Středa 14. květnaSvátek má Venku je 18 °C, Oblačno

Kritizuje Trumpa a je proti svěcení žen. Co víme o novém papeži Lvu XIV.?

Forbes Před 3 hodinami

Jak reagovala rodina Roberta Francise Prevosta na jeho zvolení papežem? Jaký má nový pontifex postoj k otázkám LGBTQ a k sexuálním skandálům kněží? Jakému týmu fandí a jak volil v amerických volbách?

Podle vatikánských expertů nový papež sdílí se svým předchůdcem Františkem postoj k tématům jako pomoc chudým či migrace. Za svůj přístup ke kněžím obviněným ze sexuálního zneužívání si však vysloužil kritiku.

Prevost byl zvolen již po čtyřech hlasováních druhý den papežského konkláve. Úřadu se ujal více než dva týdny po smrti papeže Františka.

Vatikánští experti považují Lva XIV., na rozdíl od jeho liberálně orientovaného předchůdce, za centristu. Vatikánská analytička CNN Elise Allen konstatovala, že je vnímán jako „klidný, vyrovnaný a nestranný“ a je známý jako „výjimečný vůdce“.

Ve svém prvním projevu ve funkci papeže Lev XIV. zdůraznil potřebu „vytvořit církev, která buduje mosty a je vždy otevřená přijmout každého“. K lidu promluvil ve španělštině i italštině a vzpomínal na svou službu v peruánském Chiclayu.

Kdo je nový papež

Devětašedesátiletý Lev XIV. je prvním papežem amerického původu v historii katolické církve. Narodil se v Chicagu jako syn Louise Prevosta, veterána námořnictva z druhé světové války a školního inspektora francouzského a italského původu, a Mildred Martinez, knihovnici španělského původu.

Má dva bratry, Louise Martína a Johna Josepha. Jako dítě navštěvoval dnes již uzavřený kostel Nanebevzetí Panny Marie v jižní části Chicaga, kde se jeho matka aktivně účastnila církevních aktivit a Prevost byl ministrantem, napsal deník Chicago Sun-Times.

Navštěvoval střední školu St. Augustine Seminary High School a Villanova University, kde studoval matematiku. Poté se vrátil do Chicaga, kde navštěvoval Katolickou teologickou unii a získal postgraduální titul z teologie.

Během studia vyučoval matematiku na částečný úvazek a suploval učitele fyziky na chicagské střední škole svaté Rity. V roce 1982 se přestěhoval do Říma, kde studoval kanonické právo a byl vysvěcen na kněze.

Služba v Peru

Z Říma byl v roce 1985 vyslán do Peru, kde vedl diecézi na severozápadě země Chulucanas. Disertační práci na téma „Úloha místního priora v Řádu svatého Augustina“ obhájil v roce 1987.

Budoucí papež se z Chulucanas přestěhoval do Trujilla v Peru, kde následujících deset let vedl místní arcidiecézi. Do Chicaga se vrátil v roce 1999, kdy byl zvolen za vedoucího augustiniánské provincie.

V roce 2001 byl poprvé zvolen za generálního priora generální kapituly Řádu svatého Augustina, řeholního řádu, který v době jeho zvolení tvořilo více než dva tisíce kněží. Jako generální prior působil do roku 2013.

Do Peru se vrátil v roce 2014, kdy ho papež František jmenoval apoštolským administrátorem diecéze Chiclayo. O rok později byl jmenován biskupem a naturalizován jako občan Peru. V Jižní Americe zůstal až do roku 2023, kdy ho František jmenoval za vedoucího dikasteria pro biskupy. Prevost tak získal mocenskou pozici ve Vatikánu a dohlížel na jmenování nových biskupů. Ve stejném roce ho František jmenoval kardinálem.

Bratr Lva XIV. John Prevost pro New York Times řekl, že nástup jeho bratra na papežský stolec ho „ohromil“. Sázkové kurzy dávaly jeho bratru šanci stát se papežem v poměru 18:1.

John také poznamenal, že jiní kardinálové jako Pietro Parolin nebo Luis Antonio Tagle měli podle něj větší šance. Prevost řekl, že jeho bratr v telefonickém rozhovoru před konkláve popřel, že by existovala jakákoli šance, že by se mohl stát papežem.

Druhý bratr Lva XIV., Louis Prevost, pro ABC News přiznal, že když se tuto zprávu dozvěděl, začal tančit. Svého bratra označuje za člověka, který se drží při zemi a je nesmírně inteligentní.

Bratr John Prevost zároveň vyvrátil některé mýty kolující o novém papeži. Třeba o tom, že je Lev XIV. fanouškem baseballového klubu Chicago Cubs. „Nikdy, opravdu nikdy nebyl fanouškem Cubs, takže nevím, odkud se to vzalo,“ řekl Prevost pro chicagskou televizi WGN News. Dodal, že jeho bratr byl vždy fanouškem klubu White Sox z Chicaga.

Řekl také, že spolu s bratrem každý den hrají Wordle a Words with Friends z New York Times.

John Prevost zároveň řekl, že papež v rámci přípravy zhlédl film Konkláve, který měl premiéru přibližně šest měsíců před začátkem skutečného konkláve. Ačkoli je na svého bratra hrdý, je zvolení papežem i smutné, protože jeho dosavadní život tím skončil. V srpnu se chystal přijet na tři týdny domů, což se podle něj už nestane.

Politika USA

Lev XIV. příležitostně volil v amerických volbách. Podle záznamů o hlasování hlasoval v republikánských primárkách v Illinois v letech 2012, 2014 a 2016. V prezidentských volbách v roce 2024 hlasoval prostřednictvím korespondenčního hlasování, stejně jako ve všeobecných volbách v letech 2024, 2018, 2014 a 2012. Volby v roce 2020 zřejmě vynechal.

Účet na sociální síti X pod jménem Robert Prevost opětovně sdílel několik příspěvků kritizujících prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta J. D. Vancea, ačkoli magazín Forbes nedokázal ověřit pravost tohoto účtu.

Posledním sdíleným příspěvkem účtu byl sloupek katolického spisovatele, který kritizoval neoprávněnou deportaci Kilmara Abrega Garcíi Trumpovou administrativou do Salvadoru. Účet také sdílel článek National Catholic Reporter, který kritizoval Vancova slova o tom, že křesťanská doktrína naznačuje určitou hierarchii v tom, koho člověk miluje.

„J. D. Vance se mýlí: Ježíš od nás nežádá, abychom hodnotili naši lásku k druhým,“ uvádí se v příspěvku na účtu. Další příspěvky na účtu kritizovaly Trumpovu imigrační politiku.

Černošský původ?

Podle rodinných záznamů pochází Lev XIV. z kreolských obyvatel New Orleansu. Jeho prarodiče z matčiny strany byli v záznamech identifikováni jako lidé tmavé pleti nebo mulati, uvedl pro Forbes genealog Jari C. Honora s odkazem na rodinné záznamy, které vědec objevil, a jejichž pravdivost pro New York Times potvrdil papežův bratr John.

Prevost však řekl, že se jeho rodina se neidentifikuje jako černošská. Podle záznamů se dědeček Lva XIV. z matčiny strany, Joseph Martinez, narodil na Haiti. Honora uvedl, že papežovi prarodiče žili v New Orleans v historicky černošské čtvrti, než se přestěhovali do Chicaga.

Lev XIV. se ke svému kreolskému původu nevyjádřil a vatikánský životopis uvedl jeho původ jako francouzský a italský z otcovy strany a španělský z matčiny strany.

Podobnost s Františkem

Papežův bratr dále pro New York Times řekl, že Lev XIV. pravděpodobně půjde ve šlépějích papeže Františka, se kterým byl dobrým přítelem.

Uvedl, že jeho bratr „velmi touží pomáhat utlačovaným a bezprávným lidem, kteří jsou ignorováni“. Vatikánští experti přirovnávají postoj Lva XIV. k chudým a migrantům k Františkovu.

„Jeho postoj je jako přímo z Františkovy příručky,“ řekla pro Washington Post Kathleen Sprows Cummings, profesorka historie na Univerzitě Notre Dame. Zmínila Prevostovo „pastorační srdce, manažerské zkušenosti a vizi“.

info Foto Edgar Beltrán / The Pillar / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0,
Nový papež na balkoně.

Podobně jako František, který k papežskému úřadu přistupoval se skromností, Lev XIV. řekl, že biskup „nemá být princem sedícím ve svém království.“ Místo toho by měl být autentický, pokorný a blízko lidem, se kterými má kráčet.

Vatikánští experti také teoretizovali, že církev dlouho váhala jmenovat amerického papeže kvůli postavení Spojených států jako globální supervelmoci. Navzdory obavám z koncentrace moci věřili, že předchozí služba Lva XIV. v Peru ho naučila myslet globálně. „Ačkoli je ze Západu, pravděpodobně bude velmi pozorný k potřebám globální církve,“ řekla Allen pro CNN.

Genderová politika a klima

Vatikánští experti tvrdí, že Lev XIV. bude muset čelit několika palčivým otázkám v katolické církvi včetně migrace, válek, klimatických změn, začlenění LGBTQ+ katolíků, žen ve vedení církve a Trumpova prezidentství, které František otevřeně kritizoval.

Není jasné, jaký postoj zaujme Lev XIV. k otázkám LGBTQ+. František byl v této oblasti vůči svým předchůdcům vstřícnější. Podle New York Times nový papež řekl peruánským médiím, že je „prosazování genderové ideologie matoucí, protože se snaží vytvářet pohlaví, která neexistují.“

Ve svém projevu biskupům v roce 2012 kritizoval západní média za to, že veřejně podporují sympatie k přesvědčením a praktikám, které jsou v rozporu s evangeliem.

Lev XIV. se vyjádřil proti svěcení žen, což je zákaz, který zachoval i František. Prevost v projevu z roku 2024 řekl, že je čas přejít od slov k činům v boji proti klimatickým změnám. Nadvláda lidstva nad přírodou by se neměla stát tyranskou, doplnil.

V době, kdy katolickou církví otřásají skandály sexuálního zneužívání, nový papež čelí kritice za špatné nakládání s obviněními vznesenými vůči kněžím.

Kritika vychází z toho, že tři ženy v Peru obvinily diecézi Chiclayo, kterou Lev XIV. vedl, z toho, že nepotrestala a kryla kněze, který je měl sexuálně zneužít, když byly nezletilé. Diecéze popřela, že by Lev XIV. jakkoli pochybil.

Další případ se odehrál v roce 2000, kdy Lev XIV. vedl augustiniánskou provincii v Chicagu. Kněz, u něhož se zjistilo, že sexuálně zneužíval nezletilé osoby, tehdy mohl na základě dohody zůstat v klášteře v blízkosti katolické základní školy. Vatikán popřel, že by Lev XIV. tuto dohodu uzavřel.

The post Kritizuje Trumpa a je proti svěcení žen. Co víme o novém papeži Lvu XIV.? appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek