Frakování a horizontálnímu vrtání v ropných břidlicích vděčí USA za to, že od roku 2018 jsou v těžbě ropy světovou jedničkou. Když však cena černého zlata klesne k šedesáti dolarům za barel, americká těžba se přestává vyplácet.
„Při nízké ceně ropy se producentům nevyplatí investovat do rozvoje těžby. Průměrná cena, při které je zisková aktuální těžba z už fungujících vrtů, je 45 dolarů za barel. Průměrná cena, kdy se vyplatí rozvíjet nová naleziště, je kvůli investičním nákladům kolem 65 dolarů za barel,“ popisuje analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.
Nová naleziště je přitom v USA potřeba rozvíjet prakticky neustále. „V průměru klesá produkce z vrtu v břidlicích do jednoho roku na méně než čtyřicet procent původní těžby. Pro srovnání vrty v Saúdské Arábii mají přirozenou míru poklesu na úrovni pět procent ročně,“ dodává Tomčiak.

Mezi investičními náklady je průzkum, provedení nového vrtu, přivedení infrastruktury či ekologické uzavření toho starého. Další náklady jsou spojené s dopravou ropy a její rafinací.
Levná ropa Donaldu Trumpovi vyhovuje, sám opakovaně vyzýval OPEC k navýšení těžby, zčásti kvůli snaze stáhnout inflaci a zčásti kvůli tlaku na Rusko, aby přistoupilo na ukončení války na Ukrajině. Spotřebitelé nepochybně uvítají nižší ceny benzinu a nafty. Američtí těžaři však mají z levné ropy vrásky na čele a určitě se nechystají vrtat baby vrtat.
„Nemůžete mít ropu za padesát dolarů za barel a ,drill baby drill‘, to se navzájem vylučuje,“ prohlásil Andy Hendricks, CEO těžaře Patterson-UTI Energy. „Při současných cenách komodit se produkce ropy v USA nachází v bodě zlomu,“ napsal v dopise akcionářům CEO Diamondback Energy Travis Stice.
Analytická společnost S&P Global nyní očekává, že kvůli slabé poptávce a nízkým cenám americká produkce ropy napřesrok klesne. Za poslední dekádu by se tak stalo teprve podruhé. Předchozí propad měla na svědomí pandemie covidu, kdy se ceny ropy v jednu chvíli propadly až do záporných hodnot.
Mezi americkými těžaři ropy to znamenalo vlnu bankrotů a propouštění. V současnosti tomuto segmentu navíc nepomáhají ani Trumpova cla, která dopadla na technické vybavení vrtů dovážené z Číny, Koreje, Brazílie nebo Mexika.
Kvůli levné ropě pochopitelně nejsou pod tlakem jen americké firmy. Společnosti BP se za poslední kvartál zisk propadl na polovinu, Shellu klesl zisk o 28 procent. Největší ropná společnost na světě Saudi Aramco v posledním kvartálu osekala dividendy o třetinu.
„Pro OPEC je nízká cena ropy také nepříjemná, ale členské země mají větší manévrovací prostor než američtí producenti. Letos bude většina členů OPEC v relativně vysokém rozpočtovém deficitu,“ dodává Boris Tomčiak.
Platí to i pro Rusko, u nějž levná ropa může znamenat komplikace pro financování válečného úsilí. „Ruští producenti ropy jsou nadále ziskoví i při současné ceně, ale jejich daňové odvody výrazně poklesly, takže státní rozpočet je ve výrazném minusu. Nízká cena ropy zásadně zhoršuje stav ruských státních financí. Výdaje lze krýt dluhem, ale dlouhodobě to dělat nejde,“ uvedl analytik.
The post Drill baby drill? Ropa je tak levná, že se těžba v USA přestává vyplácet appeared first on Forbes.