Marie Dubská bojovala na Staroměstské radnici, kde se během Pražského povstání odehrávaly těžké boje a kde se nacházelo jedno z center protinacistického odboje. „Jeden den jsem stavěla barikády, druhý už byla na Staroměstském náměstí. Odstřelovali ho a stály tam tanky. V oknech radnice byli chlapci se zbraněmi a já fungovala jako spojka. V místnosti bylo místo, které se podobalo telefonní budce,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Dubská na premiéře dokumentu v pražském Kinu Aero.
DÁLE ČTĚTE: REPORTÁŽ: Tatínka zastřelili Němci první den povstání. Běžel pomoci raněným, vzpomíná dcera
Pamětnice vzpomněla i na zraněného osmnáctiletého spolubojovníka, kterého Němci postřelili do břicha. „Dole v podzemí byli staří lidé, matky s dětmi i lékaři. Nesli jsme ho tam, ale nepřežil to,“ vyprávěla dál.
Sama se prý nebála. „Já jsem byla připravená, že tam můžu padnout. Jen jsem si říkala, aby aspoň bratr zůstal, aby maminka nebyla bez dětí. Mně bylo 23 let, tatínek byl učitel, byla jsem vychována vlastenecky. To byla povinnost, že tam jsem,“ řekla o odbojové činnosti.
„Měli jsme protektorátu dost“
Kromě Marie Dubské účinkoval v dokumentárním filmu režiséra Olivera Maliny Morgensterna k 80. výročí od konce druhé světové války i další pamětník Jiří Chadima.
„Narodil jsem se v Bartolomějské ulici a válku prožil v Praze. Podstatné je, že nás vůbec nezajímaly nějaké mocenské spory. Byli jsme to my a oni, měli jsme protektorátu dost. Chtěli jsme obnovu československého státu,“ řekl Jiří Chadima.
„S kamarádem Honzou jsme byli nerozluční, vyskytovali jsme se pohromadě i při povstání. Jeho táta byl jeden z prvních popravených důstojníků generálního štábu. Povstání Honza taky přežil,“ dodal s tím, že byli členy Zpravodajské brigády. Během povstání bojoval v Dejvicích.
„Povstání se připravovalo dlouho, ale vypuklo o nějaký den dříve, než se předpokládalo. Já tomu říkám, že muž z ulice se nasral a šel si to s nimi vyřídit bez ohledu na kohokoli,“ vyprávěl a vzpomínal i na to, jak málo zbraní povstalci měli.
Osud generála Kutlvašra ve filmu
Ve filmu Němci měli tanky, Češi barikády vystupují kromě pamětníků Marie Dubské a Jiřího Chadimy i Miroslav Čvančara, Jaroslava Křupalová, Zdeňka Kmochová a další, kteří se do bojů zapojili. Snímek zachycuje životní dráhu a osud generála Karla Kutlvašra a jeho ženy Jelizavety.
Komunistický režim po únoru 1948 velitele povstání generála Kutlvašra odsoudil k doživotnímu vězení, perzekvováni byli i další představitelé povstalců.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pavel nepozval Klause ani Zemana. Buranství, říká Stoniš k oslavám výročí konce války