Čtvrtek 03. červenceSvátek má Venku je 23 °C, Skoro Jasno

Navrhuje nejpřátelštější kanceláře. Teď se architekt Antal pustí do developmentu

Forbes Před 19 hodinami

Z kanceláří pražského architektonického studia Perspektiv v administrativní budově Block Karlín se otevírá výhled na zatím poměrně prázdný Rohanský ostrov, který v budoucnu zaplní nová městská čtvrť. Směrem od řeky se na druhou stranu rozprostírá pražská čtvrť známá velkou koncentrací nejrůznějších startupů a technologických firem.

Řada karlínských startupů má přitom kanceláře právě od Perspektivu. Studio, které v roce 2015 založili architekti Ján Antal a Martin Stára, se postupně od tvorby komerčních interiérů vypracovalo na ateliér, který navrhuje i velké bytové projekty, veřejná prostranství nebo školy. A má ambice vydat se i do zahraničí.

I proto letos rodák z Bratislavy Ján Antal, jehož kolegové ze slovenského Forbesu v roce 2021 zařadili do výběru 30 pod 30, odkoupil podíl svého společníka a studio Perspektiv začlenil pod vlastní skupinu Frmwrk. Ta kromě Perspektivu zastřešuje také interiérové studio Arkhe a výrobní závod AM Interiér ve Zlíně.

Celá skupina aktuálně čítá přes 120 lidí a dosahuje obratu kolem tří set milionů korun. V horizontu dvou let chce Antal s holdingem překročit hranici půl miliardy korun a stát se jedním z lídrů na trhu s komplexními realizacemi staveb a interiérů. A v blízké době by se rád pustil i do vlastního developmentu.

Architektura byla přitom jen jedním z několika oborů, mezi kterými se Ján Antal rozhodoval pro studium. Ale nakonec zvítězila.

„V rodině nikdo architektem nebyl. A mě bavila jak matematika, tak i kreativní obory. U architektury mě zaujalo, že spojuje právě kreativitu s technickým myšlením. A teď je, myslím, jasné, že jsem obor trefil,“ vypráví Antal.

Ke studiu si vybral pražské ČVUT a už během něj s Martinem Stárou spoluzaložil Perspektiv. „Martin dělal tehdy oponenta mojí bakalářské práce. A hned jsme spolu začali pracovat i na prvním projektu. V roce 2015 pak oficiálně vzniklo studio.“

K rozšíření portfolia přispěl covid

Prvními zakázkami Perspektivu byly zmiňované interiéry a především kanceláře. „V architektuře hrozně dlouho trvá, než se od návrhu dostanete k realizaci. U interiérů je to rychlejší a zároveň si toho za krátkou dobu hodně vyzkoušíte,“ popisuje Antal.

Navíc podle něj musí architekt při návrhu kancelářských prostor poznat, jak daná firma funguje a co potřebuje. „Řadu věcí, které jsme se při tom naučili, jsme si pak přebrali i k nám,“ vysvětluje Antal.

Prvním projektem byly karlínské kanceláře IT firmy STRV, která se zabývá vývojem aplikací a backendových řešení pro americké startupy.

„Byl to super projekt, přinesl nám další poptávky a to nás poměrně rychle nakoplo,“ vzpomíná Antal. „Postupně se to nabalovalo, a i když byla vize studio posunout i k architektuře většího měřítka, bylo těžké se vymanit z proudu poptávek. Takže jsme do roku 2020 dělali jen čistě interiéry.“

info Foto se souhlasem Perspektiv
Kanceláře od Perspektivu

Studio totiž vstoupilo na trh v době, kdy poptávka po designových kancelářích rychle rostla a firmy se snažily v době nízké nezaměstnanosti lákat zájemce o práci právě na atraktivní kanceláře. Proto se do nich hodně investovalo.

„Rostli jsme každým rokem, což nás paradoxně trochu brzdilo v tom, abychom se mohli pustit do architektonických soutěží,“ poznamenává architekt. Změna přišla až s covidem, který přinesl v kancelářském sektoru nejistotu a zastavil řadu rozjetých kancelářských projektů.

Studiu se tím uvolnily ruce na architektonické soutěže. „Způsob získávání zakázek přes veřejné soutěže je ale trochu loterie. Porota je vždy subjektivní a vy musíte trochu pracovat se statistikou. My to máme teď tak, že vyhráváme tak jednu z pěti soutěží. Což je vlastně docela dobré,“ soudí Antal.

Jako první začal Perspektiv vyhrávat soutěže na veřejná prostranství, která podle Antala v organizaci prostoru fungují podobně jako kanceláře a interiéry.

V obou případech se musí hodně pracovat s pohybem lidí a s jejich potřebami. Ateliér zabodoval třeba v soutěži na úpravy náměstí Jiřího z Lobkovic na Žižkově, podobu veřejných prostranství v rámci areálu Holešovické tržnice nebo na náměstí před Masarykovým nádražím od Penty.

info Foto se souhlasem Perspektiv
Prémiové kanceláře od Perspektivu

Aktuálně je tak Perspektiv rozkročen mezi několik oborů. Jednak v jeho portfoliu zůstávají interiéry, ať už komerční, nebo veřejné, které sbírají i úspěchy v nejrůznějších soutěžích.

Například projekt bratislavského coworkingu Base4Work v Jurkovičově Teplárně se před třemi lety dostal jako jediný česko-slovenský reprezentant na longlist Dezeen Awards 2022 mezi top šestadvacítku kancelářských projektů po celém světě z celkového počtu 5400 přihlášených projektů.

A při nedávném vyhlašování soutěže Kanceláře roku uspěl Perspektiv v kategorii Employee Friendly (tedy nejlepší kanceláře přívětivé k zaměstnancům) novými kancelářemi pro společnost SCS Software v budově Roztyly Plaza, kterou pro Passerinvest Group miliardáře Radima Passera navrhl ateliér Aulík Fišer architekti.

Největším oddělením ateliéru je už ale nyní klasická architektura, kde převládají rezidenční projekty, ale hodně návrhů se týká i škol a veřejných staveb.

Část studia se věnuje urbanismu a veřejným prostranstvím a nejnovějším přírůstkem je samostatné projekční oddělení. „K tomu máme ještě vyčleněnou jednotku, která se věnuje čistě soutěžím,“ popisuje Antal.

Vrátit do developmentu kvalitu

„Rád rozjíždím něco nového a potřebuji, aby moje projekty rostly. Jakmile začne něco stagnovat, přestává mě to bavit,“ vysvětluje Ján Antal svůj pohled nejen na architekturu, ale na byznys celkově. A právě tohle nastavení bylo jedním z důvodů, proč se Antal se svým společníkem v rámci Perspektivu dohodl na tom, že se stane jediným vlastníkem studia.

„Vždycky jsem toho chtěl dělat víc. Martin se věnoval jen interiérovému týmu, ale mně dávala větší smysl ta synergie. Dohodli jsme se, že jeho podíl odkoupím, protože jsem to vnímal tak, že jsme pořád teprve na začátku. Navíc, deset let je už dlouhá doba,“ shrnuje Antal s tím, že byznysový rozchod byl jednoznačně přátelský a dával smysl oběma partnerům.

Díky tomu, že se teď Perspektiv naplno začlenil pod zastřešující skupinu Frmwrk, jejíž název pochází z anglického slova framework (struktura nebo konstrukce), má Ján Antal ambici se postupně dostat do bodu, kdy bude mít pod sebou celý proces vzniku developerského projektu.

info Foto se souhlasem Perspektiv
Projekty od Perspektivu

„V ideálním případě si navrhneme urbanismus, pak si vyprojektujeme architekturu, postavíme dům, navrhneme interiér a sami ho zrealizujeme. A nikdo nám do toho nebude mluvit,“ shrnuje.

Nakročeno k tomu má dobře. Pod Frmwrk spadá také interiérové studio Arkhe, které se zaměřuje na rezidenční interiéry formou design and build. Pro klienta dokáže Arkhe navrhnout interiér bytu nebo domu na míru a pak ho dát i dohromady.

Navíc letos skupina koupila i truhlárnu AM Interior, která do daného interiéru, včetně těch komerčních, vyrobí nábytek. Právě truhlárnu chce Ján Antal v následujících letech nakopnout.

Letos by měla dosáhnout obratu kolem osmdesáti milionů korun, ale stavěná je podle Antala i na dvousetmilionové obraty. „Truhlařina má v Česku vysokou kvalitu a tradici. Proto bychom rádi výrobu zaměřili i víc na export.“

Do zahraničí by rád Antal zamířil i se samotným Perspektivem. Už teď je v rámci studia vyčleněný člověk na vyhledávání potenciálních trhů a pár zahraničních projektů už má Perspektiv úspěšně za sebou.

„Nejprve potřebujeme mít silný domácí trh a velké projekty, které by nám mohly živit pobočku v zahraničí. Neplánujeme tam ale stěhovat architekty, spíš by šlo jen o byznys development a projektový management,“ upřesňuje Antal a dodává, že možností je i najít v zahraničí menší studio a to koupit.

K završení celého procesu vzniku projektů kompletně pod skupinou Frmwrk by měl sloužit start vlastního developmentu, což vychází i z již zmiňované Antalovy záliby nejen v kreativních činnostech, ale i v číslech a ekonomice.

info Foto se souhlasem Perspektiv

Do developmentu by se Frmwrk mohl pustit už koncem letošního roku, přičemž by šlo v počátcích pravděpodobně o bytovou výstavbu menšího měřítka.

Vzhledem k tomu, že příprava novostaveb v Česku trvá často mnoho let, šla by skupina nejprve cestou rekonstrukcí činžovních domů, na nichž by se mohl byznys rozjet. Cílem jsou ale novostavby, jejichž kvalita je podle Antala v porovnání se zahraničím v Česku mizerná.

„Drásá mě kvalita současných developerských projektů, kdy dostanete za hodně peněz relativně nízký standard. Fascinuje mě, že to developeři holí, co to jde, ale klient koupí cokoli, což je dáno i tím nedostatkem na trhu,“ podivuje se Antal.

The post Navrhuje nejpřátelštější kanceláře. Teď se architekt Antal pustí do developmentu appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek