Evropské akcie dnes dopoledne zpevňují a podle svého hlavního indexu se dostaly nejvýše za čtyři měsíce. Daří se hlavně firmám z automobilového a farmaceutického sektoru. Podle agentury Reuters je to reakce na oznámenou obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy, která pomohla odvrátit hrozbu širší obchodní války.
Panevropský index STOXX Europe 600 po zahájení obchodování přidával asi osm desetin procenta. Krátce po 10:00 SELČ vykazoval růst o sedm desetin procenta a pohyboval se nad 553,80 bodu.
Posiluje také většina regionálních trhů. Index londýnské burzy FTSE 100 si po zahájení obchodování připisoval tři desetiny procenta, německý DAX přibližně sedm desetin procenta, zatímco francouzský CAC-40 měl k dobru asi 1,1 procenta.
Obchodní dohoda stanovuje 15procentní clo na dovoz většiny zboží z EU do Spojených států. Zavazuje také unii k investicím zhruba za 600 miliard dolarů (12,6 bilionu korun) v USA. Ale například sazby na dovoz lihovin zůstávají předmětem dalších jednání.
Téměř dvouprocentní růst vykazovaly po zahájení obchodování akcie automobilek Porsche a Volkswagen. Automobilky Mercedes-Benz, Stellantis a Volvo Cars, které kvůli nejistým obchodním vtahům se Spojenými státy zrušily finanční výhled, si připisovaly zisky v rozmezí 1,6 až tři procenta.
Daří se také farmaceutickým společnostem, na které se nově stanovená sazba také bude vztahovat. Akcie Novo Nordisk a Roche po zahájení obchodování přidávaly více než procento a půl.
Posilují také akcie francouzské firmy na prodej luxusních doplňků LVMH, a to díky zprávě z médií, že firma jedná s několika zájemci o prodeji své značky módního zboží Marc Jacobs.
Trhy podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera hodnotí pozitivně, že je dohoda na stole a že se riziko kolem obchodní politiky snižuje.
„I evropské akcie posilují, jelikož se alespoň podařilo vyhnout se vysokým třicetiprocentním clům. Nicméně můžeme polemizovat, zda investoři nepropadli přílišné euforii a akcie nejsou nadhodnocené. Cla povedou ke snížení zisků nebo zrychlení inflace, což centrálním bankám neumožní nadále snižovat sazby. Negativní dopady cel ještě pocítíme,“ uvedl Pfeiler.
Pro evropské akciové trhy je uzavření dohody pozitivní signál, upozornil investiční analytik eToro pro Českou republiku Jakub Rochlitz. Investoři do cen akcií podle něj promítali riziko vyšších cel, které teď zmizelo. Tím se uvolňuje prostor pro růst.
Zejména v sektorech, kterým hrozil největší zásah ze strany amerických cel. Patří sem například automobilky, výrobci strojů, oděvní průmysl, ale i farmaceutické firmy. Jasnější výhled umožní lepší plánování, vyšší ohodnocení i zvýšení důvěry investorů, poznamenal.
Očekávání, že Spojené státy uzavřou obchodní dohody i s dalšími partnery před 1. srpnem, tedy před termínem stanoveným pro zavedením cel, podpořilo růst evropských akcií. Index STOXX Europe 600 je díky tomu nyní 1,8 procenta pod svým rekordem ze 4. března. Od dubnového propadu si připsal už 19,5 procenta.
The post Evropské akcie jsou nejvyšší od března, promítla se na tom dohoda mezi USA a EU appeared first on Forbes.