Je to zpravidla více než hodinová procedura, díky níž ale může duše dostát klidu. Stejně tak může odhalit zdravotní problém, který zatím zůstával bez příznaků skrytý. Obojí je důvod, proč vyšetření celého těla pomocí magnetické rezonance nabývá na popularitě – včetně Česka. Byť odborníci k němu mají podstatné výhrady.
Současným trendem je téma longevity neboli dlouhověkost, kdy stále více lidí řeší, jak se ve zdraví dožít vyššího věku. A tak vedle braní různých doplňků stravy sledují své tělo například pomocí chytrých hodinek či prstenů nebo podstupují preventivně krevní testy. Jenže ty nemusejí vše odhalit.
V poslední době proto nabývá na popularitě magnetická rezonance celého těla. Na známosti jí hlavně ve Spojených státech přidala i řada celebrit, mimo jiné filmový Thor Chris Hemsworth či podnikatelka a televizní hvězda Kim Kardashian, kteří se svým vyšetřením pochlubili fanouškům.
Výhodou magnetické rezonance je, že se při vyšetření nepoužívá rentgenového záření. Zájemce ji tak může podstoupit i bez žádanky od lékaře. Veřejné nemocnice to kvůli přetížení nenabízejí, prostor tedy mají soukromé kliniky.
Lídry tohoto trendu jsou ve světě dva americké startupy: Prenuvo a Ezra. Obě společnosti mají ve Spojených státech několik klinik a chystají se expandovat do Evropy. Zatímco Ezra bez bližších podrobností uvádí, že by „již brzy“ měla otevřít pobočku v Mnichově, v případě druhé firmy jsou obrysy jasnější.
„Na pozdější část letošního léta je v plánu otevřít pobočku v Londýně,“ říká za Prenuvo Caitlin Gillespie. „Rozšíření do Londýna představuje začátek mezinárodního růstu v Evropě, kde se těšíme, že budeme moci sloužit místním obyvatelům i lidem z okolních zemí.“
Později mají následovat pobočky v Leicesteru, Stockholmu a Curychu. Za sken celého těla a jeho vyhodnocení si firma účtuje 2499 dolarů, tedy téměř 59 tisíc korun.
Zájem v Česku roste
V Česku je ale toto vyšetření zatím poměrně unikátní. Soukromé kliniky sice nabízejí vyšetření magnetickou rezonancí, ale obvykle jde jen o sken některé části těla – například hlavy nebo hrudníku.
Celotělový scan nabízí brněnská nemocnice SurGal Clinic. Zatímco pouze magnetickou rezonanci bez dalšího vyšetření využívají jen jednotky lidí, mnohem více zájemců volí komplexní preventivní vyšetření. V jeho rámci se vedle rezonance těla provádí i vyšetření lékařem, odběry krve, zhodnocení tělesného tuku či rentgen plic.
To vyjde na čtyřicet tisíc korun, tedy o deset tisíc víc než jen sken celého těla. „Meziročně evidujeme významný nárůst zájmu o toto vyšetření,“ říká ředitelka nemocnice Jitka Smrčka. Zatímco v roce 2023 tam provedli 168 těchto vyšetření, loni se jejich počet zvýšil o více jak čtvrtinu – 216.
„Pacienti v rámci celotělového skenu primárně žádají o preventivní prohlídku, aniž by měli jakékoli obtíže,“ přibližuje motivaci zájemců Smrčka. Méně časté tak bývají případy, kdy by si proceduru někdo zaplatil, protože jinde je velká fronta, či proto, aby si její výsledky porovnal s těmi odjinud.
Ještě letos se ale nabídka magnetické rezonance celého těla v Česku rozšíří. Chystá se ji koncem letošního roku nabídnout také zdravotnická síť Agel vlastněná miliardářem Tomášem Chrenkem. Konkrétně v poliklinice na pražských Vinohradech.
„Reagujeme tak na poptávku ze strany části našich pacientů. Byť není takové vyšetření v našich podmínkách obvyklé, tak jde o trend, který k nám přichází ze zahraničí – zejména ze Spojených států. Zároveň vliv trendu longevity je zcela zřejmý,“ popisuje Pavel Sibřina, ředitel polikliniky v Italské.
„Pokud bude o službu zájem, jsme připraveni celotělovou magnetickou rezonanci zavést i v dalších našich zdravotnických zařízeních,“ doplňuje Sibřina.
„Asi se neubráníme tomu, že se to bude rozvíjet,“ říká obecně na možné přibývání celotělových magnetických rezonancí Marek Mechl, přednosta Kliniky radiologie a nukleární medicíny Fakultní nemocnice Brno.
Upozorňuje však na to, že když si někdo sám zaplatí sken celého těla, má to určitá úskalí. „Pacient může po vyšetření nabít dojmu, že nemá některé postižení, která se ale na této metodě nedají jednoznačně prokázat. Nemusí pak dorazit na doporučený screening,“ říká Mechl. Tím je například preventivní vyšetření na rakovinu plic či tlustého střeva.
Na fakt, že rezonance nemůže nahradit takováto preventivní vyšetření, ostatně upozorňují klienty i SurGal Clinic a Agel.
Víc stresu než užitku?
Rezonance celého těla také může vést k falešně pozitivním výsledkům. „Lidská biologie se ne vždy pohybuje ve striktních dichotomiích ‚zdravý versus nemocný‘ a mnoho nálezů se pohybuje v šedé zóně, která je interpretačně složitá,“ upozorňuje bioinženýrka Kamila Dvořák.
„To může vést k úzkosti pacientů, zbytečným následným vyšetřením, a tedy ještě většímu zahlcení zdravotnického systému, nebo i k přehnané léčbě, tedy takzvané overdiagnosis,“ popisuje vedoucí výzkumu a vývoje ve společnosti Neurona Lab, která se zabývá vyhodnocováním snímků mimo jiné z rezonance hlavy pomocí umělé inteligence (AI). Jejich snahou je výrazně pomoci s diagnostikou neurodegenerativních onemocnění mozku, jakými jsou Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba.
Zpět ale k rezonanci celého těla. V její souvislosti řeší odborníci ve světě také výskyt takzvaných náhodných nálezů. Některé z nich mohou být opravdu vážné a jejich včasné odhalení může zachránit život. Často však jde o nezhoubné nebo nejednoznačné nálezy, jejichž další vyšetřování může vést k zbytečným invazivním procedurám, stresu a nejistotě pro pacienta.
„Vidím zde velký prostor pro využití AI. Algoritmy mohou pomoci lépe odlišit běžné nálezy od potenciálně rizikových a výrazně snížit míru subjektivity v interpretaci,“ říká Dvořák, která se dostala do letošního výběru Forbesu 30 pod 30.
Podle ní bude klíčem k efektivnímu využití celotělové rezonance v budoucnu kombinace kvalitních zobrazovacích dat, zdravotní historie pacienta a jeho rodiny a robustní systém algoritmů, které pomohou lépe rozhodnout, kdy a pro koho má takové vyšetření skutečně přínos.
The post Prověřte mě od hlavy k patě. Rezonance celého těla přichází do Čech. Je to dobře? appeared first on Forbes.