Zakladatelka kliniky EliteMedical, žena s lékařskými kořeny, která opustila medicínu, aby se k ní později vrátila v podobě prevence. Do šestého dílu podcastu Nesmrtelný přijala pozvání Karla Ašerová a společně s Petrem Šimůnkem probrali, proč bez prevence a včasné diagnostiky nemůže být o dlouhověkosti ani řeč.
„Zdraví je sice to nejdůležitější, co máme, ale mnohdy to začínáme řešit jako to poslední, když už nám většinou teče do bot,“ říká Ašerová, která cestu k prevenci našla po osobní zkušenosti. „Úplně zbytečně mi zemřel na rakovinu kamarád, můj první manžel a relativně mladý táta.“
Tato zkušenost ji přivedla k založení kliniky EliteMedical, která se specializuje na prevenci kardiovaskulárních a onkologických onemocnění – dvou nejčastějších příčin úmrtí v našich zeměpisných šířkách. Z dat, která v podcastu sdílí, vyplývá, že jen v roce 2021 bylo v Česku diagnostikováno 82 tisíc nových případů rakoviny a 27 tisíc lidí nemoci podlehlo.
Ašerová v podcastu zdůrazňuje, že zatímco vyhláška garantuje preventivní prohlídku jednou za dva roky, specialisté doporučují absolvovat ji každoročně. „Začíná se u internisty, což je praktický lékař, který podle věku, pohlaví, rodinné osobní anamnézy, případně i podle genetiky nastaví plán péče personalizovaný pro každého jedince,“ vysvětluje.

Základní preventivní screening na její klinice trvá přibližně den, komplexnější vyšetření až tři dny.
A jaká je šance, že se něco odhalí? „U kardiovaskulárních a onkologických onemocnění je to méně než jeden člověk z dvaceti,“ prozrazuje Ašerová a dodává, že ji dlouho trápilo, že kromě prevence nemohla nabízet i léčbu. „To mě donutilo nakoupit asi patnáct ambulantních pracovišť, které se zaměřovaly na léčbu. Dneska se díky tomu můžeme orientovat i zde,“ dodává Ašerová.
Jak na dlouhověkost?
Recept na dlouhověkost si podle ní máme představit zejména jako primární prevenci – tedy životní styl, to co my můžeme udělat sami pro sebe. „To, že se rozhodneme a odložíme klíčky od auta a poběžíme do práce, to, že budeme pravidelně spát, správně jíst a naučíme se pracovat se stresem, to je všechno o nás, s tím nám lékař nepomůže.“
A jak vypadá její vlastní longevity rutina? V první řadě je podle ní nutná eliminace ultrazpracovaných potravin. „Uzeniny? Úplné zlo,“ říká. Naopak k přerušovanému půstu se staví pragmaticky. Může pomoci lidem s nadváhou, ale neexistuje studie, která by potvrdila jeho vliv na dlouhověkost.
Klíčem je pro ni především pohyb. „Denně si těch deset kilometrů snažím odšlapat,“ prozrazuje. Chůzi v jejím případě doplňuje i běh, plavání a v zimě běžky. A přidává i praktickou radu: „Je dobré mít vedle sebe partnera, který na to má stejný náhled jako vy a taky se hýbe.“
Neopomíjí ani kvalitní spánek. Doporučuje sedm až devět hodin denně. Sama používá chytrý prsten Oura, který jí pomohl uvědomit si, co má na její spánek pozitivní a co negativní vliv.
Radujme se víc z toho, co máme
Ašerová v podcastu otevírá i téma vnímání času. „Když jsme mladí, myslíme si, že máme času na rozdávání a život nám připadá relativně nekonečný. Problém nastane tehdy, když ti nejbližší začnou postupně z našeho života odcházet,“ přemítá.

V podcastu se věnuje i specifickým vyšetřením, jako je test okultního krvácení, kolonoskopie či samovyšetření jak prsou, tak i varlat. Nechybí ani diskuse o vlivu modrého světla na spánek, horkých a chladových terapiích nebo nevyhnutelném stresu.
Závěrem Ašerová nabízí jednoduchou, ale účinnou filozofii: „Pokud se na svůj život díváme jako na poloplný a ne poloprázdný, tak se nám na něj vždycky na něj bude dívat lépe. Buďme denně vděční, kde a jak žijeme. To, že se můžeme víc radovat z toho, co máme, než se zamýšlet nad tím, co nemáme, je taky životní styl.“
The post Na cestě k nesmrtelnosti se stavte u doktora. Řekneme vám kde a kdy appeared first on Forbes.