Čtvrtek 03. červenceSvátek má Venku je 22 °C, Oblačno

Pražské zahrady, střechy i mosty. Letní jógový průvodce lekcemi pod širým nebem

Forbes Před 6 hodinami

Na jógu můžete v metropoli vyrazit nejen do nesčetných jógových studií, ale v letních měsících také do pražských parků, zahrad, a občas dokonce i na Karlův most. A stejně jako se různí místa, liší se rovněž styly, lektorky, ceny vstupného i celkové pojetí venkovních lekcí. Kam za jógou ven? Přinášíme tipy, kam se v metropoli vydat s jógamatkou.

Střecha UMPRUM

Mezinárodní den jógy připadá každoročně na letní slunovrat. A právě 21. června mohlo přes 150 lidí přivítat léto společnými pozdravy zapadajícímu slunci na střeše nové budovy Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Mikulandské ulici v centru města. Venkovní lekci za doprovodu harfy zorganizovalo smíchovské studio Yoga Movement.

Unikátní hodinou tak na střeše odstartovaly pravidelné čtvrteční ranní lekce dynamické jógy od půl osmé. „Letní rána člověka sama vybízejí ke cvičení venku,“ konstatovala zakladatelka studia Adéla Porubská. 

Ta má se zážitkovými venkovními hodinami řadu zkušeností – společnou jógovou seanci zorganizovala i na Karlově mostě. Za tónů klavíru – speciálně dovezeného na akci – cvičilo nad Vltavou zároveň 450 lidí. 

„Pronajmout si Karlův most bylo extrémně náročné, ale ukázalo to, že lidé stojí o to, zažít si Prahu jinak,“ rozvedla Porubská, jež podobné eventy uspořádala i v Národní galerii či Jízdárně Pražského hradu. 

„Venkovní destinace podléhají pečlivému výběru, chci, aby měly genius loci a byly něčím zajímavé,“ přiblížila Porubská svůj samostatný projekt Yoga Movement Experience. 

Každé místo je podle jogínky jiné a je nutné se mu vždy přizpůsobit. Lekce na střeše jsou přístupné komukoli bez ohledu na předchozí zkušenosti s jógou. „Pokud cvičí najednou 160 lidí, není reálné se každého zeptat na předchozí zranění či jógovou praxi,“ upřesnila.

Jóga na střeše UMPRUM
info Foto Yoga Movement

Atrium Žižkov

Přestože se většina jógových studií nezaměřuje zrovna na zážitkové lekce, těch pod širým nebem je přes léto v Praze nespočet. V úterý ráno se můžete vydat třeba do Prahy 3 do stinné zahrady kulturního centra Atrium. Ve vnitrobloku pod úrovní ulice, kam ruch města doléhá jen tlumeně, na vás pod majestátním kaštanem bude v osm hodin ráno čekat třeba herečka a jogínka Daniela Šišková. 

„Jóga v zahradě vznikla z iniciativy kulturního centra a jogínky si vybíráme sami,“ popsala Elisa Speváková, vedoucí marketingu a PR Prahy 3. Cílem venkovního cvičení bylo podle Spevákové zahradu více zpřístupnit místním a nabídnout další důvod, proč do Atria zajít.

„Nejčastějšími účastníky jsou lidé z okolí. Lekce jsou otevřené všem – může přijít začátečník i někdo, kdo jógu cvičí pravidelně, za 190 korun držíme cenu pod pražským průměrem,“ dodává Speváková.

Jóga v Atriu má jedno specifikum – v případě špatného počasí se přesouvá dovnitř. Avšak ne jen tak do ledajakého sálu, ale do bývalého barokního kostela, který je součástí areálu.

Venkovní lekce pod stromy kromě jedinečného zážitku samozřejmě narážejí také na určité limity – tráva je hrbolatá a na jógamatku mohou ze stromů padat listy i celé větve. „Myslím, že po pěti letech, co to děláme, jsme toho už hodně vychytali,“ uzavírá Speváková. 

Jóga v zahradě Atria
info Foto web Atria

Střecha Radost

Na možné nástrahy venkovních lekcí naráží ve své praxi také jogínka Žofie Picková působící v síti posiloven Next.Move. Ta každou středu cvičí na střeše funkcionalistické budovy Radost v blízkosti pražského hlavního nádraží.

„Na venkovních lekcích vždy zdůrazňuji, že nejsme ve studiu a musíme pracovat s aktuálními podmínkami,“ upřesnila Picková.

Jóga na střešní terase začíná v půl osmé, důvodem je podle Pickové vyjma pozdějšího ostrého slunce i skutečnost, že většina lidí dochází do práce na devátou. A jen v samotném domě Radost je na sedm set kanceláří. 

„Lekce pořádám ve spolupráci se Střechou Radost – ta je využívá i k vlastní propagaci,“ přiblížila jogínka, jež cvičení propaguje výhradně na Instagramu, kde se jí díky spolupráci s unikátním místem daří oslovovat také lidi, kteří by jinak její lekce nenavštívili. „Lidé totiž mívají svého oblíbeného lektora, za nímž docházejí,“ popsala jogínka zvyklosti jógové komunity. 

Z lekcí na pražských střechách je možné zmínit i už tradiční jógu na střeše Národního zemědělského muzea pod vedením lektorek a lektorů ze studia Jóga Letná.

Na dynamickou jógu pak můžete každý pátek od půl osmé vyrazit rovněž do ulice Na Florenci, a to na střechu budovy Masaryčka z dílny Zaha Hadid Architects. Nebo můžete jógu spojit s plaváním a zacvičit si na střešní terase Aquapalace Praha – lekce tu probíhají každé úterý od půl deváté.

Vila 63

Dalším konceptem jsou jógové lekce v zahradách populárních pražských gastro podniků. Pravidelná jógová čtvrteční rána i nedělní večery na Vinohradech nabízí loni otevřená prvorepubliková Vila 63 (sesterský podnik vršovické kavárny Café Jen). 

S lektorkami z Prague Yoga Collective začal tým Vily 63 spolupracovat ke konci loňské sezony. Čtvrteční lekce od 7:30 v sobě navíc skrývá punc exkluzivity – kavárna má ještě zavřeno a na jógu se dostanete jen speciální brankou vedoucí do jinak nepřístupné části zahrady.

„Jóga v zahradě je pro nás způsob, jak zpřístupnit část zeleně, kterou běžně využíváme jen pro soukromé eventy,“ popsala majitelka kavárny Dominika Blažević, jež se, coby milovnice jógy, lekcí tu a tam i sama účastní. 

Nedělní odpolední jóga začíná v půl šesté. V případě tropických dní se majitelka spoléhá na stín stromů, ale zatím spíš ve vile zažili opačný problém. S lekcemi začínali už na jaře a kvůli četným květnovým bouřkám museli jógu opakovaně rušit. O případných změnách se účastníci dozvídají skrze aplikaci jógového studia, kde je nutné si lekci také dopředu rezervovat. 

Podobný koncept nabízí i Werichova vila na Kampě. Nepravidelně si tu ve večerních hodinách můžete v soukromé zahradě zacvičit pod vedením jogínů z Energy Studia Václava Krejčíka.

Bistro Karel

Jógovou podložku si letos můžete rozložit i v žádaném trojském podniku Bistro Karel. Název akce Jóga a brunch patrně vypovídá sám za sebe – po páteční lekci od tři čtvrtě na osm si v zahradě obehnané bílo-červenou zídkou můžete vychutnat vegetariánský brunch. 

„Každou hodinu vede někdo jiný, většinou moje kamarádky, které se józe věnují profesně,“ osvětlila majitelka bistra Karolína Pomahač. Cena za lekci se snídaní vychází na 690 korun na osobu. „Je to pro nás dobrý marketingový nástroj, díky němuž se nám skrze Instagram daří oslovit další skupinu lidí,“ upřesnila. 

V případě špatného počasí vypisují náhradní termín. „Nejsme jógové studio, přidanou hodnotou je právě to, že si lidé mohou zacvičit venku,“ doplnila majitelka.

A jógu pod otevřenou oblohou nabízejí i další pražské zahrady, parky a veřejná prostranství. Za dobrovolný příspěvek si zacvičíte v zahradě Břevnovského kláštera – lekce se zde konají vždy ve středu od sedmi hodin ráno a ve čtvrtek od půl šesté večer. 

Městská část Praha 4 ve spolupráci s Peace Yoga Studiem pořádá třikrát týdně zdarma jógová setkání v parku Na Pankráci. Bezplatně si zacvičíte také na Piazzettě Bořislavky. Každé úterý od půl šesté večer a čtvrtek od osmi ráno tu probíhají lekce v režii profesionálů z Office Yogy.

The post Pražské zahrady, střechy i mosty. Letní jógový průvodce lekcemi pod širým nebem appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek