Středa 23. červenceSvátek má Venku je 20 °C, Skoro Jasno

Nonstop burza? Londýn i Nasdaq zvažují revoluci, která může přepsat pravidla hry

Forbes Před 6 hodinami

Obchodování s akciemi bez ustání. Pokud vám to zní jako vzdálené scifi z oblasti krypta, vězte, že téma začíná nabírat reálné kontury. Londýnská burza zavedení nepřetržitého obchodování právě teď zvažuje a americký Nasdaq plánuje totéž už v příštím roce. Pokud bude záměr uveden do praxe, může od podstatně změnit způsob jakým investujeme, obchodujeme a (ne)spíme.

„Diskuse se vedou už dlouho. Ale až teď se k tomu přistupuje seriózně,“ říká Petr Žabža, vedoucí oddělení investičních produktů v Air Bank. „Zhruba před třemi měsíci se objevila informace, že Nasdaq zvažuje v prvním kroku prodloužení obchodování na model 24/5. Pokud by se to osvědčilo, přišel by i režim 24/7. Jde tedy o postupnou změnu, která má umožnit adaptaci všech účastníků trhu,“ dodává.

Inspiraci si burzy berou z kryptotrhů a forexu, které běží prakticky bez přestávky. Jenže zatímco u bitcoinu jde o méně regulovaný živel, akciové trhy mají svá přesně vymezená pravidla, závěrečné aukce a přísné normy pro zveřejňování informací. To může být v nové realitě velká výzva.

Vladimír Vávra, sales trader ze společnosti WOOD & Company, upozorňuje, že změna bude mít řadu důsledků nejen pro investory, ale i pro technologickou infrastrukturu brokerů. „Brokerům by vznikla nutnost nabídnout spolehlivý a stabilní systém, který umožní obchodování kdykoliv, včetně noci a víkendů. To vyžaduje vyšší investice do IT a rozšíření podpory,“ říká.

Zároveň dodává, že investoři by si museli osvojit pokročilejší nástroje jako stop-loss nebo inteligentní limitní příkazy, které slouží k ochraně před neočekávanými pohyby v době, kdy je běžný člověk mimo trh.

Pokud burza už na noc nebude zhasínat, může to nutit některé typy investorů (nebo spíše spekulantů) být neustále ve střehu, obzvlášť pokud cílí na krátké časové úseky. Dlouhodobých investorů se naopak plánované změny zásadně dotýkat nemusejí.

Více času, více rizik

Zavedení nonstop obchodování může teoreticky přinést nižší volatilitu. Investoři by totiž mohli reagovat na kurzotvorné informace okamžitě, nikoliv až po víkendu či svátku, kdy se trh otevře a cena často vystřelí či se naopak propadne.

„Na druhou stranu, mimo hlavní obchodní hodiny bude trh nejspíš mělčí, s většími rozdíly mezi nákupními a prodejními cenami,“ upozorňuje Vávra. Malé objemy mohou vytvářet prostor pro nepředvídatelné výkyvy, které podle něj využijí hlavně algoritmické fondy a institucionální hráči s neomezenými zdroji.

Jiří Kovařík z pražské burzy vnímá záměr skepticky. „Nepředpokládám, že by kontinuální obchodování výrazně snížilo volatilitu. Naopak, zveřejňování informací mimo obchodní hodiny má svůj smysl. Cílem je, aby celá veřejnost měla čas informace vstřebat a reagovat na ně s chladnou hlavou.“

Současné tržní mechanismy totiž počítají se strukturou dne. Závěrečné ceny mají význam nejen pro investory, ale také pro správu fondů a výpočty indexů. Vávra připomíná, že pokud nebude existovat „závěr dne“, musí se celý systém předefinovat. „Bylo by nutné zavést takzvaný technický fixing – například v 23:59 UTC – nebo počítat vážený průměr obchodních cen za určité období.“

Zavedení nového rytmu by tak vyžadovalo změny nejen na straně burz, ale i fondů, analytiků, účetních standardů i obchodních systémů brokerů.

„Celá infrastruktura by se musela přizpůsobit. Nestačí, aby burzy přešly na 24/7. Musí se přizpůsobit i depozitáři, vypořádací centra, banky a správci aktiv. A to je obrovský úkol,“ říká Kovařík.

Revoluce nebo marketingová show?

Je tedy nonstop obchodování skutečnou (r)evolucí kapitálových trhů, nebo jen marketingovou nálepkou, která má přilákat mladší investory zvyklé na svět krypta?

Podle Petra Žabži je odpověď zatím nejasná. „Ve světle nonstop obchodování s měnami a kryptem to působí jako logický krok. Ale v tuto chvíli je otázkou, jakou reálnou užitnou hodnotu to má pro běžného investora. Z mého pohledu je to zatím 50 na 50,“ říká.

Výhodu by mohli mít ti, kteří mají čas a schopnosti reagovat v reálném čase na každou zprávu. Pro běžného drobného investora může být tato nová realita spíše pastí. „Znamená to být neustále připraven. Nepřetržitá dostupnost trhu může vytvářet stres a přinést zbrklá rozhodnutí,“ varuje Kovařík.

Pokud se tahle burzovní novinka rozjede naplno, bude asi potřeba nejen nový obchodní systém, ale pro řadu účastníků i nový kávovar. A možná i spánkový kouč pro investory, kteří nebudou chtít nechtějí prošvihnout noční výplach japonského indexu.

Téma vypořádání obchodů rozvádí podrobněji i Petr Žabža, který upozorňuje na praktické limity současného systému. „V tuto chvíli trvá vypořádání obchodů standardně dva pracovní dny. Pokud by se obchodovalo de facto nepřetržitě, bude potřeba tenhle systém zásadně změnit,“ upozorňuje.

Žabža zároveň dodává, že změna není jen technická, ale půjde o to nastavit celý řetězec – od okamžiku uzavření obchodu až po převod peněz a cenných papírů – tak, aby fungoval i v noci nebo o víkendech. To není drobnost, to je zásah do základů celého trhu.

Co čeká Prahu a co celý svět

„Je racionální ptát se, jaká je skutečná užitná hodnota takového režimu pro běžného retailového investora. Osobně si myslím, že dopad bude spíše neutrální – většina lidí obchoduje ve svém volném čase a non-stop režim jim žádnou zásadní výhodu nepřinese,“ upozorňuje Žabža.

A k otázce, zda by se měla inspirovat i pražská burza, dodává: „Evropské trhy budou v tomto ohledu pravděpodobně postupovat koordinovaně. Neočekávám, že by se někdo vymykal nebo šel cestou nonstop obchodování sám za sebe.“

Zatímco Nasdaq a Londýn uvažují o zavedení nepřetržitého režimu, menší burzy vyčkávají. „V případě londýnské burzy beru tyto úvahy spíše jako snahu o zvýšení atraktivity trhu. Od Brexitu se LSE potýká s poklesem zájmu zahraničních hráčů,“ říká Vávra.

Domnívá se, že nepřetržitý režim dává smysl zejména pro velké globální trhy. Menší burzy jako ta pražská podle něj čelí jiným výzvám. „Nonstop režim by zde pravděpodobně vedl jen k extrémně nízkým objemům mimo hlavní hodiny a mohl by otevřít cestu k manipulacím než reálnému přínosu pro investory.“

Podobně to vidí i Kovařík. „Nyní máme největší koncentraci objemů při otevírání a zavírání trhů. I kdyby byl trh otevřený nonstop, likvidita by se stejně koncentrovala kolem aukcí. Retail by na tom příliš nezískal.“

Vávra dodává, že burzy zatím signalizují, že 24/5 nebo 24/7 režim bude pro hlavní trhy v nejbližší době realitou. Ale spíše jako povinnost než konkurenční výhoda. „Mimo hlavní světová centra budou burzy zatím vyčkávat a sledovat, jaké výhody a nevýhody se projeví v praxi,“ uzavírá.

Přesto se zdá, že změna je nevyhnutelná. Nástup generace Z, tlak na digitalizaci a návyky investorů, kteří chtějí mít přístup ke svým investicím kdykoliv, postupně může změnit obraz kapitálových trhů.

Burza bez přestávky tak asi nebude výjimkou, ale nový standard. Radost z toho možná budou mít i výrobci energetických nápojů. Minimálně přechod na nový režim totiž může pro některé spekulanty vyústit v dlouhé noční směny na steroidech.

The post Nonstop burza? Londýn i Nasdaq zvažují revoluci, která může přepsat pravidla hry appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek