Gruzie je země, v níž snad úplně všechno ovlivňuje její geografická poloha. Leží na hranici dvou kontinentů, a tak se tu evropská kultura mísí s asijskou divokostí ještě umocněnou tím, že se tu nacházíte v jižním Kavkaze a šedesát procent území pokrývají hory. Je to zkrátka drsný kraj, který ale umí být pohádkově kouzelný a příjemně rozmanitý.
Vykoupete se tu v moři, můžete šplhat po horách, v zimě se sem v posledních letech jezdí lyžovat. Budete tu ochutnávat tradiční pochoutky, vracet se do různě vzdálené historie, obdivovat architekturu všech možných stylů a období a třeba při popíjení vyhlášeného místního vína můžete přemýšlet, jak těžký život tu musí být.
Po rozpadu Sovětského svazu a vyhlášení nezávislosti se země zmítala v politickém chaosu, občanských válkách a ekonomickém kolapsu. V zemi byla padesátiprocentní nezaměstnanost, vládla korupce. Po nástupu Michaila Saakašviliho k moci se situace stabilizovala, ale přesto dodnes Gruzie 20 procent svého území nespravuje.
„Jižní Osetie a Abcházie jsou spravované sousedním Ruskem a Gruzínci do těchto svých regionů vůbec nesmějí. I proto je pochopitelné, proč když se místních zeptáte, jaký jejich soused je nejlepší, odpoví, že Černé moře,“ popisuje během poznávací cesty průvodkyně Renata Grecmanová, která v Gruzii působí také jako delegátka cestovní kanceláře Čedok.
Místní dnes bojují s odlivem mladých talentů i rostoucími cenami (přestože pro turistu ze střední nebo západní Evropy je tu pořád příjemně levno). Na druhou stranu jako národ zůstávají hrdí na svoji zemi, zakládají si na tradicích a pečují o svůj smysl pro rodinu.
Také díky tomu si tu budete vždy připadat velmi příjemně a bezpečně. Pravděpodobně to nejhorší, co se vám tu může stát (a pravděpodobně stane), je, že popletou objednávku v restauraci.
Cesta začíná v Kutaisi
Pokud se do Gruzie vydáte, vaše cesta pravděpodobně začne v Kutaisi, kam létají přímé lety z Prahy, ať už letíte po vlastní ose s WizzAir nebo s cestovkou. Kutaisi je sice druhé největší město Gruzie, ale na jeho prohlídku vám určitě postačí den, maximálně dva. Je známé především svou historií – bývalo hlavním městem Kolchidy.

Prohlédněte si tu Kolchidskou fontánu v samém centru města, odpočiňte si po cestě v blízkém parku, který právě prochází revitalizací. Významná je i katedrála Bagrati z 11. století, která se tyčí nad městem a společně s nedalekým klášterem Gelati byla v roce 1994 zapsaná na seznam UNESCO.

Starobylých katedrál však během své cesty uvidíte ještě mnoho. Jednu třeba hned cestou do Mcchety, o které Renata Grecmanová říká, že rozhodně patří k nejkrásnějším městům v zemi a zdejší katedrála Sveti Tskhoveli k nejvýznamějším místním památkám. Nad městem se také nachází klášter Jvari.
Moderní i starobylé Tbilisi
Pak už vaše kroky pravděpodobně povedou do Tbilisi, hlavního města Gruzie, které vás okouzlí půvabnými starými uličkami, tradičními carskými sirnými lázněmi, ale i supermoderní architekturou, která je ovšem dost často nevyužitá.
Brutalistní sídliště ze sovětských dob na kraji města tu stojí v kontrastu s novými podniky současného evropského střihu a špičkovou gastronomií.

Užijte si nekonečné procházky, pozorujte zdejší život i město samotné. Je tu totiž hned několik překrásných vyhlídek. Tak například z kopce Sololaki, na němž stojí majestátní socha Matky Gruzie, budete mít jako na dlani centrum města, ale i katedrálu Nejsvětější Trojice, která je třetí největší katedrálou na světě.
Od ještě monstróznějšího památníku Kronika Gruzie si zase můžete prohlédnout sovětská sídliště i hory, které celé město obklopují.
Kavkaz vždy na dosah
Jak říká Renata Grecmanová: „Ať už v Gruzii pojedete kamkoli, Malý nebo Velký Kavkaz, a dost často oba dva, na vás budou z dálky dohlížet.“ A právě hory budou vaším dalším cílem. Oblíbenou oblastí (jak v létě, tak v zimě) je Gudauri, ale vy se vydejte až dál, do městečka Kazbegi, které leží na úpatí dřímající sopky Kazbek, která ční až do výšky 5047 metrů.

Cestou se ještě zastavte u pevnosti Ananuri ze sedmnáctého století, pod jejímiž hradbami se rozprostírá jezero Žinvali. Jakkoli jde o umělou nádrž vzniklou po vytvoření přehrady, pohled je to opravdu epický.
Celá tato trasa leží na slavné gruzijské Vojenské cestě, která je zároveň perfektní vyhlídkovou trasou vedoucí z Tbilisi přes Velký Kavkaz až do Kazbegi na samé hranici s Ruskem.
Za výlet tu určitě stojí horská scenérie vedoucí ke kostelu Gergeti v 2170 metrech. Když budete mít štěstí, je odtud překrásný výhled na horu Kazbek, což z tohoto vrchu dělá jedno z nejikoničtějších míst celé Gruzie.
Zajímavou zastávkou je také Památník gruzínsko-ruského přátelství v Gudauri, který vznikl k 200letému výročí smlouvy z Georgijevsku z roku 1783, která tehdy prakticky potvrdila, že se Gruzie stala ruským protektorátem. Což je také důvod, proč mnoha Gruzíncům jeho symbolika dlouhodobě vadí. Raději než barevnou mozaiku na oslavu tohoto paktu tu proto raději obdivujte výhledy, které jsou tu opravdu mocné.
Cesta po nejkrásnějších místech Gruzie, kterou pořádá Čedok, má ještě jednu zastávku, která je vlastně dnes opět aktuální, a sice rodiště Stalina – město Gori. Diktátora, který má na svědomí životy milionů lidí, tu dodnes oslavují a má tu dokonce své muzeum. Pokud vám svědomí dovolí vejít, zjistíte, že i jeho expozice je spíš oslavná a na zásadní kapitoly dějin se tu tak trochu zapomnělo.
Za vidění určitě stojí i krásné skalní město Uplisciche, jehož historie sahá až do starověku a opět je obklopeno výhledem na horské masivy. Jde o unikátní systém jeskyní, tunelů, chrámů a obytných prostor vytesaných do pískovce.
Batumi, cirkus na pobřeží
Zvlášť pokud jste do Gruzie vyrazili v létě, je dobrý nápad zakončit výlet na pobřeží, abyste si mohli ještě odpočinout u moře. Přestože Batumi je v Gruzii považované za přímořské letovisko, nenechte se zmást.
Je tu sice několik kilometrů dlouhá promenáda lemující pobřeží, ale samotné pláže nejsou nic moc. Mnohem lepší koupání čeká například v nedalekém Kobuleti.
V Batumi si určitě prohlédněte historické centrum s romantickými uličkami a půvabným Evropským náměstím, kde ještě můžete obdivovat architekturu ve stylu Belle Époque.

Naopak při pobřeží se výstavba v posledních letech dost zvrhla a staví se tu jeden moderní mrakodrap a megalomanský hotel za druhým. Přitom většina z nich je prázdná a naplnit by je zvládly snad jen olympijské hry nebo koncert Taylor Swift, přičemž konání ani jednoho tu zcela určitě nehrozí.
Poslední večer v Gruzii pak můžete strávit procházkou po promenádě, jejíž konec zdobí pohyblivé sochy Ali & Nino, která symbolizuje nešťastnou lásku ázerbajdžánského muslima a gruzínské křesťanky. Po setmění je socha stejně jako blízké vyhlídkové kolo, věž Alphabet Tower a další budovy a atrakce osvětlené, a tak vytváří impozantní dojem, což je pravděpodobně hlavním cílem města Batumi.
Nasát všemi smysly
Zážitků budete mít zkrátka hromady a budou ještě o to intenzivnější, že budou chutnat jako to nejlepší víno a tradiční gastronomie. Určitě ochutnejte sýrové chačapuri – pozor, to s vajíčkem prý není ani tak tradiční, jako turistické, i khinkali – typické noky plněné masem.
Gruzie je také vyhlášená svým vínem, a tak je dobré vědět, že na cestách potkáte speciální cedule s nápisem Wine Route, které označují menší silničky vedoucí kolem lokálních vinařství. Nepřehlédněte!
The post Guide to Gruzie. Objevte drsný kraj, překrásné hory a pohádkové katedrály appeared first on Forbes.