Pátek 09. květnaSvátek má Venku je 14 °C, Oblačno

Pražský Opatov se proměňuje. Stavějí tam čeští miliardáři i méně známí developeři

Forbes Před 7 hodinami

Proměnit opomíjený kus Prahy v moderní čtvrť plnou života a architektonické hodnoty není snadné. Obzvlášť když jde o lokalitu mezi Opatovem a Chodovem, kde se už v minulosti zadrhla řada developerských pokusů. Okrajová část Prahy 11 se mění pod taktovkou ostřílených i méně známých pražských developerů.

Developer Finep na Praze 11 buduje lukrativní obytnou zónu za pět miliard korun s názvem Nový Opatov. Hned vedle developer Sekyra Group staví Rezidenci Opatov – nájemní projekt tří set nájemních bytů pro zaměstnance České spořitelny a Kooperativy.

A o pár metrů dál u kruhového objezdu v ulici Litochlebské náměstí si své místo navzdory tomu, že o něj bojovali mnohem větší hráči z řad českých miliardářů, vybojoval ne příliš viditelný developer Gartal, který tvář nové lokality doplní prvním čistě loftovým bytovým domem v Praze.

Gartal vstoupil do hry až poté, co se původní majitel rozhodl pozemek prodat – po téměř deseti letech marných snah o získání stavebního povolení. Ani pro společnost, kterou v Česku před dvaceti lety založili dva studenti z Ukrajiny a Běloruska, však cesta nebyla úplně snadná. 

„Původní majitel měl podáno na stavební povolení. Nejprve přišlo odvolání od občanek, to ale nebylo úspěšné. Poté občanky podaly správní žalobu, která zdržela celý proces o rok a půl. Soud nakonec stavební povolení potvrdil, ale následovala ještě kasační stížnost. Dohodli jsme se s těmito ženami napřímo, a tím jsme spor uzavřeli,“ popisuje Rostislav Petčenko, majitel společnosti Gartal, jak se k lukrativnímu pozemku dostali.

Klíčem k úspěchu podle něj nebyla síla ani právní strategie, ale schopnost nabídnout realistické a komunitně vstřícné řešení. „Je to vždy o tom najít průsečík mezi tím, co chce developer a co akceptuje městská část. Původní projekt počítal s dvacetipatrovým věžákem, nakonec se našel sedmipatrový kompromis – a to otevřelo dveře,“ dodává Petčenko.

V červnu Gartal začne zemní práce, v červenci samotnou výstavbu. Do dvou let zde vyroste 130 otevřených, vzdušných bytů s industriální estetikou. Čtyřicet ze 130 bytů se už prodalo. Většinou jde o byty 2 + kk o rozloze třiačtyřicet metrů s balkonem od 7,5 milionu korun. V nabídce je ale i par 3 + kk nebo 4 + kk o maximální rozloze 120 metrů čtverečních, jejichž cena se vyšplhala až k pětadvaceti milionům korun.

„Zájem je velký. Povedla se i výjimečná architektura. Jsem si jistý, že projekt bude novou dominantou místa. A bude i velmi funkční – do všech projektů dáváme nadstandardní technologie, jejichž nabídku neustále vylepšujeme,“ hodnotí projekt Petčenko. „Vlastně ani nevím, proč to nenabízejí i ostatní developeři. Moc to nestojí a je to velmi komfortní a příjemné,“ zamýšlí se ukrajinský rodák, který do Česka emigroval před dvaceti lety. 

Ze zahraničního studenta na vrchol developerského byznysu

Už během studií na střední škole toužil Rostislav Petčenko vyjet na západ, aby tam mohl uplatnit své ambice. „V šestnácti letech jsem dostal příležitost odjet do Česka studovat s kamarádem a jeho rodiči a už jsem tu zůstal,“ vrací se podnikatel, jehož firma nedávno přesáhla miliardový obrat, k tomu, jak se dostal do Česka.

Následovalo studium mezinárodního obchodu na Vysoké škole ekonomické a ekonomické teorie na Karlově Univerzitě, které Petčenko zvládl s červeným diplomem i první práce během studií. 

„Začínal jsem jako realitní makléř. Později mi spolužák z vysoké školy Andrej Zajcev nabídl, abych se připojil k jeho rozbíhajícímu se podnikání ve stavebnictví. Tehdy měl nabídku od investora na výstavbu rodinných domů v Újezdu nad Lesy – Andrej se ujal řízení projektu, já měl na starosti získávání klientů,“ vzpomíná Petčenko na své podnikatelské začátky sahající zhruba do roku 2007.

info Foto Gartal
Rostilav Petčenko

Tehdy dvaadvacetiletý podnikatel dokázal zužitkovat své zkušenosti z realitního byznysu i kontakty z východu, a až do vypuknutí finanční krize v roce 2008 šlo vše podle plánu. Prodej domů v Újezdu nad Lesy běžel hladce – až do chvíle, kdy se prakticky ze dne na den zastavil, zkrachoval hlavní dodavatel a projekt se začal hroutit.

Nebyla to však výjimka. Potíže tehdy zasáhly většinu menších developerských firem, kterých bylo na trhu výrazně více než dnes.

„Rozhodli jsme se jít na to jinak a začali jsme nabízet naše projekty – i ty od zavedených developerů jako Finep nebo Central Group – zákazníkům z východu,“ vzpomíná Petčenko. Ukázalo se, že šlo o mistrovský tah. Ekonomická situace v Rusku a na Ukrajině byla tehdy relativně stabilní, ale rostla nejistota ohledně budoucího vývoje.

Lidé tam hledali bezpečné místo pro své úspory – a Česko jim nabídlo ideální kombinaci. Výhodný kurz, stabilní trh a k tomu bonus v podobě nemovitosti, která mohla usnadnit získání přechodného pobytu – a tím i volný pohyb v schengenském prostoru.

Prodeje developerských projektů se brzy rozběhly naplno. „Zprostředkovali jsme desítky bytů ročně. Zároveň jsme pro klienty z východu zajišťovali správu nemovitostí a nabízeli další doplňkové služby,“ popisuje Petčenko.

Někteří z movitějších zákazníků se navíc začali zajímat o jiné formy investic mimo rezidenční byty – a tehdy podle něj přišla první vážná příležitost posunout podnikání na novou úroveň.

S postupnou stabilizací trhu se rozběhly i projekty zavedených developerů – a ti přestali externí služby potřebovat. Rostislav Petčenko s obchodním partnerem ale už tehdy disponovali solidním kapitálem a podporou několika investorů. Po sedmi letech tak učinili klíčový krok: rozhodli se stát samostatnými developery.

Začínali s rekonstrukcemi, brzy se ale pustili i do výstavby novostaveb. Jejich prvním projektem byl dům v Rostislavově ulici v pražských Nuslích.

„Koupili jsme ho už se stavebním povolením, stejně jako řadu dalších projektů. Vždy se snažíme přinést něco navíc – doplňujeme chytré technologie, funkční vychytávky, které zvyšují komfort uživatelů i efektivitu provozu. Dáváme si také záležet na promyšlených dispozicích. To je podle mě něco, co na trhu často chybí,“ říká Petčenko.

S rekonstrukcemi se postupně rozrostly i jejich vlastní developerské projekty. „Mnoho se nám povedlo – například Rezidence Hloubětín, Tuchoměřické zahrady, rozsáhlý projekt View Spořilov nebo projekt Pod Bertramkou,“ jmenuje některé z osmadvaceti dokončených projektů, což celkově představuje přibližně 830 postavených bytů.

Loni poprvé překonali miliardovou hranici. Rostislav Petčenko předal každodenní operativu a jako většinový vlastník se nyní soustřeďuje na dlouhodobé investice a strategický rozvoj holdingu. Společnost Gartal dnes zahrnuje několik divizí, přičemž klíčová je divize developmentu, přes kterou loni prodali byty za více než sedm set milionů korun. Stavební divize vykázala tržby ve výši čtyři sta milionů korun.

Součástí holdingu je i investiční fond, která umožňuje externím investorům podílet se na projektech společnosti.

„V současnosti máme ve fondu přes půl miliardy korun. Větší část prostředků pochází od nás, našich rodin a blízkých známých, jen malý zlomek představují investice od retailových investorů. Fond je regulován ČNB, což nám umožňuje přijímat investice, zajišťovat transparentnost a udržet plnou kontrolu,“ vysvětluje Petčenko.

Nadační fond Gartal také podporuje organizaci Mise Naděje. „Líbila se nám jejich myšlenka. Zakladatel je velmi inspirativní člověk, který dokázal propojit studenty s potřebnými – pomáhají seniorům, dětem v dětských domovech a dalším, kteří to potřebují,“ říká Petčenko.

Loňský rok byl zároveň prvním, kdy společnost Gartal provedla konsolidaci celé své skupiny. „Není to povinnost, ale chceme, aby naše výsledky byly co nejvíce transparentní. Proces bude dokončen v září,“ vysvětluje Petčenko.

Pokud vše půjde podle plánu, jejich obrat letos překročí 1,5 miliardy korun. „Bude záležet na rychlosti povolování a našich nových akvizicích, ale jsem přesvědčený, že do roku 2030 překročíme 3,5 miliardy korun,“ odhaduje Petčenko.

„Máme už podané územní rozhodnutí pro pět set bytů v projektu Letňany. V Horních Počernicích se připravují dva projekty – menší na sto bytů, u kterého očekáváme vydání územního rozhodnutí v nejbližších týdnech, a větší projekt na tisíc bytů, což je nejrozsáhlejší území, které v současnosti v Praze chystáme. Další projekt v Ďáblicích na 120 bytů je rovněž připraven a intenzivně jednáme o dalších projektech, jejichž akvizici brzy oznámíme,“ vysvětluje své přesvědčení Petčenko, který ve firmě vlastní sedmdesát procent.

Zbylou část vlastní jeho společník Andrej Zajcev, který se však spíše než v developmentu našel v oblasti gastronomie. Andrej úspěšně vede značku Spojujeme, pod kterou provozuje eventové prostory Spojka events, restauraci Spojka Karlín, cateringovou službu, Bistro Dark Kitchen na Vinohradech a nově i franšízu zdravé stravy Dead and David, Foyer Café a Fantův sál na Hlavním nádraží v Praze.

„V Andrejově podnikání nemám podíl. Já se soustředím plně na development,“ říká Petčenko, čímž podtrhuje jejich vzájemnou specializaci a rozmanité podnikatelské zaměření.

V nejbližších letech se Gartal zaměří především na výstavbu bytů, ale zůstává otevřený i dalším příležitostem, které trh přinese.

„Mám rád, když se mohu soustřeďovat na to, co skutečně funguje. Ale zároveň vidíme i další možnosti. Dnes je například velký problém postavit kvalitní kanceláře, ale v budoucnu by mohla být zajímavá i výstavba domovů důchodců nebo zdravotnických zařízení,“ uzavírá Petčenko, čímž naznačuje flexibilitu a dlouhodobou vizi firmy, která je připravena přizpůsobit se aktuálním potřebám trhu.

The post Pražský Opatov se proměňuje. Stavějí tam čeští miliardáři i méně známí developeři appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek