Středa 09. červenceSvátek má Drahoslava Venku je 18 °C, Skoro Zataženo

Dvě stě procent na léky a padesát na měď. Trump se ohání dalšími cly

Forbes Před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump chce zavést cla na úrovni až 200 procent na léky dovážené do Spojených států. Farmaceutickým firmám chce dát ale rok až osmnáct měsíců, aby začaly vyrábět v USA, informuje agentura Reuters.

„Brzy oznámíme cla na farmaceutika, čipy a ještě pár dalších věcí,“ řekl ve středu Trump novinářům při zasedání svého kabinetu v Bílém domě. Kdy přesně, ale neuvedl.

„Dáme lidem zhruba rok, rok a půl na to, aby sem přišli,“ poznamenal také na adresu farmaceutických společností. „Pokud budou muset dovážet farmaceutické výrobky do země… budou zatíženy velmi, velmi vysokým clem, třeba 200 procent,“ doplnil.

Americký ministr obchodu Howard Lutnick pak televizi CNBC sdělil, že podrobnosti o clech na léky administrativa oznámí koncem měsíce.

Trump záměr zavést cla na farmaceutické produkty v minulosti zmínil opakovaně. Podle obchodní databáze OSN se loni do USA dovezly farmaceutické výrobky za téměř 213 miliard dolarů (4,48 bilionu korun).

Zároveň na zasedání svého kabinetu v Bílém domě řekl, že oznámí zavedení cel na dovoz mědi do Spojených států ve výši padesát procent. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka začnou nová cla platit na přelomu července a srpna.

Trump v březnu zavedl cla na dovoz oceli a hliníku z celého světa ve výši 25 procent a v červnu je zdvojnásobil na padesát procent. Už od února Washington analyzoval také dopady možného zavedení cel na měď s cílem podpořit domácí výrobu.

Ceny mědi ve Spojených státech v reakci na úterní oznámení vzrostly o více než dvanáct procent na rekordní hodnotu přes 12 330 dolarů (259 tisíc korun) za metrickou tunu.

Největší světový producent mědi, chilská státní firma Codelco, v úterý uvedla, že vyčká, jestli se cla budou vztahovat na všechny státy, nebo jen některé, než se k věci vyjádří.

The post Dvě stě procent na léky a padesát na měď. Trump se ohání dalšími cly appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek