Čtvrtek 15. květnaSvátek má Venku je 11 °C, Oblačno

Funkcionalismus by bez něj vBrně nebyl. Dveře staveb Bohuslava Fuchse se otevřou

Forbes Před 5 hodinami

Snad každý Brňan ho zná, vždyť ve svém rodném městě zanechal nesmazatelnou stopu v podobě výjimečných staveb. Od narození Bohuslava Fuchse letos uplynulo 130 let, jeho rukopis je ale nadčasový. Byl jedním z prvních propagátorů moderní architektury a český funkcionalismus zásadně ovlivnil. A protože mottem letošního ročníku festivalu Open House Brno je prozkoumávání odkazu budoucnosti, který architekti Brnu zanechali, dali mu organizátoři hlavní prostor.

O víkendu 17. a 18. května se otevřou dveře do několika staveb, za nimiž stojí architekt, který je autorem více než sto padesáti realizací a jehož život byl od mládí plný turbulentních okamžiků. Už jeho cesta k architektuře byla o trochu klikatější, než by si asi přál. Na druhou stranu, kvůli vyhození z gymnázia za vydávání studentského časopisu si mohl osvojit zednické řemeslo, které se mu později v profesi hodilo.

Štěstí za ním přišlo v osobě Jana Kotěry, který si ho jako žáka vybral na Akademii výtvarných umění a zachránil ho tak před vojnou. Ani do vězení nakonec o několik let později nastoupit nemusel. Ve vykonstruovaném komunistickém procesu pro něj požadoval prokurátor více let, než mu senát přiřknul. A než se stihlo rozjet nové soudní líčení, přišla amnestie a Bohuslav Fuchs byl volný.

Brno bylo přesně to město, které architekt potřeboval a které potřebovalo jeho. Když do něj v roce 1923 přišel, doslova lačnilo po mladé umělecké krvi. Vydejte se tedy o víkendu na prohlídku skvostů, které v jeho ulicích dodnes stojí.

Tesařova vila

Pro Augustina Tesaře, ředitele Živnostenské banky a jeho manželku, postavil Bohuslav Fuchs v letech 1937 až 1938 třípodlažní dům s půlkruhovou částí s lodžiemi. Oblými tvary se snažil trochu ubrat na přísnosti funkcionalismu.

Skromné řešení pěti místností pro tři byty ochránilo vilu v padesátých letech před znárodněním. A i veškeré stavební zákroky, kterým se v minulosti nevyhnula, byly víceméně jen kosmetické a domu neuškodily. Velké rekonstrukce se vila dočkala až v roce 2011 pod vedením architektonického ateliéru Tišnovka.

Alfa pasáž

Alfa pasáž
info Foto Open House Brno

Přehlédnout se nedá, leda byste byli zcela imunní vůči architektuře. Palác Alfa patří v Brně k významným památkám. Jedenáctipodlažní stavbu tvoří komplex čtyř samostatných budov uvnitř propojených pasáží, s ochozovou galerií ve dvou patrech. Další sloužily pro byty, kterých bylo v té době sto osmdesát.

Palác podle návrhu Bohuslava Fuchse postavil František Hrdina na pozemcích, které dříve zdobily barokní šlechtické domy Mitrovských a barona von Freyenfelse. Dnes obývá Alfu v původních prostorách kina brněnské HaDivadlo. Sídlo tu má rovněž hudební klub Metro Music Bar, kavárna a řada obchodů.

Hotel Avion

Je nejužším hotelovým komplexem v Evropě, ale především symbolem meziválečného funkcionalismu. Legendární osmipatrový hotel, který nechal na místě nízkopodlažního hostince vystavět restauratér Miroslav Kostelecký, by se dal pojmout jako učebnice moderní architektury.

Tím, jak je zpracovaná fasáda, prostor plný světla, který mu dovolují velkoformátová okna, nebo i rafinovaná železobetonová konstrukce, to vše dělá dělá z hotelu výjimečnou stavbu.

Se svou výškou čtyřiceti metrů je nejvyšší v centru Brna. Chcete-li si dopřát jedinečný zážitek, ubytujte se právě tady. Kromě nádherných výhledů na město si můžete zajít i do kavárny s restaurací nebo do muzea, kde jsou stálé expozice věnované právě Bohuslavu Fuchsovi.

Škoda jen, že se před lety nepodařila rekonstrukce podle návrhu architekty Evy Jiřičné. Na ni nesehnal nový majitel Stanislav Berousek (ano, člen známého cirkusového klanu) dostatek peněz, a tak musel své ambiciózní plány trochu osekat.

Dům pánů z Lipé

Dům pánů z Lipé
info Foto Open House Brno

Bohuslav Fuchs svou stopu zanechal i na stavbě, která patří mezi nejstarší dochované v Brně. Dům známý i pod názvem Schwanzův vznikl mezi lety 1243 a 1260. Ze své současné gotické podoby se postupem času a změnou majitelů stal třípatrovým renesančním palácem. Italský sochař Giorgio Gialdi se pak podepsal pod vstupní portál a dva válcové arkýře zdobené kamennými reliéfy.

Bohuslav Fuchs upravoval průčelí v letech 1937 až 1938 spolu se sochařem Antonínem Zeithammerem a o sgrafitovou výzdobu se pak postaral malíř a grafik Emanuel Hrbek.

Na konci druhé světové války při osvobozování byl palác značně poškozený a pak se na dlouhá léta stal státním majetkem a sloužil jako sklad pro obchodní pasáž Rozkvět. Od roku 2005 ho vlastní Radim Jančura, v přízemí je kulturní a informační centrum, v nejvyšším patře pak vyhlídka na město.

Obřadní síň Bohuslava Fuchse

Obřadní síň Bohuslava Fuchse
info Foto Open House Brno

Stojí na Ústředním hřbitově města a postavená byla ve stylu konstruktivismu podle projektu architekta a jeho asistenta Josefa Poláška. Už tehdy, v roce 1927, kdy se slavnostně otevřela, byla na svou dobu díky dokonalému technickému vybavení velmi pokroková a inovativní. V interiéru jsou čtyři dvojice sloupů, které nesou plochý strop, a úzkými okny dovnitř dopadá denní světlo, které podtrhuje obřadní atmosféru.

V exteriéru se pak střídá hladce omítnuté a režné zdivo, což zdůrazňuje členitost jednotlivých kubických objemů. Před dvěma lety prošla obřadní síň kompletní rekonstrukcí a jako první v zemi byla vybavena robotickým katafalkem, který se vrátil dle historických fotek do své původní podoby.

Hotel Passage

Hotel Passage
info Foto Open House Brno

Koncem minulého století se brněnský stavitel Antonín Müller rozhodl, že na místě bývalé dělnické kolonie Šmálka vybuduje moderní hotel. Inspirací pro něj mu byly stavby ve Švýcarsku či Francii, kam zavítal jeho syn Vladimír. Jako architekta si vybral právě Bohuslava Fuchse a hotel podle jeho návrhu dokončil v roce 1928.

Na svou dobu byla pětipatrová budova s půdorysem nepravidelného čtyřúhelníku plná nejmodernějších konstrukčních, provozních i hygienických zásad; 145 jedno- a dvoulůžkových pokojů bylo vybaveno vestavěným nábytkem a umyvadlem, několik apartmánů pak disponovalo vlastní koupelnou. Zajímavou technickou novinkou bylo dálkové otevírání pokojových dveří pomocí tlačítka na nočním stolku.

Antonín Müller se ale moc dlouho ze svého hotelu netěšil. Dva roky po jeho dokončení on i jeho syn zahynuli při leteckém neštěstí a hotel převzala dcera Věra s manželem.

Masná burza

Budova postavená v roce 1927 je skutečnou perlou brněnského funkcionalismu. Promítá se v ní hlavně osobnostní růst architekta Bohuslava Fuchse, u něhož v té době vrcholilo holandské období. To se projevilo především v pojetí geometrie, užití pravých úhlů, jednoduchostí.

Jádrem křížové dispozice je vestibul, jemuž dominuje monumentální schodiště a který dělí objekt na jednotlivé provozní části. Nosnou konstrukci budovy burzy tvoří kombinace zděných stěn a železobetonového skeletu, jehož konstrukce je v puristických interiérech přiznaná.

Kdysi se na tomto místě čile obchodovalo s masem ze sousedních městských jatek. Dnes tu sídlí několik firem, včetně Design Atak a soukromé střední školy.

Festival Open House otevře letos 118 míst po celém Brně. Kromě samotných prohlídek architektonických skvostů čeká na návštěvníky i bohatý doprovodný program. Jeho součástí jsou workshopy, přednášky, koncerty. Ten závěrečný proběhne v neděli 18. května od sedmnácti hodin v pasáži Alfa, v podání Brno Contemporary Orchestra.

The post Funkcionalismus by bez něj vBrně nebyl. Dveře staveb Bohuslava Fuchse se otevřou appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek