Ozbrojený konflikt mezi Indií a Pákistánem nabírá na síle. Území Kašmíru na hranicích mezi těmito státy je dlouhodobě neklidná oblast. „Nynější útok vzbudil větší pozornost, protože šlo o turisty a také proto, že podle zdejších médií byli vražděni zejména lidé, kteří vyznávají hinduismus,“ poukazuje Petr Motýl, ředitel společnosti PBS India, spadající do české strojírenské skupiny PBS Group.
Indie tento týden vyslala rakety na území Pákistánu. Oznámila, že udeřila proti teroristům zejména v pákistánské části Kašmíru a že útok nebyl namířen proti pákistánské armádě. Podle pákistánské strany si vyžádal 26 mrtvých a 46 zraněných. K dalšímu indickému ostřelování Kašmíru došlo v pátek, útok si vyžádal čtyři mrtvé.
Napětí mezi dvěma jadernými velmocemi vzrostlo na konci dubna, když v indické části Kašmíru došlo k teroristickému útoku, při kterém zemřelo 26 turistů. Přihlásilo se k němu hnutí Kašmírský odpor. Policie už identifikovala tři podezřelé z útoku, dva z nich jsou Pákistánci.
Nyní pákistánský premiér Šahbáz Šaríf oznámil, že Pákistán bude na indické útoky odpovídat. Zatím pákistánská strana sestřelila pět indických stíhaček a jeden dron.
Je otázka, jak se bude konflikt dvou zemí, vybavených jadernými zbraněmi, dál vyvíjet. Jaká je nálada v Indii? To popisuje v rozhovoru pro Forbes Petr Motýl, šéf představenstva indické společnost PBS India. Ta dodává do Indie letecké motory, pomocné energetické jednotky, klimatizace a další výrobky.
Jak aktuální napjatou situaci vnímají Indové?
Po teroristickém útoku v Kašmíru má případná vojenská odveta vůči Pákistánu v Indii podporu u vzdělané veřejnosti. Vyslání raket nebo i vojenský útok většině obyvatel asi zásadně nevadí a plně podporují premiéra Módího. Indové se s Pákistánci nemají příliš rádi, vyplývá to z historických vztahů a z náboženských odlišností, v Indii dominuje hinduismus, v Pákistánu islám.
Indové jsou velmi hrdý národ. Nezávislost si museli vybojovat. Spor o území Kašmíru mezi Indií a Pákistánem začal už v roce 1947. Tehdy v oblasti, která byla po staletí britskou kolonií, vznikly nové státy Indie a Pákistán.
Kašmír byl z větší části přičleněn k Indii, ale nároky na něj si dělal i Pákistán. Pro ten je důležitý kladný vztah s Čínou, jež může mít přes Pákistán snadný přístup k jižním mořím. Indie má naopak vztahy s Čínou velmi negativní.
Očekáváte další vyostření situace?
Těžko odhadovat. K menším konfliktům v oblasti dochází skoro neustále, jen se informace o nich nedostávají do evropských médií, Evropu tahle oblast příliš nezajímá. Zvýšené napětí je tady ale patrné už roky. Jde zde také o střet hinduismu a islámské kultury.
Nynější teroristický útok vzbudil větší pozornost, protože šlo o turisty a také proto, že podle informací ze zdejších médií byli vražděni zejména ti lidé, kteří vyznávají hinduismus.
Lze předpokládat, že budou raketové útoky v obou zemích pokračovat?
Naše společnost zásadně nekomentuje politické události, ale historicky je zřejmé, že Indie nikdy neměla zájem vyvolávat války. Na svou obranu však bude jistě dobře připravena.

Obě země mají jaderné zbraně. Mohly by je použít?
Osobně si myslím, že ani jedna z těchto zemí by se k tomu neodhodlala. Stávající konflikt je zatím stále spíše jen menší šarvátkou. Ale za společnost musím opět uvést, že tohle nekomentujeme.
Jak konflikt ovlivňuje vaši práci?
Zatím naštěstí nijak. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet dál. Ale dlouhodobě vidím, že se nálada v Indii mění. Rozpočet na obranu v posledních letech výrazně roste, a to zejména z důvodu obav z Číny.
Komu v Indii dodáváte své výrobky?
Pomocné energetické jednotky pro vrtulníky dodáváme indickému vojenskému letectvu. Letecké motory dodáváme firmám, které jsou zřízené ministerstvem obrany Indie. Vedle toho ale patří mezi naše zákazníky i řada privátních společností.
Například firma JSR Dynamic vyrábí speciální letecké prostředky, takzvané decoy, které slouží jako návnady a klamou protivzdušnou obranu nepřítele. Tržby naší indické společnosti se pohybují ve vyšších stamilionech korun a stále rostou.
Jak dlouho už v Indii působíte?
Značka PBS byla registrována v Indii již v sedmdesátých letech. Společnost PBS India jsme založili před čtyřmi lety. Nebyla to náhoda. Rozhodli jsme se tak, protože jsme věděli, že země i celý region jihovýchodní Asie má obrovský potenciál.
V čem konkrétně?
Věděli jsme, že bychom chtěli naše aktivity směřovat více i do Asie. A zaměřili jsme se na Indii, protože jde o velký trh. Je to také země s třetí největší armádou na světě a jedná se o politicky stabilní území.
Co je klíčem k úspěchu v Indii?
Musíte vyvinout značné obchodní úsilí, dobře znát tamní trh a potřebujete i zdravou obchodní odvahu.
V čem zmiňovaná obchodní odvaha spočívá?
Prostě se potřebujete dostat k co nejvýše postaveným lidem. Společnost PBS je nyní již velmi dobře zapsána u indických ozbrojených složek nebo tamních velitelů letectva.
Vedl jste většinu klíčových jednání. Čím jste indické partery přesvědčil?
Znalostí oboru, dříve jsem i sportovně létal, takže s mnoha lidmi máme společná i neobchodní témata. Navíc toho vím o Indii poměrně dost, znám zdejší reálie, kulturu a historii. Orientuji se i v náboženství, snažím se naučit hindi. Ale hlavně – když máte svou práci rád, jde všechno snáz.
Firma PBS India sídlí v Bengalúru. Proč jste zvolili právě tohle město?
Je to v podstatě takové Silicon Valley Indie. Bengalúr stojí vysoko v čele žebříčku nejrychleji se rozvíjejících měst světa. Sídlí zde všechny hlavní průmyslové letecké firmy. Takže to byla logická volba. Pro dokreslení mého indického pohledu: sídlíme v relativně menším městě, má jen patnáct milionů obyvatel.
Jak se vaši obchodní partneři v Indii dívají na Česko? Znají malou zemi uprostřed Evropy?
Vyšší důstojníci a vzdělanější lidé povědomí o Česku určitě mají. Jedna ze stanic metra v Dillí se dokonce jmenuje Baťa, na každém rohu je tu obchod Baťa. Působí zde taky například Škoda Auto. Znají tu i motorky Jawa.
Jak se vám v Indii daří hledat zaměstnance?
Najít dobré lidi bývá problém v jakékoli zemi. V Indii máme na výběr mnohem více uchazečů než v Česku. Když jsme podali inzerát, že hledáme účetního, přišlo nám 850 životopisů. V případě technicky zaměřených profesí, jako jsou konstruktéři nebo projektanti, dostáváme v Indii kolem stovky CV.
Výhodou je, že u uchazečů o zaměstnání není problém s angličtinou, tu tam ovládají všichni. Je ostatně i jedním z 22 úředních jazyků v zemi. Každý Ind mluví minimálně třemi jazyky.
Když se bavím zejména s mladými Indy, trápí je, jak náročné je sehnat práci. Vadí jim, že mnohdy nedostanou ani šanci se předvést. Indů je hodně, míst v tamních firmách málo. Mají tedy jen malou šanci uspět při hledání zaměstnání.

V čem ještě se liší byznysové prostředí v Indii a v Česku?
Češi jsou spolehlivější v dodržování času a pravidel. Jsou preciznější, mají smysl pro systém. V Indii je s každým úkonem spojena mnohem větší byrokracie než v Česku, takže by zemi prospělo omezení administrativy.
Po technologické stránce Indové za Českem nezaostávají. Ve firmách se tam klade velký důraz na využívání technologií a i běžní Indové jsou v tom kolikrát dále než Češi. Indie je například jedna z mála zemí, která je schopná vyrobit stíhačku, na rozdíl od našeho, kdysi velmi vyspělého leteckého průmyslu.
Indie vyslala sondu na Měsíc a chystá pilotovanou lunární misi. Technologicky je na tom Indie opravdu dobře. Loni byla nejrychleji rostoucí ekonomikou světa.
Takže Indové jsou v řadě věcí napřed?
Určitě. Já si myslím, že Evropa by se v mnohém mohla od Asie poučit.
Čemu konkrétně se můžeme přiučit od Indů?
Třeba postoji k životu. Indové se řídí heslem nezabíjet a neškodit. Kladou důraz na úctu ke starším nebo dobré vztahy v rodině. To v Evropě chybí. Tady často sázíme hlavně na materiální stránku a řešíme nesmysly typu, kdo má nejlepší auto nebo mobil.
The post Evropu Kašmír nezajímá. Napětí je tady patrné už roky, říká podnikatel appeared first on Forbes.