Podle Kovandy je ekonomická situace stále ve vleku krizí uplynulých let. „Pokud letos činí vánoční výdaje v průměru 12 500 korun, jde o částku, která je nominálně zhruba srovnatelná s daty z roku 2019. Vzhledem k inflaci tak lidé nakoupí o 40 procent méně zboží,“ řekl v pořadu Zprávy Plus.
K TÉMATU: Za vysoké ceny potravin může i Výborný, míní Prouza. Ministr se ohradil
Letošní Vánoce tak předpovídá jako „poměrně chudé a opět nejdražší v historii“. „Jestliže lidé chtějí nakoupit dárky v předstihu, je nejvyšší čas. Vyhnou se shonu i falešným slevovým akcím. Někteří prodejci se snaží zneužít situace a nadsadí ceny, jelikož spoléhají na to, že zákazníci chtějí mít dané zboží pod stromečkem,“ varoval.
Bartoň však namítl, že v otázce načasování již nakupujícím ujel vlak: „Pokud chtěl někdo za dárky ušetřit, je už pozdě. Pro rozpočet domácností je nejlepší sledovat daný produkt celoročně a popřípadě ho před blízkými schovat po zbytek roku. Jestli teď člověk začne hledat o měsíc dřív, už nijak výrazně neušetří.“
Připomněl rovněž, že mzdy již více než rok stoupají. „Bude velký rozdíl mezi dárky v podobě konkrétního předmětu nebo poukazu na služby. Z loňských dat vyplývá, že ceny věcí stagnovaly, zatímco u služeb pozorujeme v tomto ohledu nárůst,“ poznamenal.
Kovanda varoval před nebezpečnými půjčkami. „Vzít si půjčku na svátky s vysokým úrokem je nebezpečné. Rozhodně je nedoporučuji, ekonomicky je to holý nesmysl,“ zdůraznil.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Podívejte se, jak chléb od revoluce zdražil. Za mzdu si jich ale koupíme víc