V takovém případě je pravděpodobné, že Sejm ještě v pondělí večer zvolí novým ministerským předsedou šéfa proevropské Občanské koalice Donalda Tuska.
"Musíme ukončit polsko-polskou válku," prohlásil Morawiecki. "Vyzývám k tomu všechny, včetně sebe samého. Skončeme tu válku, hledejme dialog," uvedl také a dodal, že jedině tehdy, když Poláci odmítnou konflikty mezi sebou, se bude země rozvíjet.
Právo a spravedlnost (PiS) v posledních osmi letech podle mnohých rozdělilo polskou společnost, když ovládlo klíčové státní instituce a firmy nebo veřejnoprávní média, ze kterých se stala hlásná trouba vládnoucího tábora. Politici PiS mimo jiné útočili na příslušníky komunity LGBT+ a prosadili omezení reprodukčních práv žen, včetně de facto zrušení možnosti podstoupit potrat.
Zejména kvůli sporným justičním reformám Varšava už léta vede spor s Bruselem. Změny v polském soudnictví podle Evropské komise porušují principy právního státu. Polsko má proto zmrazenou výplatu desítek miliard eur z fondu na obnovu unijních ekonomik po pandemii covidu-19.
Po říjnových parlamentních volbách PiS získalo v Sejmu nejvíce mandátů, ale nikoli většinu potřebnou k sestavení vlády. Koaličního partnera Právo a spravedlnost nenašlo, naopak na vládní spolupráci se dohodly strany dosavadní opozice v čele s Tuskovou Občanskou koalicí. Tusk chce kabinet vytvořit se středovou Třetí cestou a Novou levicí.
Prezident Andrzej Duda, blízký spojenec PiS, před měsícem Morawieckého coby představitele nejsilnějšího uskupení v Sejmu pověřil zformováním nové vlády. Ta předminulý týden složila přísahu. Opozice postup hlavy státu kritizovala, podle ní se Duda snažil udržet PiS co nejdéle u moci.
Pokud Morawieckého vláda při pondělním hlasování důvěru Sejmu nezíská, předpokládá se, že poslanci proevropských stran navrhnou, aby se novým premiérem stal právě Tusk, ministerský předseda z let 2007 až 2014 a pozdější předseda Evropské rady.
"Ready, steady, go! (Připravit, pozor, teď)", napsal před dnešním jednání Sejmu Tusk na sociální síti X.