Federální letecký úřad (FAA) prošetřuje incident z mezinárodního letiště v americkém Austinu. Letadlo American Airlines 737 a Cessna R182 Skylane se ve středu ráno k sobě přiblížily na vzdálenost zhruba 100 metrů, píše se v blogu na webu Flightradar24.com, který živě monitoruje lety po celém světě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nekončící peklo nad mraky: Experti radí, na co si dát pozor během dlouhých letů
Letoun amerických aerolinek se 122 cestujícími na palubě a šestičlennou posádkou se připravoval na přistání, když se v dráze jeho letu objevilo neohlášené malé letadlo.
Cessna podle leteckých dat zveřejněných na Flightradar24.com mířila směrem na západ. Přímo tak křižovala dráhu přistávajících letadel na letišti v Austinu.
Za běžných okolností by se obě letadla minula v bezpečné vzdálenosti, ale v průběhu přistávacího manévru letounu American Airlines se pilot malého letadla nečekaně rozhodl zahnout směrem na jih. V tu chvíli mířil přímo proti velkému dopravnímu prostředku.
Pilotům Boeingu 737 se okamžitě rozeznělo varování bezpečnostního systému TCAS. Jeho úkolem je monitorovat okolí a předcházet srážkám. Když software detekuje nebezpečí, vyšle signál pilotům a navrhne, co mají dělat. Posádka má pět vteřin, aby zareagovala.
Rychlou reakci měli i piloti dopravního letadla a díky jejich manévru Cessna R182 Skylane proletěla přímo pod nimi.
Z nahrávky komunikace mezi piloty American Airlines a letovým provozem mezinárodního letiště v Austinu, kterou zveřejnil portál LiveATC.com, vyplývá, že si piloti všimli malého letadla na poslední chvíli.
„Viděli jsme ho, jak blikal a letěl přímo na nás,“ řekl jeden z pilotů.
Boeing 737 se poté vrátil k přistávacímu manévru a o několik minut později bezpečně dosedl na plochu letiště. Cessna pokračovala dále ve svém letu a podle dat z Flightradar24.com přistála na zhruba sto kilometrů vzdáleném letišti Gonzales v Texasu.
„Děkujeme členům naší posádky za jejich profesionalitu a odborné znalosti i za to, že vždy upřednostňovali bezpečnost,“ uvedl mluvčí American Airlines pro CBS News.
Federální letecký úřad v reakci na tuto událost informoval, že se zaměří na 45 nejrušnějších amerických letišť a bude zkoumat rizika narušení letové dráhy. Během auditu zástupci úřadu posoudí postupy, vybavení a procesy související s přistáváním letadel. Dále vytvoří profil pro každé letiště a navrhnou kroky ke zvýšení bezpečnosti.
„Ač celkový počet případů narušení dráhy výrazně poklesl, i jeden incident je příliš mnoho,“ uvedl úřad.
VIDEO: Odvrátili jednu z nejhorších leteckých katastrof desetiletí. Teď piloti líčí, co prožili