Příslušníci zaplnili celý prostor před ministerstvem i přilehlou ulici. Přišli s transparenty „Nedopustíme rozklad bezpečnostních sborů“, „Naše stabilita, vaše bezpečnost“ či „Vy slibujete, my sloužíme“. Lidé na protest dorazili například z Liberce, Brna či Ostravy. Odhadem mohlo přijít několik nižších stovek policistů, hasičů i vězeňských dozorců.
„Průměrný plat policisty se v poměru k průměrné mzdy dostal na nejnižší hodnotu od vzniku České republiky,“ prohlásil předseda Unie bezpečnostních sborů (UBS) Aleš Lehký. Vláda podle něj neplní sliby o tom, že zajistí konkurenceschopnost sborů či lepší náborové podmínky. Předseda UBS poukázal také na podle něj enormní fluktuaci u policistů a nespokojenost se slučováním či rušením policejních oddělení. Situace podle něj ohrožuje nejen práci v bezpečnostních sborech, ale i vnitřní bezpečnost.
„Hanba! Odstupte, lháři! Fuj, buuu!“ zaznělo několikrát z davu. Ještě hlasitější reakci pak vyvolalo vystoupení ministra vnitra Víta Rakušana, který se snažil uklidnit protestující bezpečnostní sbory. Posléze sestoupil mezi ně, aby se s demonstranty pustil do debaty.
Rakušan minulý týden po jednání se zástupci odborů uvedl, že policisté a hasiči dostanou příští rok kromě již slíbených 1 500 korun navíc v tarifní složce ještě tisícikorunový stabilizační příspěvek. Zvýšení platů se týká i dalších bezpečnostních sborů. Odbory to považují za posun, Lehký ale uvedl, že musí jít veškeré finance do tarifů. UBS chce také zakotvit do zákona, že musí být průměrný plat policisty ve výši 150 procent průměrné mzdy.
Ministr vnitra ale považuje plánovaný nárůst o 2 500 korun v současné době za maximum možného. Platy se mají zvedat o pět procent i v letech 2026 a 2027, příslušníkům podle Rakušana zůstane po tyto roky také stabilizační příspěvek. Podle protestujících příslušníků to však nevyřeší dlouhodobé podfinancování sborů.