Pondělí 28. červenceSvátek má Venku je 18 °C, Zataženo Déšť

Jedinečná oáza. Zelené střechy Křižíkových pavilonů poslouží na běhání i kávu

Forbes Před 2 měsíci

Ze zanedbaných pavilonů a jejich okolí, kterému se lidé spíš vyhýbali, se stal moderní veřejný prostor na minimálně evropské úrovni. Rekonstrukce Křižíkových pavilonů vytvořila na atraktivním místě v Praze městskou oázu, která láká k návštěvě. Střešní zahrady a pobytové plochy i běžecká dráha na střeše pavilonu jsou u nás v tomto měřítku ojedinělé. Teď se schyluje ke třetí fázi rozsáhlé rekonstrukce celého areálu. 

Pavilony, které jsou součástí pražského Výstaviště v Holešovicích, původně vznikly v roce 1991 podle  návrhu architekta Michala Brixe jako dočasná stavba. Postavené tehdy byly pro Všeobecnou československou výstavu.

Nakonec je ale po výstavě neodstranili a pavilony se intenzivně využívaly dál. Přitom donedávna stály dokonce jako černá stavba. Bylo jasné, že s pavilony, které po technické stránce po dekádách využívání chátraly, se musí něco udělat.

„Mělo to několik fází a návrhů, přitom všechny původně počítaly s tím, že se Křižíkovy pavilony zbourají a postaví se něco úplně nového. Nakonec to ale vždy narazilo na to, že nebyl žádný další plán rozvoje výstaviště,“ popisuje architekt Ondřej Píhrt.

Nakonec před zhruba šesti lety došlo vedení Výstaviště k rozhodnutí, že se pavilony zachovají v původní podobě. „A společně jsme pojali plán, že výstaviště potřebuje mnohem víc otevřít veřejnosti,“ popisuje hlavní motiv Ondřej Píhrt, který spolu se Štefanem Šulkem a Odřejem Lacigou měli návrh rekonstrukce na starosti. 

V první fázi se řešily samotné interiéry a výstavní prostory, které byly podle Píhrtových slov v dezolátním stavu. Do pavilonů teklo a technické vybavení podobně jako zázemí pro návštěvníky neodpovídalo současným potřebám. Během první etapy se tak třicet let staré pavilony proměnily ve výstavní prostory moderních kvalit, které mají univerzální využití.

„Následovala další etapa, která spočívala právě v revitalizaci střech, které byly už od začátku navrženy jako výstavní prostor pod širým nebem. Byly připravené například na výstavy aut, ale nepoužívaly se, protože ten prostor byl velmi nepřátelský pro pobyt,“ říká Ondřej Píhrt.

Díky původnímu záměru, kdy nosná konstrukce a statika počítala s velkým zatížením, se mohl realizovat návrh architektů na revitalizaci střech, kde se dnes můžou potkávat lidé na drink, využít herní prvky nebo si tam jít třeba zaběhat. 

Z původně nevyužívaných ploch se odstranily tmavé betonové dlaždice, které přispívaly k tomu, že tenhle prostor fungoval jako „tepelný ostrov“. Přes den do sebe akumuloval obrovské množství tepla a ve večerních hodinách tady byla teplota klidně i o deset stupňů vyšší než v okolí.

Celkem se betonová plocha snížila o pět tisíc metrů čtverečních. Díky nově vysazeným rostlinám a zeleni se povedlo také zlepšit kvalitu vzduchu a celkově i městské mikroklima. A z pavilonů, které jsou ve výborné lokalitě v širším centru metropole, se stal nejen výstavní, ale i relaxační a společenský prostor.

„Je to naprosto unikátní záležitost nejen v Praze, ale i v daleko širším měřítku,“ říká Ondřej Píhrt. První dvě fáze rekonstrukce, která probíhala od roku 2019 do minulého roku, vyšly zhruba na tři sta milionů korun. Třetí, závěrečná fáze, by se měla rozjet brzy. Nyní se projednává celá dokumentace pro stavební povolení, žádost o něj by se měla podávat v horizontu několika měsíců.

„Ve třetí etapě půjde o rekonstrukci celého prostoru fontány, která dozná drastické proměny. Co tam je, úplně zmizí. Využije se jen podzemní bazén a vznikne tam velkorysý veřejný prostor, ve kterém ten vodní prvek zůstane ve formě takových malých výtrysků,“ popisuje plán Ondřej Píhrt.

Samotný hlavní vodní prvek se přesune zpátky před Průmyslový palác, kde ho Křižík navrhl pro jubilejní výstavu v roce 1891. Právě Průmyslový palác by měl být zrekonstruován na podzim příštího roku. 

„Věřím, že se to celé podaří a pak z toho prostoru a fontány před palácem bude srdce výstaviště, které bude veřejným prostorem, jaký nemá obdoby,“ dodává Ondřej Píhrt.

The post Jedinečná oáza. Zelené střechy Křižíkových pavilonů poslouží na běhání i kávu appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek