Středa 14. květnaSvátek má Venku je 8 °C, Jasno

Ojedinělá podívaná: Na obloze uvidíme všech sedm planet soustavy. Jak mít nejlepší podmínky?

CNN Prima News Před 2 měsíci

V nadcházejících dnech až do víkendu se na noční obloze objeví zvláštní jev, při kterém se ve stejný okamžik krátce ukáže všech sedm planet Sluneční soustavy, uvedl web BBC.

K TÉMATU: Tvar vnitřního jádra Země se mění, tvrdí vědci. Je to jako sci-fi, popsali

Planety zářící na obloze budou nejlépe vidět krátce po západu Slunce, přičemž pouhým okem budeme moci spatřit Merkur, Venuši, Mars a Jupiter. Viditelnost Saturnu bude o něco horší, bude se totiž nacházet jen těsně nad obzorem, a pro pozorování Uranu a Neptunu poslouží dalekohled. Časový úsek, během nějž se objeví všechny planety najednou, bude však poměrně krátký.

Astronom: Podmínky pro pozorování jsou zásadní

Důležitou roli má hrát i aktuální počasí a celková viditelnost v místě, odkud se večerní oblohu budete pozorovat. Abychom ojedinělý úkaz mohli sledovat, musíme mít dobrý výhled na horizont s minimem světelného znečištění a jasnou oblohu. Edward Bloomer, astronom Královské greenwichské observatoře, pro BBC vysvětlil: „Na pozorování všech sedmi planet budete mít jen pouhých pár minut, protože společně se Sluncem bude zapadat i Saturn a Merkur. Potom ale jasně uvidíte Venuši, Mars a Jupiter, které zazáří výrazně déle.“

Právě Venuši a Jupiter rozpoznáme nejjednodušeji díky jasnému záření. Mars bude svítit načervenale. „Technicky vzato je viditelný pouhým okem i Uran, museli byste ale mít dokonalý zrak a ideální podmínky,“ dodává Bloomer. Pro zvýšení šance, že planety uvidíme, doporučuje astronom před pozorováním nechat oči alespoň půl hodiny přivyknout tmě, nedívat se do telefonu a udělat si pohodlí s dobrým výhledem na obzor.

Jedinečná příležitost do roku 2040

Astronomové informují, že je to poslední příležitost až do roku 2040 k pozorování všech sedmi planet na obloze zároveň. Ačkoliv se podle vyjádření vědeckého ředitele Lowellovy observatoře v Arizoně Gerarda van Belle pro web The New York Times nejedná o vyloženě vzácný jev, je to podle něj „velmi příjemná záminka, proč jít večer ven, třeba se sklenkou vína, a kochat se noční oblohou.“

Vesmírnou podívanou bude možné pozorovat i z České republiky, kvůli zhoršenému počasí ale spíše koncem pracovního týdne. Oblačná obloha by se ve čtvrtek alespoň v Čechách mohla od západu částečně vyjasnit, oblačno až polojasno by mělo být i v pátek.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Řidiči na D4 páchají tisíce přestupků. U Písku padl rychlostní rekord, úřady shánějí nové lidi

Pokračovat na celý článek