První propad o dvacet procent trval čtrnáct dní, druhý a třetí jen po jednom dni. Dlouhodobé neduhy UnitedHealthcare, největší zdravotní pojišťovny ve Spojených státech, se od vraždy jejího šéfa nedaří vyléčit – počet problémů společnosti se na rozdíl od hodnoty akcií nesnižuje.
První zhoršení situace pojišťovny, která obsluhuje více než 52 milionů zákazníků po celém světě, přišlo loni v prosinci. Atentátník tehdy na ulici v New Yorku zastřelil generálního ředitele společnosti Briana Thompsona, zřejmě kvůli nenávisti k „parazitickému“ americkému zdravotnímu systému a údajné roli UnitedHealth v něm.
Pokud bylo cílem atentátníka poškodit giganta tohoto průmyslu, podařilo se mu to – po zprávě o úmrtí Thompsona sice akcie firmy mírně vzrostly, od následujícího dne ale začaly krvácet. Červenou čáru se podařilo zastavit až po dvou týdnech, během té doby ale akcie ztratila 125 dolarů.

Příčinou byly zejména diskuse o fungování zdravotnického systému, přičemž Američané začali na sociálních sítích sdílet své negativní zkušenosti s ním.
Rozsáhlou nenávist k systému prokázala například studie společnosti CloudResearch, podle níž po atentátu téměř polovina Američanů chovala nějakou formu sympatií k údajnému pachateli činu, a 37 procent dotázaných mladších 29 let dokonce přímo připustilo, že vraždu schvalují.
Těžký byl pro společnost i letošní únor, kdy se akcie propadly o další téměř desetinu hodnoty. Reagovaly tak mimo jiné na rozhodnutí amerického ministerstva spravedlnosti prověřit fakturační praktiky UnitedHealth související s federálním systémem zdravotního pojištění Medicare.
Vyšetřování se zaměřuje primárně na to, zda docházelo ke stanovování diagnóz, které vedly k dodatečným platbám za plány Medicare Advantage. Toto pojištění totiž nabízejí soukromé pojišťovny, kterým Spojené státy za starání se o seniory vyžadující nadstandardní péči platí.
Rovněž se v únoru dostala do sporu s Billem Ackmanem, americkým miliardářem a manažerem hedgeového fondu Pershing Square Capital Management, který v dnes již smazaném příspěvku na sociální síti X uvedl, že hodlá UnitedHealth Group „shortovat“, a vyzval úřady, aby prošetřily údajně nadhodnocenou ziskovost společnosti.
O tom, že se firmě daří stále hůře, svědčily v únoru také nabídky odměn pro zaměstnance, kteří se rozhodnou dobrovolně odejít. Podle specializovaného webu BenefitsPro měla společnost tuto možnost nabídnout asi třiceti tisícům zaměstnanců, tedy sedmi procentům své celkové pracovní síly.
Největší úder však společnost utrpěla v dubnu, kdy se již cena akcií vzpamatovala z prvotního šoku a byla jen o dvě procenta nižší než před atentátem.
Firma tehdy přiznala, že čistý zisk bude mnohem nižší, než se předpokládalo – údajně kvůli pojištěncům s plánem Medicare Advantage, kteří měli vyhledávat léčbu mnohem častěji, než firma očekávala.
Generální ředitel skupiny UnitedHealth Andrew Witty výsledky nazval „neobvyklými a neakceptovatelnými“, možnost výsledky otočit však nedostal. O měsíc později už na jeho místě seděl dřívější šéf firmy Stephen J. Hemsley, který se stal za svého posledního působení v čele společnosti nejlépe placeným ředitelem ve Spojených státech.
Hemsley ani po navrácení písmenek CEO před jméno nestrádá. Navzdory potížím firmy dostává roční mzdu ve výši jednoho milionu dolarů a k tomu si přišel i na jednorázový bonus v podobě opcí na nákup akcií za šedesát milionů dolarů.
Ačkoli je takové odměňování v amerických společnostech zabývajících se zdravotní péčí v USA běžné, důvěře v UnitedHealth to nepomohlo. V reakci na náhlou změnu ředitele tak přišel další propad cenných papírů, který během tří květnových dnů smazal hodnotu akcií o téměř 28 procent.

Co staronového ředitele zcela jistě nepotěšilo, byl i článek britského deníku The Guardian, podle kterého měl UnitedHealth tajně platit domovům důchodců. Na oplátku po nich měl chtít, aby snížily počet nemocných obyvatel putujících do nemocnice, což měla být jen jedna z praktik společnosti směřujících k úspoře peněz.
Kromě toho měl podle zdrojů webu používat nekalé prodejní taktiky, aby přiměl obyvatele domovů důchodců k registraci do programu Medicare Advantage.
V důsledku těchto obvinění již dva američtí politici vyzvali ministerstvo spravedlnosti, aby rozšířilo své původní vyšetřování. Republikánský senátor z Iowy Chuck Grassley dokonce oznámil, že zahajuje vyšetřování vlastní.
„Nikdo skutečně nevyšetřuje, když pacient utrpí újmu. Absolutně nikdo. Tyto incidenty jsou utajovány, bagatelizovány a minimalizovány. Vnímá se to takto: ‚No, jsou zdravotně slabí a nikdo nežije věčně,‘“ citoval web zdravotní sestru, která na společnost podala stížnost k americkému Kongresu.
Naopak podle oficiálního vyjádření UnitedHealth jde společnosti o zlepšení péče o seniory v místě jejich pobytu a tvrzení, že firma omezila pohyb pojištěnců do nemocnice, je podle ní „prokazatelně nepravdivé“.
Jen za posledních jedenáct týdnů ale přišla skoro o polovinu hodnoty svých akcií. Navíc to prozatím nevypadá, že by se blížila k vyléčení svých dlouhodobých problémů.
The post Výstřel a dlouhá nemoc. Největší zdravotní pojišťovna USA ztratila polovinu hodnoty appeared first on Forbes.