Úterý 01. červenceSvátek má Venku je 31 °C, Jasno

Basketbal nad akcie. Zlatý důl NBA řeší dilema – miliardy hned, nebo později?

Forbes Před 6 hodinami

Sportovní klub s visačkou deset miliard dolarů. Prodej Los Angeles Lakers ukázal, že basketbal v zámoří se dostal do záviděníhodné pozice, jako aktivum performuje lépe než akcie. Proto majitelé-miliardáři vyhlížejí expanzi. Pokud to klapne, dostanou v hotovosti stovky milionů dolarů.

Někdy vážně stačí nedělat nic. Konkurence, která je v tomto případě paradoxně zároveň i vaším parťákem, to totiž udělá za vás.

„Je to šílené,“ řekl pro web Sports Bussiness Journal pod podmínkou anonymity vysoký představitel klubu NBA poté, co Los Angeles Lakers změnili majitele za rekordních deset miliard dolarů (zhruba 210 miliard korun). „Řekl bych, že toho dne vzrostly valuace nás všech ostatních o 25 až 30 procent.“

A to se vyplatí! NBA je už nyní ligou superboháčů, vždyť podle seznamů majitelů měl „až“ desátý Micky Arison z Miami Heat podle odhadů majetek v hodnotě 8,8 miliardy dolarů, což by z něj mimochodem činilo čtvrtého nejbohatšího Čecha. Cifry pak stoupají až směrem ke Stevu Ballmerovi (Los Angeles Clippers), s majetkem přesahujícím 140 miliard dolarů sedmému nejbohatšímu člověku planety.

info Foto Profimedia
NBA mág Steve Ballmer

Přesto pro ně nejde „jen“ o zábavný doplněk portfolia s bonusem v podobě sedaček přímo u palubovky. NBA skvěle vynáší. Vzhledem k současnému boomu růst hodnoty klubů přebíjí i akcie včetně indexu S&P 500.

Jelikož spektakulárnímu prodeji Lakers předcházel letošní prodej Boston Celtics za více než šest miliard dolarů, cítí velkokapitalisté pod bezednými koši to správné „momentum“. Příští cíl: dostat v hotovosti čtyři sta milionů dolarů (téměř devět miliard korun), ideálně dvakrát.

To je, oč najednou na palubovkách běží. NBA totiž zvažuje rozšíření o 31. a případně i 32. tým.

„Na červencovém jednání Rady guvernérů bude na programu diskuse o tom, jak se vlastníci dívají na potenciální expanzi a jak bychom mohli začít studovat její možné následky,“ řekl šéf soutěže Adam Silver o blížícím se setkání majitelů.

Mezi nejžhavějšími adepty na rozšíření NBA jsou Las Vegas a Seattle – ironicky města, která v pořadí s číslovkami 31 a 32 rozšířila řady hokejové NHL. Ironicky proto, že hokej hraje úplně jinou finanční ligu, sportovní terminologií spíš farmu. Seattle zaplatil za vstup do NHL 650 milionů dolarů, u basketbalu se spekuluje o pěti miliardách, a dokonce o šesti miliardách u Vegas.

Navíc jde o kalkulace po prodeji Celtics, takže by jim teoreticky následný deal Lakers mohl přidat další a nemalý bonus. „Zároveň jsou Lakers jinde, kvůli zájmu fanoušků táhnou celou ligu. Těžko říct, jaký podíl na tom má LeBron (James),“ zamýšlí se citovaný insider pro Sports Bussiness Journal ohledně vlivu jednoho z globálně nejznámějších sportovců.

Každopádně jde o velkou hru, kterou je potřeba promyslet.

Kdo by nechtěl miliardy?

Primární lákadlo je zřejmé: pokud by skutečně nováček dostal svolení, inkasuje každý ze stávajících klubů jako kompenzaci přibližně čtyři sta milionů dolarů – pěkně hotově. V přepočtu devět miliard korun, dokonce možná dvakrát, to je v turbulentních časech i pro superbohaté Američany dost velké vábení.

„Zvlášť ti mladší z nich, kteří se orientují ve financích, řeknou: Moment, já můžu dneska dostat na účet čtyři sta milionů dolarů? Tak to beru a ty peníze zužitkuju jinde. Zvlášť v případě těch, co nehodlají kluby vlastnit navěky,“ líčí zmíněný zdroj Sports Bussiness Journal z nejvyšších ligových pater.

A to i přesto, že čtyři sta milionů dolarů nebude zadarmo. Pokud se totiž NBA rozšíří, logicky se bude balík stávajících příjmů dělit vyšším číslem. A jde hlavně o televizní práva. Lize startuje – i na zámořské poměry – gigantický kontrakt za celkem 77 miliard dolarů (1,6 bilionu korun), jehož součástí má být 1. ledna 2026 šek na 142 milionů dolarů pro každého.

Kdo bere vlastnictví klubu NBA jako investiční vehikl, pro toho je jednorázový bonus dalším razítkem na podnikatelský úspěch. Kdo si naopak hýčká klub jako rodinné stříbro a vidí, že hodnota televizních práv poroste po příští dekádu o sedm procent ročně, může být proti.

Dokonce se ví i to, kdo proti je. Podle uznávaného sportovního podcastera Billa Simmonse dosud vytrvale všechny návrhy na rozšíření blokuje James Dolan, majitel New York Knicks, jedné z nejhodnotnějších značek NBA. Údajně na Radu guvernérů posílá své emisary, aby se hlasování ani nemusel účastnit.

To může být důvod, proč liga svoji náruč nováčkům naposledy otevřela v roce 2004.

„Myslím si, že expanze v určitý moment dává smysl. Jen to musíme správně načasovat. Víme o ohromném zájmu ze Seattlu, víme o ohromném zájmu z Vegas,“ říká šéf ligy Silver.

Ten podle zpráv amerických médií naskočil na vlnu, která spojuje všechny úspěšné globální sportovní produkty dneška: z lig se stávají primárně výrobci obsahu, který je tím pádem nutno inovovat a obohacovat. Proto si Silver myslí i na expanzi do Evropy, byť tohle je – basketbalově řečeno – hod míčem na opravdu nezvyklou vzdálenost.

Ať už tahle střela propadne košem, nebo ne, i za Atlantikem hvězdy v čele s LeBronem Jamesem generují majitelům klubů pohádkové peníze. A ti si mezitím vybírají ze dvou cest vedoucích ke stejnému cíli: k dalším ziskům.

The post Basketbal nad akcie. Zlatý důl NBA řeší dilema – miliardy hned, nebo později? appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek