Krásné pondělní ráno! Před sto lety se narodil americký lékař a biolog Baruch Samuel Blumberg. Podílel se na vývoji testu, který umí odhalit žloutenku typu B a zabraňuje šíření této nemoci při darování krve. Přišel také s vůbec první vakcínou proti žloutence typu B. Za svou práci získal Nobelovu cenu. A teď už si dáme ranní výběr a s ním další ženy a muže, kteří mění svět.
Máte 1 minutu?
Nový šéf pro AI. Zakladatel a CEO společnosti Meta, pod kterou spadá Facebook, Mark Zuckerberg, uspěl na lovu mozků. Mohl tak jmenovat do čela útvaru zaměřeného na umělou inteligenci bývalého výzkumníka Open AI Shengjiau Zhaa. Podílel se na vývoji ChatuGPT a GPT-4. A Zuckerberg si od něj slibuje, že v oblasti AI nakopne i Metu.
Nový miliardář. A od Mety rychle ke Googlu. CEO společnosti Alphabet, pod kterou patří známý vyhledávač, Sundar Pichai, je nově miliardářem. Jeho čisté jmění nyní podle žebříčku agentury Bloomberg dosáhlo 1,1 miliardy dolarů. Vydělal na růstu společnosti Alphabet, která je poháněná umělou inteligencí.
Staronový vítěz. Už počtvrté zvítězil v ikonickém cyklistickém závodě Tour de France Tadej Pogačar. Jezdci v jeho věku se to zatím ještě nepodařilo. Slovinci Pogačarovi je pouhých 26 let a za posledních pět let prokázal, že je schopen vyhrát téměř jakýkoli závod. Sází na instinkty a agresivní jízdu.
Máte 5 minut?
Miliardová tour. Dobrý instinkt prokázala před časem také rodina Amauryových, která drží Tour de France pevně ve svých podnikatelských rukou. Loni měla příjmy za celou skupinu v přepočtu čtrnáct miliard korun a největší cyklistický závod je v byznysu této rodiny zlatým vejcem. Pomyslný zlatý dres by si mohla obléknout pětaosmdesátiletá dáma Marie-Odile Amaury, která je hlavou tohoto podnikatelského klanu.
Miliarda ve správě. Svět ale nedobývají jen americké technologické firmy a sportovci. Evropská investiční platforma Lightyear, za kterou stojí výrazné osobnosti estonské technologické scény Martin Sokk a Mihkel Aamer, sází na umělou inteligenci. Díky jejímu promyšlenému využití konkuruje populárnímu Revolutu a nyní spravuje přes miliardu klientských aktiv.
Tip Forbesu. Miliardy do nemovitostí. I drobní investoři mohou nakupovat komerční nemovitosti, a to s podílovým fondem, který vstoupil na český trh. Jeho hodnota aktuálně přesahuje 3,5 miliardy korun.
Máte 10 minut?
Miliardáři na odchodu. Bohatí lidé žijící v Americe ji kvůli Donaldu Trumpovi ve velkém, ale zároveň nenápadně opouštějí. Nápadně nemohou, poškodili by svůj byznys. Cena za úplné přestřižení vazeb by byla obrovská, od daní z nerealizovaných zisků až po propad důvěry u obchodních partnerů. Takže podnikatelé nebouchají dveřmi za Amerikou, jen si k těm americkým dveřím postupně otevírají další, třeba v Evropě.
Miliardy ze sýra? I to je možné. Po léta přehlížený sýr Cottage se ve Spojených státech začíná u zákazníků těšit velké oblibě. Proslavili ho influenceři a sýr s vysokým obsahem bílkovin a hrudkovitou konzistencí trhá rekordy. Jen za poslední rok vzrostly v USA jeho prodeje o dvacet procent.
Tak si dejte cottage! A užijte si další letní týden.
Eva, Forbes
The post Ranní výběr: Z Tour de France tečou miliardy a Zuckerberg ulovil eso appeared first on Forbes.